Zygmunt Wichary

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zygmunt Wichary (ur. 2 września 1928 w Hajdukach Wielkich, obecnie Chorzów-Batory, dzielnica Chorzowa, zm. 11 października 1966 w Opolu) – polski pianista, kompozytor, aranżer, lider orkiestr i zespołów rozrywkowych, dyrygent, akompaniator, popularyzator jazzu w Polsce.

Edward Antoni Czerny, ur. jako Eberhard Antonius Czerny, także Edward Eberhard Czerny, La Strado (ur. 11 czerwca 1917 w Hindenburgu, dzisiejsze Zabrze, zm. 16 lutego 2003 w Salzgitter) – polski kompozytor, dyrygent, aranżer multiinstrumentalista, reżyser dźwięku.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Życiorys[ | edytuj kod]

Początki kariery i popularności[ | edytuj kod]

Ojciec Zygmunta, Ryszard Wichary, kierował górniczą orkiestrą dętą kopalni Kleofas w Załężu (obecnie dzielnica Katowic).

Zbigniew Kurtycz (ur. 16 maja 1919 we Lwowie, zm. 30 stycznia 2015 w Warszawie) – polski piosenkarz, gitarzysta i kompozytor. Barbara Rylska (ur. 20 stycznia 1936 w Warszawie) – polska aktorka teatralna i filmowa, aktorka Teatru Kwadrat w Warszawie.

W młodości Zygmunt Wichary przebywał w obozie dla Ślązaków w Świętochłowicach-Zgodzie, dawnym podobozie KL Auschwitz. Czas ten na trwałe odcisnął się na jego zdrowiu. Zygmunt Wichary muzyczną karierę rozpoczął w latach 1947–1954, grając w różnych amatorskich zespołach. W 1954 utworzył swój własny Zespół Jazzowy Zygmunta Wicharego, grający w stylu dixieland (część muzyków brała udział w pierwszych krakowskich Zaduszkach Jazzowych, gdzie właśnie tak zagrali Melomani). Członkami tego pierwszego zespołu byli:

Dziennik Zachodni (pełny tytuł Polska Dziennik Zachodni) – regionalna gazeta, dziennik ukazujący się w województwie śląskim i opolskim. Jej siedziba mieści się w Sosnowcu, wcześniej mieściła się w Domu Prasy w Katowicach-Śródmieściu. Wydawany przez spółkę Polskapresse Oddział Prasa Śląska. Zajmuje się szeroką tematyką, przedstawia wydarzenia ze świata, kraju i regionu. Cechą charakterystyczną jest rysunkowy felieton Gwidona Miklaszewskiego, umieszczony na ostatniej stronie.Jerzy Połomski, właściwie Jerzy Pająk (ur. 18 września 1933 w Radomiu) – polski piosenkarz. Z wykształcenia jest także aktorem.
 • Norbert Jarczok – klarnet, saksofon
 • Rudolf Malcherowicz – trąbka
 • Michał Niemira – perkusja
 • Franciszek Okoń – gitara, kontrabas
 • Roman Tesarczyk – puzon
 • Zygmunt Wichary – fortepian, lider.
 • Śpiewającymi solistami zostali wkrótce Carmen Moreno i Janusz Gniatkowski.

  Zespół zadebiutował w marcu 1955 przed publicznością Domu Kultury Metalowiec w Sosnowcu. Po kilku koncertach, zwłaszcza tych organizowanych przez wydawany w Katowicach Dziennik Zachodni, zespół był już na tyle znany na lokalnym rynku, że zainteresowała się nim agencja koncertowa Artos proponując stałą współpracę.

  Natasza Zylska (właściwie Natasza Zygelman, ur. 13 grudnia 1933 w Wilnie, zm. 29 marca 1995 w Tel Awiwie) — polska piosenkarka żydowskiego pochodzenia.René Glaneau, właśc. Roman Środa (ur. 10 czerwca 1928 w Hornaing we Francji, zm. 12 kwietnia 1997 w Warszawie) – polski piosenkarz. W 1947 roku wrócił do Polski, do Karpacza.

  Wzorem innych znanych zespołów estradowych Wichary zaczął występować nie tylko w Katowicach i na Śląsku, ale również w innych rejonach Polski. Co pewien czas przygotowywano nowy program o atrakcyjnej nazwie i orkiestra ruszała w trasę.

  W połowie lat 50. XX w. magnesem dla publiczności był jazz, więc pierwszy własny program Wichary zatytułował „Jazz gra”, a wśród jego wykonawców byli m.in. Zbigniew Kurtycz (zastąpił na ten okres Janusza Gniatkowskiego) i – prowadzący konferansjerkę – Leszek Szymocha. Modę na jazz (później rock and roll czy popularną piosenkę włoską) wykorzystywano dla reklamy zespołów. W lipcu 1957 zespół Wicharego brał udział w imprezach, które dla katowickiej Estrady przygotował Włodzimierz Patuszyński, organizując Kabaret Jazzowy Hot. W jego składzie znaleźli się: Carmen Moreno, René Glaneau i muzycy Wicharego. Programy „ABC Jazzu” i „Uff... jak gorąco!” były na tyle atrakcyjne, że cała ekipa wyjechała z „kabaretem” na koncerty do Związku Radzieckiego. Gdy jazz spowszedniał, a młoda widownia zainteresowała się rock and rollem Wichary zmienił muzykę zespołu i w takich późniejszych programach jak „Soliści mają głos”, „Stare i nowe” czy „Nie tylko w karnawale” bardziej eksponował mocne rytmy i występy piosenkarzy.

  Twist Around the Clock – minialbum nagrany przez polskiego wokalistę Bogusława Wyrobka oraz Zespół Jazzowy Zygmunta Wicharego.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Popularność zespołów estradowych wykorzystywano na różnej rangi festiwalach i konkursach. Pod koniec 1955 Zespół Wicharego wziął udział w Turnieju jazzu (imprezie odbywającej się kolejno w Warszawie, Łodzi, Katowicach – wtedy jeszcze Stalinogrodzie i znów w Warszawie). Grali tam obok Melomanów, sestetu Kurylewicza i Orkiestry Jazzowej Józefa Mazurkiewicza.

  Filharmonia Narodowa – polska instytucja kultury, funkcjonująca w gmachu znajdującym się przy ulicy Jasnej 5 w Warszawie, który został wzniesiony w latach 1900–1901 pod kierunkiem Karola Kozłowskiego, a następnie przebudowany w 1955 przez Eugeniusza Szparkowskiego. Dyrektorem naczelnym jest Wojciech Nowak, a funkcję dyrektora artystycznego sprawuje dyrygent Jacek Kaspszyk.Urszula Bogumiła Dudziak (ur. 22 października 1943 w Straconce, Bielsko-Biała) – polska piosenkarka jazzowa, kompozytorka i autorka tekstów, pisarka, od 2017 również youtuberka. W swojej karierze nagrała ponad 50 albumów studyjnych. Współpracowała z takimi polskimi artystami jak Pectus, Voo Voo, Ryszard Rynkowski czy Reni Jusis, jak również zagranicznymi, m.in. Bobby McFerrin, Sting, czy Flora Purim.

  1956[ | edytuj kod]

  W styczniu 1956 w zespole znalazła się wokalistka Elisabeth Charles i gitarzysta Bronisław Gęsikowski. W 1956 w składzie:

 • Zygmunt Wichary – fortepian
 • Bronisław Gęsikowski – gitara, kontrabas
 • Norbert Jarczok – klarnet, saksofon tenorowy
 • Konrad Jargoń – puzon
 • Rudolf Malcherowicz – trąbka
 • Michał Niemira – perkusja
 • Franciszek Okoń – gitara, kontrabas
 • Elisabeth Charles – śpiew
 • brali udział w Turnieju Zespołów Jazzowych we Wrocławiu, a w sierpniu w I Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Sopocie, gdzie występ orkiestry został zarejestrowany. Nagrania wydano na 10-calowej płycie długogrającej L 0081 Festiwal Jazzowy Sopot '56 vol.1 Kronika dźwiękowa (PP Polskie Nagrania).

  Rena Rolska, właściwie Regina Rollinger-Jonkajtys (ur. 19 stycznia 1932 w Warszawie) - polska piosenkarka i aktorka estradowa.Stadion im. Ferenca Puskása – wielofunkcyjny stadion położony w stolicy Węgier, Budapeszcie. Obecnie stadion jest wykorzystywany głównie jako arena piłkarska. Pojemność stadionu wynosi obecnie 56 000 miejsc (na meczach UEFA 41 500), choć oryginalnie pojemność stadionu wynosiła 104 000 miejsc. Stadion został zbudowany pomiędzy 1948 a 1953 rokiem. W budowie stadionu brało udział wielu ochotników, m.in. żołnierzy. Rok po inauguracji stadionu odbył się mecz Węgry-Anglia, który zakończył się wynikiem 7-1 dla gospodarzy, co do tej pory jest najwyższą porażką w historii angielskiej reprezentacji. W 1966 oraz 1998 roku obiekt gościł uczestników lekkoatletycznych mistrzostw Europy.

  W 1956 orkiestra Wicharego brała też udział w koncertach amerykańskich muzyków z zespołu Everyman Opera Company, którzy w ramach swojego światowego tournée z operą Gershwina Porgy and Bess, występowali w Polsce – w Warszawie i Katowicach. Po katowickim przedstawieniu grali w Filharmonii Śląskiej razem z polskimi muzykami – m.in. właśnie z członkami orkiestry Wicharego. Przed końcem roku zespół Wicharego wyjechał na Węgry. W Budapeszcie dali 35 koncertów.

  Sosnowiec – miasto na prawach powiatu na południu Polski, w Zagłębiu Dąbrowskim, w województwie śląskim. Położone na Wyżynie Śląskiej, stanowiącej część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, nad 3 rzekami: Czarną Przemszą, Białą Przemszą i Brynicą. Znajduje się we wschodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP).WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  1957[ | edytuj kod]

  W maju i czerwcu 1957 w Filharmonii Śląskiej zarejestrowano pierwsze studyjne nagrania Elizabeth Charles i Zespołu Dixielandowego Zygmunta Wicharego. Zostały one wydane na dwóch minialbumach, czyli EP przez Polskie Nagrania „Muza” N 0033 (tłoczona w Pionkach) i PN Muza N 0038 (split).

  Zespół odbył kolejną trasę koncertową, tym razem po ZSRR. W tym czasie z Wicharym zaczęli grać: trębacz Piotr Kott, puzonista Tadeusz Franke i saksofonista tenorowy Jan Walasek. Następną zmianą było zastąpienie Michała Niemiry przez nowego perkusistę – Władysława Jagiełłę.

  11 października jest 284. (w latach przestępnych 285.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 81 dni.Zbigniew Namysłowski (ur. 9 września 1939 w Warszawie) – polski saksofonista jazzowy. Współpracował między innymi z Krzysztofem Komedą, Czesławem Niemenem, Michałem Urbaniakiem, Krzysztofem Herdzinem i Leszkiem Możdżerem.

  1958[ | edytuj kod]

  W 1958 uczestniczyli w I Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Budapeszcie, gdzie dali koncert na Népstadionie dla 60 tys. widzów i zdobyli I nagrodę. Po tym sukcesie nagrali płytę Tancdalok dla węgierskiej wytwórni płytowej Qualiton i pojechali na kolejne trasy po NRD, Czechosłowacji, Rumunii i Węgrzech. Pod koniec roku zespół Wicharego grał w Katowicach na swoim tysięcznym koncercie.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Warszawscy Stompersi - polski zespół jazzu tradycyjnego, wcześniej występujący pod nazwą New Orlean Stompers i Warsaw Stompers.

  Przez rok, na przełomie 1959/1960 w orkiestrze Wicharego grali też muzycy z zespołu Modern Dixielanders. Byli to: grający na klarnecie Włodzimierz Kruszyński, basista Zdzisław Orłowski i – jako saksofonista – Zbigniew Namysłowski, który już w 1960 zakłada własny zespół (razem z nim grali tam właśnie byli Dixielandowcy: Kruszyński i Orłowski oraz inni muzycy Wicharego: trębacz Piotr Kott i perkusista Władysław Jagiełło).

  Jan Walasek (ur. 17 maja 1928 w Ostrowcu Świętokrzyskim, zm. 17 marca 2017 w Warszawie) – polski multiinstrumentalista, bandleader i aranżer. Tadeusz Woźniakowski (ur. 8 lutego 1931 w Łodzi) – polski piosenkarz, śpiewak operetkowy i kompozytor muzyki rozrywkowej, a także muzyk i aktor. Członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

  1960[ | edytuj kod]

  Rok 1960 przyniósł największe zmiany personalne w zespole. Ze starych instrumentalistów z Wicharym został tylko Piotr Kott. Pojawili się nowi muzycy: Bruno Buczek (puzon), Mirosław Wójcik (klarnet i saksofon tenorowy), Witold Anders (perkusja), którego po kilku miesiącach zastąpił Jerzy Kowalski (perkusja) i Jerzy Chromik (kontrabas). Do weteranki Elisabeth Charles dołączają nowi wokaliści: Bogusław Wyrobek (który znalazł się u Wicharego w styczniu 1960 po odgórnym zawieszeniu działalności Rhythm and Bluesa pod koniec 1959; z Wicharym śpiewał do czerwca 1962) oraz młodziutka Urszula Dudziak, jako rodzący się talent polskiej muzyki rozrywkowej. Po jakimś czasie Urszulę zastąpiła początkująca Rena Holm. Rok 1960 to także nowe płyty zespołu:

  Carmen Moreno (ur. 30 lipca 1926 w Altonie) – polska piosenkarka jazzowa i tancerka. Określana jako Swingująca królowa polskiego jazzu. Andrzej Kurylewicz (ur. 24 listopada 1932 we Lwowie, zm. 12 kwietnia 2007 w Konstancinie-Jeziornie) – polski muzyk, kompozytor, pianista, puzonista, trębacz i dyrygent. Autor muzyki poważnej, kameralnej i symfonicznej, teatralnej, filmowej, baletowej, jazzowej. Uformowany w tradycji klasycznej i poważnej, pionier jazzu w Polsce, uprawiał równolegle te dwa obszary muzyki.
 • nagrana 11–12 lipca 1960 – pierwsza w Polsce płyta rock and rollowa – minialbum, albo inaczej „czwórka” N 0140 oraz
 • nagrana w sierpniu (w ciągu dwóch nocy) w warszawskiej Filharmonii długogrająca, choć jeszcze 10-calowa, płyta Polskich Nagrań L 0318 Karnawał jazzowy z Wicharym
 • 1961[ | edytuj kod]

  W 1961 po raz pierwszy pojawia się w zespole Katarzyna Bovery. W tym nowym składzie grali po Polsce programy „Soliści mają głos”, „Nie tylko w karnawale” (którego premierowe przedstawienie odbyło się w kwietniu 1961 w sali Filharmonii Narodowej) oraz „Stare i nowe”. W 1961 wydano następną dużą płytę Wicharego: PN Muza Dixieland, Swing and Rock (L 0345). Wiosną 1961 przez kilka dni zespół Wicharego (bez wokalistów) nagrywał w sali Filharmonii Narodowej cztery utwory, które wydano razem z muzyką zarejestrowaną przez zespół Stanisława „Drążka” Kalwińskiego (grającego swing). Płyta wydana przez Polskie Nagrania „Muza” miała tytuł Dixieland and Modern Jazz (L 0361).

  Split – (włoski: Spalato) miasto i port w Chorwacji (Dalmacja), nad Morzem Adriatyckim na niewielkim półwyspie. Główne miasto komitatu splitsko-dalmatyńskiego.Jazz – miesięcznik poświęcony muzyce, pierwsze pismo jazzowe ukazujące się w krajach demokracji ludowej. Miesięcznik powstał w 1956 r. pod redakcją Józefa Balceraka, który do połowy 1977 r. był jego redaktorem naczelnym. Początkowo redakcja pisma mieściła się w Gdańsku przy ul Wały Jagiellońskie 1, a jego wydawcą była Rada Okręgowa Zrzeszenia Studentów Polskich w Gdańsku. W styczniu 1963 roku redakcja przeniosła się do Warszawy, do gmachu opery przy Placu Zwycięstwa (obecnie Piłsudskiego) a wydawcą pisma zostało RSW Prasa-Książka-Ruch. W latach 70. siedziba redakcji znajdowała się w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu 21/23. Ostatnim jej adresem była Kredytowa 5/7.

  Kiedy po kolejnej trasie koncertowej po Węgrzech w czerwcu 1961, Elisabeth Charles zrezygnowała ze śpiewania w Polsce i powróciła do Szkocji, na jej miejsce Wichary angażował kolejno dwie Angielki: Jeanne Johnstone (odeszła w styczniu 1963) i Dinah Kaye (która przyjechała na festiwal sopocki w 1962), a potem Niemkę – Brigitte Petry.

  Ryszard Damrosz (ur. 4 sierpnia 1921 w Milanówku) – żołnierz AK, polski muzyk, kompozytor, aranżer, dyrygent i kierownik zespołów muzycznych.Karnawał jazzowy z Wicharym – pierwszy długogrający album nagrany przez Zespół Jazzowy Zygmunta Wicharego. W prowadzonej przez niego orkiestrze grało w latach 50. i 60. XX. wielu znanych polskich muzyków.

  1962–1963[ | edytuj kod]

  Od 6 do 8 lipca 1962 Wichary ze swoją orkiestrą brał udział w I Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie akompaniując występującym tam artystom (na zmianę z Orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Adama Wiernika). W lipcu 1963 Wichary przyjechał do Sopotu z programem „Rytmy z kapelusza”. Razem z liderem-pianistą występowali wtedy:

  Czerwono-Czarni – polski zespół muzyczny założony w 1960 w Gdańsku przez Franciszka Walickiego; jeden z pionierów bigbitu w Polsce.Irena Santor, z domu Wiśniewska (ur. 9 grudnia 1934 w Papowie Biskupim) – polska piosenkarka śpiewająca mezzosopranem. W latach 1951-1959 była solistką zespołu Mazowsze. Jest laureatką międzynarodowych festiwali piosenkarskich oraz wykonawczynią wielu utworów, które stały się przebojami (np. Tych lat nie odda nikt, Powrócisz tu, Już nie ma dzikich plaż).
 • Piotr Kott – trąbka
 • Waldemar Hajer – klarnet, saksofon altowy, skrzypce
 • Stanisław Sikora – puzon
 • Werner Hadzik – kontrabas
 • Zbigniew Ryfa – perkusja
 • Tomasz Dziubiński – gitara.
 • Solistami byli wówczas Brigitte Petry, Wiesława „Sawa” Orlewicz i krewny Michaja Burano, mający dopiero 14 lat – Tari Karwaj.

  W tym samym roku w zespole grali jeszcze: perkusista Witold Anders, basista Andrzej Szybowski i gitarzysta Karol Przeliosz. Jako solista zaczął też występować Węgier Tomi (Thomas) Hardy.

  Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku – filharmonia w Gdańsku, na wyspie Ołowianka, w zabytkowych, przebudowanych i rozbudowanych budynkach dawnej miejskiej elektrowni.Sopot Festival (początkowo Międzynarodowy Festiwal Piosenki, w okresie 1977-1980 Międzynarodowy Festiwal Interwizji, po wznowieniu w 1984 ponownie pod nazwą „Międzynarodowy Festiwal Piosenki”, od 1992 do 2009 Sopot Festival, od 2012 Sopot Top of the Top Festival) – polski festiwal muzyczny odbywający się w Operze Leśnej w Sopocie.

  1964–1966[ | edytuj kod]

  W 1964 – nowe zmiany. Przed wyjazdem do Finlandii z zespołu odchodzą Piotr Kott i Waldemar Hajer, przychodzą Manfred Niezgoda (trąbka) i Tadeusz Petrow (klarnet). W lutym 1965, kiedy grany był program „Non Stop z Zygmuntem Wicharym”, skład zespołu wyglądał następująco:

 • Ryszard Gromek – perkusja
 • Janusz Mańkowski – kontrabas
 • Manfred Niezgoda – trąbka
 • Tadeusz Petrow – klarnet, saksofon tenorowy
 • Stanisław Sikora – puzon
 • Zygmunt Wichary – fortepian
 • Wokaliści to: Anita Mrajska, Grażyna Czarnecka, Stan Cather, Ryszard Pisarski, Adam Adamski.

  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Nie jest prawdą, że okoliczności czy data śmierci Wicharego przez lata nie były ujawniane. O śmierci artysty oficjalnie pisała ówczesna prasa. Werfikację powielanej błędnie daty śmierci muzyka i przytaczanych przy tej okazji nieprawdziwych informacji przeprowadziła Anna Piontek w artykule poświęconym Zygmuntowi Wicharemu. Jak podają Anna Piontek i Dariusz Michalski – pod koniec 1966 zespół był w trakcie kolejnej trasy, tym razem po Opolszczyźnie. W listopadzie Wichary (drobnej postawy, schorowany i będący pod wpływem alkoholu) został pobity w oficerskim klubie garnizonowym w Opolu. W szpitalu, do którego go przewieziono, nie zdołano mu pomóc. Obrażenia jakich doznał (i dodatkowo ogólny zły stan zdrowia) spowodowały jego śmierć. Zmarł w wieku 38 lat.

  Diana – minialbum nagrany 11 i 12 lipca 1960 przez polskiego wokalistę Bogusława Wyrobka oraz Zespół Jazzowy Zygmunta Wicharego.Zaduszki Jazzowe – cykl koncertów upamiętniających zmarłych muzyków jazzowych, organizowany w wielu miastach Polski w listopadzie w okresie Święta Zmarłych.

  10 października zagrał ostatni koncert w wojskowym kasynie w Opolu. Oficerowie świętowali nowe nominacje z okazji Dnia Wojska Polskiego. Świadków tamtych wydarzeń było niewielu, a i okoliczności nie sprzyjały zachowaniu w dokumentach prawdy. Życie artystów sceny muzycznej rządziło się swoimi prawami54, jednak w nocy po koncercie Wichary dotarł do hotelu w stanie, który wyraźnie wskazywał na pobicie. Jego żona (zaangażowana w działalność zespołu, wielokrotnie towarzysząca muzykom podczas koncertów) wezwała pogotowie, które przewiozło artystę do Szpitala im. Karola Miarki, gdzie po – zdawałoby się skutecznej – reanimacji zmarł rano, 11 października. Zbyt młodo, podobnie jak Krzysztof Komeda w wieku 38 lat. W urodziny żony. Sekcja zwłok wykazała rozległy zawał w połączeniu z niewydolnością nerki. Te trudne dla rodziny artysty wydarzenia obrosły niepotrzebnie w wiele niedomówień, pytań, a także zakłamań i wątków sensacyjnych.

  Polskie Nagrania „Muza” – polska wytwórnia płytowa założona 1956 w Warszawie, w 2015 przejęta przez Warner Music Poland.Jerzy Michotek (ur. 31 sierpnia 1921 w Częstochowie, zm. 17 lipca 1995 w Warszawie) - polski aktor i piosenkarz, reżyser programów tv i estradowych.

  Jak pisze Anna Piontek, jesienią 1966 roku zespół był przygotowany do nowej trasy. Opracowano program, który miał stać się konkurencją dla święcącego sukcesu big-beatu, który wypierał dixie. W ciągu ponad 10. lat działalności w grupie Wicharego pojawiało się wielu instrumentalistów, zmieniali się też soliści. Praca z Wicharym dawała możliwości dużych zarobków, ale nie każdy wytrzymywał narzucane przez lidera tempo. Krócej lub dłużej współpracowali z nim:

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.Opole (niem. Oppeln, śl-niem. Uppeln, cz. Opolí, śl. Uopole) – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, na Nizinie Śląskiej, nad rzeką Odrą.
 • trębacze: Piotr Kott i Paweł Manfred Niezgoda,
 • klarneciści: Waldemar Hajer, Włodzimierz Kruszyński, Tadeusz Petrow, Zbigniew Wojciechowski i Mirosław Wójcik
 • puzoniści: Bruno Buczek, Tadeusz Franke, Konrad Jargoń, Zbigniew Namysłowski, Stanisław Sikora
 • saksofonista tenorowy: Jan Walasek,
 • gitarzyści: Bronisław Gęsikowski i Karol Przeliosz
 • kontrabasiści: Edward Chromik, Werner Hadzik, Janusz Kozłowski, Janusz Mańkowski, Zdzisław Orłowski, Andrzej Szybowski
 • grający na perkusji: Witold Anders, Ryszard Gromek, Władysław Jagiełło, Jerzy Kowalski, Michał Niemira, Zbigniew Ryfa.
 • Wokalistkami u Zygmunta Wicharego były:Katarzyna Bovery, Elizabeth Charles, Grażyna Czarnecka, Urszula Dudziak, Rena Holm, Jeanne Johnstone, Dinah Kaye, Carmen Moreno, Anita Mrajska, Wiesława Orlewicz, Brigitte Petry, Elżbieta Żakowicz (w 1966). Śpiewali też: Stan Cather, René Glaneau, Janusz Gniatkowski, Tomi Hardy, Tari Karwaj, Zbigniew Kurtycz, Ryszard Pisarski, Bogusław Wyrobek.

  Chorzów (niem. Königshütte O.S., od 1922 do 1934 Królewska Huta, od 1939 do 1945 Königshütte) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, w województwie śląskim, położone na Górnym Śląsku, w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP), lokalny ośrodek gospodarczy oraz kulturalny.Tadeusz Prejzner, pseud. Adam Sokulski (ur. 17 marca 1925 w Radzyniu Podlaskim, zm. 17 marca 2010 w Warszawie) – polski kompozytor, pianista i aranżer, również pedagog i publicysta.

  Od 1959 roku przez resztę życia mieszkał w rodzinnym Chorzowie. Został pochowany w Chorzowie na cmentarzu należącym dziś do prafaii pw. Ducha Świętego.

  W roku 2021 Anna Piontek realizowała w ramach stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu projekt mający na celu stworzenie bazy materiałów archiwalnych dotyczących twórczości Zygmunta Wicharego i jego zespołu.

  Mihaj Burano, właśc. Wasyl Mihaj, pseud. także John Mike Arlow, Michael Mihaj, Steve Luca (ur. 29 października 1944 w Taszkencie) – muzyk pochodzenia cygańskiego; wokalista, kompozytor, gwiazda bigbitu, także autor tekstów piosenek i aktor.Katowice (niem. Kattowitz, śl. Katowicy, czes. Katovice) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa śląskiego, dawniej województwa katowickiego, główny ośrodek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Z liczbą 307 233 mieszkańców jest 10. miastem w kraju pod względem liczby ludności i 11. pod względem powierzchni, mając prawie 165 km².


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Reklama