Zygmunt Smalcerz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output table.zolnierz-lotnictwo td.naglowek{color:black!important;background:#95a7b9!important}.mw-parser-output table.zolnierz-marynarka td.naglowek{color:white!important;background:#6082B6!important}.mw-parser-output table.zolnierz-lądowe td.naglowek{color:white!important;background:#556B2F!important}.mw-parser-output table.zolnierz-paramilitarny td.naglowek{color:black!important;background:#b6b3c7!important}

Zygmunt Antoni Smalcerz (ur. 8 czerwca 1941 w Bestwince) – polski sztangista, złoty medalista olimpijski (Monachium 1972), trener oraz działacz sportowy.

Waldemar Romuald Baszanowski (ur. 15 sierpnia 1935 w Grudziądzu, zm. 29 kwietnia 2011 w Warszawie) – polski sztangista. Czterokrotny olimpijczyk, dwukrotny mistrz olimpijski, pięciokrotny zwycięzca mistrzostw świata, sześciokrotny mistrz Europy, dwudziestoczterokrotny rekordzista świata. Zdobył 9 złotych medali mistrzostw Polski, 61 razy ustanawiał rekordy Polski. Honorowy prezes Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów.Pułkownik – stopień oficerski. W SZ RP jest to najwyższy stopień wojskowy korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – korpusu oficerów sztabowych. W większości sił zbrojnych po stopniu pułkownika (ang. i fr. – colonel, niem. Oberst, ros. полковник) są stopnie generalskie.

Życiorys[ | edytuj kod]

Karierę sportową rozpoczął od uprawiania gimnastyki sportowej. W 1960 za namową dr. Augustyna Dziedzica, ówczesnego trenera Waldemara Baszanowskiego, rozpoczął treningi ciężarowca.

W 1971 w Limie zdobył złoty medal mistrzostw świata w wadze muszej oraz był pierwszy w mistrzostwach Europy, a rok później na olimpiadzie w 1972 w Monachium ponownie stanął na najwyższym stopniu podium. Trzeci raz mistrzem świata został w 1975.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Podnoszenie ciężarów − dyscyplina ciężkiej atletyki, polegająca na podnoszeniu przez zawodnika sztangi o określonej masie.

Kolejne igrzyska olimpijskie w 1976 w Montrealu, na których miał zdobyć swój drugi złoty medal, zakończyły się pechowo. Smalcerz odniósł kontuzję podczas treningu i musiał się wycofać.

W czasie kariery zawodniczej był także:

 • brązowym medalistą mistrzostw świata (1973),
 • rekordzistą świata w rwaniu – 103 kg,
 • 4-krotnie mistrzem Europy,
 • 6-krotnie mistrzem i 21-krotnie rekordzistą Polski.
 • Wszystkie międzynarodowe sukcesy odniósł startując w wadze muszej (do 52 kg).

  W latach 1994-1996 i 2005-2009 trener polskiej kadry seniorów. Jest także działaczem w Polskim Komitecie Olimpijskim.

  Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej” – polskie resortowe odznaczenie cywilne w postaci odznaki, przyznawanej w celu nagrodzenia wyjątkowych zasług dla umasowienia kultury fizycznej i sportu. Od 1971 podzielona była na trzy stopnie: złoty, srebrny i brązowy. Nadawana była w latach 1950-1996 oraz 1997-2003, kiedy została przekształcona przez ministra edukacji narodowej i sportu w odznakę „Za Zasługi dla Sportu”.Bestwinka – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie bielskim, w gminie Bestwina. Powierzchnia sołectwa wynosi 455 ha, a liczba ludności 1600, co daje gęstość zaludnienia równą 351,6 os./km². Graniczy od południa z Bestwiną, od północy i zachodu z Kaniowem, a od wschodu z Dankowicami.

  W 2002 r. został wpisany w poczet Galerii Sław Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów. W 2009 r. przegrał konkurs na stanowisko trenera reprezentacji Polski w podnoszeniu ciężarów. Po wygraniu w 2010 konkursu w USA Zygmunt Smalcerz został trenerem amerykańskich sztangistów w Colorado Springs.

  W styczniu 2020 roku został głównym trenerem reprezentacji Norwegii w podnoszeniu ciężarów.

  Augustyn Dziedzic (ur. 31 stycznia 1928 w Cięcinie, zm. 5 maja 2008 w Warszawie) - polski sztangista i trener podnoszenia ciężarów, olimpijczyk.Medal „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe” (od 1985 r. Medal za Wybitne Osiągnięcia Sportowe) – polski medal nadawany sportowcom, którzy uzyskali wyniki światowej rangi. Przyznawany przez Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej (od 1985 r. Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu). Było to najwyższe rangą odznaczenie sportowe (pierwotnie państwowe).

  Jest oficerem Wojska Polskiego w stanie spoczynku. Zawodową służbę wojskową pełnił w latach 1968-1992. W 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Wojsko Polskie – ogólna nazwa polskich sił zbrojnych stanowiących: formacje zbrojne państwa polskiego, zorganizowanych wojsk Polaków na terytorium dawnego państwa polskiego, zorganizowanych wojsk Polaków niebędących częścią struktury państwa polskiego, działających poza terytorium Polski.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Colorado Springs – miasto w USA, położone w środkowo-zachodniej części kraju, w stanie Kolorado. Znajduje się na styku Wielkich Równin i Gór Skalistych, na przedgórzu pasma Park Range, na południe od Denver.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Oficer − żołnierz zawodowy lub żołnierz rezerwy posiadający stopień wojskowy co najmniej podporucznika, pełniący zazwyczaj służbę na stanowisku dowódcy, instruktora, członka sztabu, a także na stanowisku szczególnym (np. sędzia sądu wojskowego, prokurator wojskowy, lekarz, pilot) lub na innym stanowisku.
  Wyniki podnoszenia ciężarów na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1972. Startowali tylko mężczyźni w 9 kategoriach wagowych.
  Podnoszenie ciężarów obecne są w programie igrzysk olimpijskich od pierwszych Letnich Igrzysk Olimpijskich 1896 w Atenach. Zawody w tej dyscyplinie rozgrywane były podczas każdych rozgrywanych igrzysk olimpijskich, z wyjątkiem Letnich Igrzysk Olimpijskich 1900 w Paryżu, Londynie (1908) i Sztokholmie (1912).

  Reklama