• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zygmunt Krukowski

  Przeczytaj także...
  William Blake (ur. 28 listopada 1757 w Londynie, zm. 12 sierpnia 1827 w Londynie) – XVIII-wieczny angielski poeta, pisarz, rytownik, malarz, drukarz i mistyk, prekursor romantyzmu. Przez współczesnych nazywany często mad Blake (szalony Blake), zaliczany czasem do grona tzw. poetów wyklętych w literaturze angielskiej.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Karol Maliszewski (ur. 27 lipca 1960 w Nowej Rudzie) – polski poeta, prozaik, krytyk literacki, literaturoznawca, doktor habilitowany.

  Zygmunt Krukowski (ur. 6 lipca 1951, zm. 6 października 2013) – polski poeta, tłumacz, dramaturg, felietonista.

  Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Zygmunta Krukowskiego – ogólnopolski konkurs poetycki ogłaszany w ramach Noworudzkich Spotkań z Poezją, organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Noworudzki Klub Literacki Ogma w Nowej Rudzie.6 października jest 279. (w latach przestępnych 280.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 86 dni.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Syn reemigrantów z Francji. Wieloletni pracownik lampowni na polu Piast Kopalnia Węgla Kamiennego Nowa Ruda. Debiutował w latach 70. XX w. Laureat konkursów poetyckich i dramaturgicznych. Jego sztuka Koza na dachu była prezentowana na antenie TVP2. Tłumacz poezji angielskiej, francuskiej i rosyjskiej. Od 2015 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Rudzie, w ramach Noworudzkich Spotkań z Poezją, organizuje Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Zygmunta Krukowskiego.

  Lampownia – jedna z naziemnych części kopalni, pomieszczenie, w którym przechowywane są lampy górnicze używane przez górników w czasie pracy. Noworudzkie Spotkania z Poezją - w Nowej Rudzie towarzyszą działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej i Noworudzkiego Klubu Literackiego Ogma od 1991 r. Stały się one oryginalnym akcentem na kulturalnej mapie Dolnego Śląska. Spotkania zazwyczaj odbywają się na przełomie maja i czerwca w ramach Dni Nowej Rudy. Pierwsze miały miejsce w 1991 r. a ostatnie, w dotychczasowej historii, w roku 2012. Podczas Noworudzkich Spotkań z Poezją organizowane są Ogólnopolskie Konkursy Poetyckie "O Laur Kosmicznego Koperka".

  Poezja[ | edytuj kod]

 • Kosztowna esencja, Noworudzki Klub Literacki Ogma, Nowa Ruda, 1993
 • Rzeczy R, Sopot, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, Redakcja „Toposu”, 2012, ​ISBN 978-83-61002-77-2
 • Przekłady[ | edytuj kod]

 • William Blake, Wieczna Ewangelia; wybór pism i oprac. Michał Fostowicz; przetł. z ang. Zygmunt Krukowski, Michał Fostowicz, Wrocław, Pracownia „Borgis”, 1998, ​ISBN 83-87129-45-3
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Karol Maliszewski: Zygmunt Krukowski ma głos... (pol.). W: Kwartalnik literacko-artystyczny „sZAFa” [on-line]. [dostęp 2017-10-01].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Zygmunt Krukowski, Rzeczy R, Sopot, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu. Redakcja „Toposu”, 2012, ​ISBN 978-83-61002-77-2
 • Karol Maliszewski, Zygmunt Krukowski ma głos...
 • Rafał Różewicz, Zygmunt Krukowski (1951-2013), dolnoslaskosc.pl
 • Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Dramat (z gr. δρᾶμα – dráma czyli działanie, akcja) – jeden z trzech rodzajów literackich (obok liryki i epiki). Jest to właściwie rodzaj sztuki na granicy teatru i literatury.
  Felieton (fr. feuilleton – zeszycik, odcinek powieści) – specyficzny rodzaj publicystyki, krótki utwór dziennikarski (prasowy, radiowy, telewizyjny) utrzymany w osobistym tonie, lekki w formie, wyrażający - często skrajnie złośliwie - osobisty punkt widzenia autora. Charakterystyczne jest częste i sprawne "prześlizgiwanie" się po temacie. Gatunek ten wprowadzony został w XIX wieku na łamach francuskiego "Journal des Débats". Felieton jest zwykle umieszczany na stałej kolumnie (tzn. stronie gazety lub czasopisma - stąd po angielsku stały felietonista to columnist), zwanej kolumną felietonową.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Poezja (z gr. ποίησις, poíesis – tworzenie, wytwórczość, sztuka poetycka) – wieloznaczny termin, współcześnie stanowiący przede wszystkim określenie dzieł literackich nienapisanych prozą lub synonim liryki.
  Migracja, emigracja, imigracja – wędrówka ludności mająca na celu zmianę miejsca pobytu. Przemieszczanie się ludności jest całkowicie naturalnym zjawiskiem i występowało we wszystkich czasach. Nasilenie się migracji może nastąpić m.in. z przyczyn złej sytuacji gospodarczej w miejscu zamieszkania (migracje ekonomiczne) lub sytuacji politycznej nie odpowiadającej migrującym (migracje polityczne).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.657 sek.