Zygmunt (Bawaria)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zygmunt (ur. 26 lipca 1439 r. w Straubing, zm. 1 lutego 1501 r. na zamku Blutenburg) – książę Bawarii-Monachium od 1460 r. do 1467 r. (do 1463 r. z bratem Janem IV, później z bratem Albrechtem IV Mądrym), książę Bawarii-Dachau od 1467 r., z dynastii Wittelsbachów.

Wittelsbachowie – jedna z najstarszych dynastii niemieckich. Jej przedstawiciele panowali w krajach niemieckich: Bawarii, Palatynacie Reńskim oraz przejściowo w Brandenburgii. Trzykrotnie zdobywali tron władców Niemiec, jednak nie zdołali go utrzymać w swej rodzinie. Zasiadali także przejściowo na tronach kilku państw europejskich: Szwecji, Danii, Węgier, Czech, Holandii, Grecji. Współcześnie, od 1919 roku uznawani przez jakobitów za prawowitych królów Anglii, Szkocji i Irlandii.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Zygmunt był trzecim (a drugim spośród tych, którzy przeżyli ojca) synem księcia Bawarii-Monachium Albrechta III i Anny, córki Eryka z Brunszwiku-Grubenhagen. Po śmierci ojca objął rządy w Monachium wraz z najstarszym bratem Janem IV. Gdy ten ostatni zmarł bezpotomnie już w 1463 r., Zygmunt nie objął samodzielnych rządów – jego współrządcą został przeznaczony wcześniej do stanu duchownego jeden z młodszych braci, Albrecht IV Mądry. Już wkrótce w 1467 ustąpił mu całkiem rządy w Monachium, zatrzymując jedynie niewielką część księstwa z Dachau.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Dachau – miasto powiatowe w południowych Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Monachium, siedziba powiatu Dachau. Leży ok. 20 km w kierunku północno zachodnim od Monachium. Przez zamieszkane przez 43 255 mieszkańców (31 grudnia 2011) miasto przepływa rzeka Amper. W Dachau rozwinął się przemysł elektrotechniczny, precyzyjny, włókienniczy i środków transportu.

Był mecenasem sztuki; ufundował nową katedrę w Monachium (gdzie później został pochowany) oraz rozbudował zamek Blutenburg.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Sigmund: Herzog von Bayern-München (1460-3.9.1467) (niem.). W: Genealogie Mittelalter: Mittelalterliche Genealogie im Deutschen Reich bis zum Ende der Staufer: Materialsammlung [on-line]. [dostęp 2016-02-20].
  • Warto wiedzieć że... beta

    Jan IV (ur. 4 października 1437 r. w Monachium, zm. 18 stycznia 1463 r. w Haidhausen) – książę Bawarii-Monachium od 1460 r. (z bratem Zygmuntem) z dynastii Wittelsbachów.
    Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
    Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

    Reklama