Zwlecza (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zwleczarzeka, prawy dopływ Pilicy o długości 23,13 km.

Gościencin – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie włoszczowskim, w gminie Włoszczowa. Integralnymi częściami wsi jest Bór i Młyn, a jej przysiółkami są Dronowe Niwy i Zwlecza (obecnie Grajdołek). Miejscowość ta należy do parafii Kurzelów. Znajduje się tu kaplica pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej, wybudowana dzięki inicjatywie proboszcza parafii – Daniela Wojciechowskiego i okolicznych mieszkańców. Gościencin leży nad rzeką Zwleczą wpływającą nieopodal do Pilicy. Obok trasy Włoszczowa-Radomsko znajduje się figura z 1910 roku z napisem:”Boże błogosław mieszkańcom wsi Gościencin”.Województwo świętokrzyskie – jednostka podziału administracyjnego w południowej części centralnej Polski, jedno z 16 województw utworzonych w 1999 r. W przybliżeniu obejmuje większą część obszaru dawnego województwa kieleckiego, część tarnobrzeskiego (powiaty opatowski, sandomierski i staszowski) oraz skrawki radomskiego, piotrkowskiego i częstochowskiego.

Wypływa w okolicach wsi Zwlecza w gminie Secemin w województwie świętokrzyskim i kieruje swój bieg na północ. Mija wieś Maleniec i przez dłuższy okres biegnie wśród niezabudowanych terenów, po czym przepływa przez miejscowości: Zaróg, Rudniki, Pękowiec, a po minięciu wsi Gościencin wpada do Pilicy.

Główny Geodeta Kraju – centralny organ administracji rządowej ds. geodezji i kartografii. Wykonuje zadania określone w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne, przy pomocy Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².

Dopływami Zwleczy są Seca i Jeżówka, oba prawostronne.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rzeki Polski
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Pilica – rzeka w południowej i centralnej Polsce, najdłuższy lewy dopływ Wisły. Długość rzeki wynosi 319 km, a powierzchnia dorzecza 8341 km². Płynie przez Wyżynę Krakowsko-Częstochowską, Niziny Środkowopolskie oraz Nizinę Środkowomazowiecką i wpada do Wisły w okolicach wsi Ostrówek, w regionie geograficznym zwanym Doliną Środkowej Wisły.Gmina Secemin - gmina wiejska w województwie świętokrzyskim, w powiecie włoszczowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie częstochowskim.
  Warto wiedzieć że... beta

  Główny Urząd Geodezji i Kartografii (GUGiK) – urząd obsługujący i działający pod bezpośrednim kierownictwem Głównego Geodety Kraju. Główny Geodeta Kraju kieruje Urzędem przy pomocy wiceprezesa, dyrektora generalnego oraz dyrektorów komórek organizacyjnych.
  Rzeki Polski to zbiór rzek płynących przez teren Polski, który, biorąc pod uwagę uwarunkowania hydrograficzne, leży w zlewisku trzech mórz:

  Reklama