Zulia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zulia (hiszp. Estado Zulia) – jeden z 23 stanów Wenezueli. Jego stolicą jest Maracaibo. Położony jest na północnym zachodzie Wenezueli.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Kolumbia (hiszp. Colombia, Republika Kolumbii – República de Colombia) – państwo w północno-zachodniej części Ameryki Południowej leżące nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym.

Położony przy granicy państwa, oddziela Wenezuelę od Kolumbii. Od strony północno-zachodniej graniczy z półwyspem Guajira i górami Perija; od wschodu z Falcon i Lara, a od południa z wenezuelskimi stanami andyjskimi: Táchira, Merida i Trujillo.

Stan Zulia zajmuje powierzchnię 63,1 tys. km², a zamieszkuje go 3 704 404 mieszkańców (2011). Dla porównania, w 1971 było ich 1299 tys.

W granicach stanu znajduje się jezioro Maracaibo. Powierzchnia stanu Zulia jest nizinna, miejscami bagnista, odwadniana przez liczne rzeki spływające do wspomnianego jeziora. Na granicy z Kolumbią leży pasmo Serranía de Perijá. Na południowym zachodzie małe jeziora. Główny region wydobycia ropy naftowej w kraju i jeden z ważniejszych na świecie (w latach 70. XX w. ¾ krajowego wydobycia). Poza tym wydobywa się gaz ziemny. Uprawiana jest trzcina cukrowa, kakaowce, bawełna, bananowce, kokos właściwy, orzacha podziemna. Hoduje się bydło, kozy. Eksploatacja lasów.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).

Gminy i ich siedziby[ | edytuj kod]

 1. Almirante Padilla (El Toro)
 2. Baralt (San Timoteo)
 3. Cabimas (Cabimas)
 4. Catatumbo (Encontrados)
 5. Colón (San Carlos del Zulia)
 6. Francisco Javier Pulgar (Pueblo Nuevo / El Chivo)
 7. Jesús Enrique Lossada (La Concepción)
 8. Jesús María Semprún (Casigua el Cubo)
 9. La Cañada de Urdaneta (Concepción)
 10. Lagunillas (Ciudad Ojeda)
 11. Machiques de Perijá (Machiques)
 12. Mara (San Rafael del Moján)
 13. Maracaibo (Maracaibo)
 14. Miranda (Los Puertos de Altagracia)
 15. Páez (Sinamaica)
 16. Rosario de Perijá (La Villa del Rosario)
 17. San Francisco (San Francisco)
 18. Santa Rita (Santa Rita)
 19. Simón Bolívar (Tía Juana)
 20. Sucre (Bobures)
 21. Valmore Rodríguez (Bachaquero)

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Censo 2011. Instituto Nacional de Estadística. [dostęp 28 września 2014].
 2. Encyklopedia Powszechna PWN. T. 4. R-Z. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1976, s. 804.
Warto wiedzieć że... beta

Kokos właściwy, palma kokosowa (Cocos nucifera L.) – jedyny gatunek z monotypowego rodzaju kokos (Cocos L.), należącego do rodziny arekowatych.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Banan zwyczajny (Musa ×paradisiaca L.) – gatunek rośliny należący do rodziny bananowatych (Musaceae). Ma liczne synonimy: banan właściwy, banan rajski, pizang, figa rajska, figa błogosławiona, muza. Roślina uprawna, w krajach o tropikalnym klimacie pospolicie uprawiana dla owoców.
Bawełna, bawełnica (Gossypium L.) – rodzaj roślin z rodziny ślazowatych, obejmujący około 40 gatunków. W stanie dzikim występują na słabo nawodnionych obszarach wszystkich kontynentów, poza Australią i Antarktydą.
Cukrowiec lekarski (Saccharum officinarum L.) – gatunek byliny należący do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Zwyczajowo nazywana jest trzciną cukrową, mimo że z biologicznego punktu widzenia jest to nazwa nieprawidłowa, roślina nie należy bowiem do rodzaju trzcina, lecz rodzaju cukrowiec. Prawdopodobnie pochodzi z Nowej Gwinei. Uprawiana jest wszędzie w strefie tropikalnej.
Gaz ziemny zwany również błękitnym paliwem – rodzaj paliwa kopalnego pochodzenia organicznego, gaz zbierający się w skorupie ziemskiej w pokładach wypełniających przestrzenie, niekiedy pod wysokim ciśnieniem. Pokłady gazu ziemnego występują samodzielnie lub towarzyszą złożom ropy naftowej lub węgla kamiennego.
Cabimas − miasto w Wenezueli, w stanie Zulia, położone w północno-zachodniej części kraju, nad Jeziorem Maracaibo.

Reklama