Zoological Society of London

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zsl london logo.png
Budynek główny Zoological Society of London
Wejście do głównego budynku Zoological Society of London (ZSL)

Zoological Society of London (czasem używany skrót: ZSL) – towarzystwo naukowe założone w Londynie w kwietniu 1826 przez grupę arystokratów, przyrodników i duchownych anglikańskich, byli wśród nich: Thomas Stamford Raffles, Henry Petty-Fitzmaurice, markiz Lansdowne, hrabia Auckland, Humphry Davy, Robert Peel, baronet, Nicholas Aylward Vigors i wielebny William Kirby. Stamford Raffles był pierwszym prezesem i prezydentem towarzystwa; zmarł wkrótce po jego założeniu w lipcu 1826. Jego następcą został markiz Lansdowne, który nadzorował budowę pierwszych domów zwierząt, na działce w Regent's Park, która została uzyskana od Korony Brytyjskiej na posiedzeniu inauguracyjnym.

Muntiacus – rodzaj ssaków parzystokopytnych z rodziny jeleniowatych. Charakteryzują się długością owłosienia nasad poroży. Ich poroża dorastają do 17 cm długości i mają zwykle dwa, rzadziej trzy krótkie rozgałęzienia.Filip, książę Edynburga, Filip Mountbatten (ur. jako książę Filip z Grecji i Danii 10 czerwca 1921) – mąż królowej brytyjskiej Elżbiety II. Jest on najdłużej panującym małżonkiem władcy w historii imperium brytyjskiego, a także najstarszym współmałżonkiem kiedykolwiek panującego monarchy brytyjskiego.

Historia[ | edytuj kod]

Zoological Society of London zostało założone przez wielu wybitnych naukowców, którzy czuli potrzebę utworzenia organizacji. Royal Society, „szanowany rodzic wszystkich naszych towarzystw naukowych”, zostało ufundowane, by kłaść nacisk na nauki fizyczne, co doprowadziło do ustanowienia Linnean Society of London w roku 1788, przez dr (od 1814 roku) Jamesa Edwarda Smitha, młodego przyrodnika z Norwich. Jej cel został określony jako „kultywacja nauki historii naturalnej we wszystkich swoich oddziałach, a szczególnie historii naturalnej Wielkiej Brytanii i Irlandii”.

Edward Osborne Wilson (ur. 10 czerwca 1929 w Birmingham w Alabamie) – amerykański biolog i zoolog, znany głównie ze swoich badań nad entomologią, ewolucją oraz socjobiologią.James Edward Smith (ur. 2 grudnia 1759 w Norwich, zm. 17 marca 1828) – brytyjski botanik i założyciel Linnean Society of London (Towarzystwo Linneuszowskie). Najstarszy syn bogatego handlarza wełną. Studiował nauki przyrodnicze najpierw na University of Edinburgh, w 1783 r. przeniósł się i kontynuował studia w Londynie. Za 1000 funtów kupił kolekcję książek, rękopisów i zielników Karola Linneusza, która w efekcie trafiła do Londynu w 1784 r. Dwa lata później Smith został członkiem Royal Society. W latach 1786–1788 odbył podróż przez kilka krajów zachodnioeuropejskich, odwiedzając botaników i herbaria. Po powrocie, 8 kwietnia 1788 r. założył Linnean Society of London, którego został dożywotnim prezydentem. W 1796 ożenił się z Pleasance Reeve i przeniósł się do Norwich wraz z całą kolekcją linneuszowską. Kolekcja zyskała już wówczas wielki rozgłos i odwiedzana była przez wielu przyrodników z całej Europy. Przez następnych 30 lat, aż do śmierci publikował liczne prace botaniczne. Po śmierci w 1828 r. cała jego kolekcja przyrodnicza została wykupiona przez Towarzystwo Linneuszowskie za potężną wówczas sumę 3500 funtów (organizacja wpadła przez to w długi spłacone ostatecznie dopiero w 1861 roku).

Celem Towarzystwa było stworzenie kolekcji zwierząt do badania w wolnym czasie, swojego rodzaju muzeum połączonego z biblioteką. W kwietniu 1828 otwarto dla użytkowników ogród zoologiczny. W 1831 roku król Wilhelm IV zaprezentował Towarzystwu Zoologicznemu królewską menażerię, a w 1847 roku zostało dopuszczone do publicznego finansowania, a londyńczycy szybko ochrzcili ogród zoologiczny jako „zoo”. London Zoo szybko stało się najbardziej obszerną kolekcją zwierząt na świecie.

Sir Thomas Stamford Bingley Raffles (ur. 6 lipca 1781 na Jamajce, zm. 5 lipca 1826 w Londynie) – założyciel miasta Singapur (obecnie Republika Singapuru). Jest jednym z bardziej znanych Brytyjczyków, którzy przyczynili się do ekspansji Imperium Brytyjskiego, a głównie Kompanii Wschodnioindyjskiej.Sir Alan Francis Brooke, 1. wicehrabia Alanbrooke KG, GCB, OM, GCVO, DSO, (ur. 23 lipca 1883 w Bagnères-de-Bigorre, zm. 17 czerwca 1963 w Hartley Wintney) – brytyjski arystokrata, dowódca wojskowy, marszałek polny British Army, strateg okresu II wojny światowej, szef Imperialnego Sztabu Generalnego (1941–1946), kanclerz Queen’s University Belfast (1949–1963), prezydent Zoological Society of London (1950–1954), wiceprezydent Królewskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Lord Wielki Konstabl (1953).

Na początku XX wieku, koniecznym stało się utrzymanie i badanie dużych zwierząt w warunkach bardziej przypominających środowisko naturalne. Peter Mitchell Chalmers (sekretarz Towarzystwa w latach 1903–1935) stworzył wizję nowego parku położonego nie więcej niż 110 km od Londynu, a zatem dostępnego dla społeczeństwa, a zarazem o wielkości co najmniej 200 akrów (0,81 km²).

Ogród zoologiczny, zoo – urządzony i zagospodarowany teren wraz z infrastrukturą techniczną i budynkami funkcjonalnie z nim związanymi, gdzie przetrzymywane są oraz eksponowane publicznie przez co najmniej 7 dni w roku żywe zwierzęta gatunków dziko występujących, z wyjątkiem:Lama (Lama glama, Lama guanicoe f. glama) – udomowiony ssak parzystokopytny z rodziny wielbłądowatych, wraz z gwanako i – blisko z nimi spokrewnionymi alpaką i wikunią – określane wspólną nazwą lamy. Występuje w Ameryce Południowej. Lamy wykorzystywane są głównie jako zwierzęta juczne oraz do produkcji wełny i mięsa. Dorosłe lamy osiągają do 250 kg wagi i 119 cm wysokości w kłębie. Lamy są zwierzętami socjalnymi, z rozbudowanymi zachowaniami grupowymi.

W 1926 roku, wykorzystując rolnicze obniżenie, znaleziono idealne miejsce: Hall Farm, niedaleko osady Whipsnade village o powierzchni niemal 600 ha na Chiltern Hills. Towarzystwo zakupiło gospodarstwo w grudniu 1926 za 13.480£. W 1928 roku do nowego Whipsnade Park przybyły pierwsze zwierzęta – dwa bażanty diamentowe, bażant złocisty i pięć osobników kura bankiwa. Wkrótce po tym przybyły kolejne zwierzęta, w tym między innymi: mundżaki, lamy, wombaty, czy skunksy. W 1931 Whipsnade Park został otwarty dla zwiedzających jako pierwszy na świecie otwarty park zoologiczny.

Henry Petty-Fitzmaurice, 3. markiz Lansdowne KG (ur. 2 lipca 1780 w Lansdowne House w Londynie, zm. 31 stycznia 1863 w Bowood Park w hrabstwie Wiltshire) – brytyjski arystokrata i polityk, członek stronnictwa wigów, minister w rządach lorda Grenville’a, George’a Canninga, lorda Godericha, lorda Greya, lorda Melbourne’a, Johna Russella, lorda Aberdeena i lorda Palmerstona. Journal of Zoology – recenzowane czasopismo naukowe założone w 1830 roku przez Zoological Society of London, a obecnie wydawane przez Wiley-Blackwell. Publikowane w nim artykuły dotyczą szeroko pojętej zoologii, w szczególności dziedzin takich, jak anatomia, ekologia, fizjologia, genomika, systematyka i genetyka, w tym filogenetyka. Według Institute for Scientific Information jest trzydziestym pierwszym spośród notowanych stu trzydziestu jeden pod względem ilości cytowań czasopismem zoologicznym. Impact factor w 2011 roku wyniósł 2,043.

W latach 1960–1961, Lord Zuckerman, sekretarz Towarzystwa, zebrał fundusze od dwóch fundacji medycznych i założył kompleks laboratoriów – Institute of Zoology (Instytut Zoologii), gdzie naukowcy będą zatrudnieni przez Towarzystwo prowadzą badania naukowe.

Obecnie Zoological Society of London jest międzynarodową organizacją współpracy naukowej, edukacyjnej i przyrodniczej. Jego kluczowym zadaniem jest ochrona zwierząt i ich siedlisk. Towarzystwo patronuje angielskim ogrodom zoologicznym: ZSL London Zoo oraz ZSL Whipsnade Zoo, a także planowanemu akwarium o nazwie „Biota!”. Prowadzi również badania naukowe w Instytucie Zoologii i jest aktywnie zaangażowane w działania na rzecz ochrony przyrody w wielu krajach na całym świecie. Towarzystwo wydawało Zoological Record (ZR) od 1864 do 1980, kiedy to ZR został przeniesiony do serwisu BIOSIS. Towarzystwo publikuje także Journal of Zoology od 1830 roku. Patronem Towarzystwa jest Jej Wysokość Królowa Elżbieta II.

Chiltern Hills (także Chilterns) – pasmo wzgórz w południowej Anglii (Wielka Brytania) o długości ok. 70 km i szerokości od 24 do 32 km. Gęsto porozcinane poprzecznie dolinami przez dopływy Tamizy. Nawyższym wzniesieniem jest Coombe Hill, liczące ok. 260 metrów wysokości. Wzgórza stanowią ograniczenie Basenu Londyńskiego od strony północno-zachodniej. Dawniej silnie zalesione, obecnie pozostały tylko resztki lasów bukowych, które stanowią materiał dla miejscowego przemysłu meblowego. Tereny wykorzystywane rolniczo do hodowli owiec i bydła a także uprawy zbóż. Na terenie wzgórz odnaleziono rzymskie artefakty.Sir Humphry Bartholomew Davy (ur. 17 grudnia 1778 w Penzance w Kornwalii, zm. 29 maja 1829 w Genewie w Szwajcarii) – angielski chemik i fizyk.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Bażant złocisty (Chrysolophus pictus) - gatunek dużego ptaka z rodziny kurowatych (Phasianidae). Występuje w środkowych Chinach, ale został wprowadzony w Anglii.
William Kirby (ur. 19 września 1759 w Witnesham, zm. 4 lipca 1850) – angielski entomolog, duchowny anglikański, członek Royal Society i jeden z pierwszych członków Towarzystwa Linneuszowskiego w Londynie. Uważany jest za "Ojca Entomologii."
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Akihito (jap. 明仁, ur. 23 grudnia 1933 w Tokio) – 125. cesarz, głowa państwa Japonii. Jego rola i obowiązki zostały określone w rozdziale I Konstytucji.
Norwich (/ˈnɒɹɪdʒ/) – miasto w Wielkiej Brytanii, ośrodek administracyjny hrabstwa Norfolk, przy ujściu rzeki Wensum do rzeki Yare. W XI wieku Norwich było drugim pod względem wielkości miastem w Anglii po Londynie. W czasach przed rewolucją przemysłową hrabstwo Norwich zaliczano do najludniejszych w kraju.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Reklama