Zofia (hrabina Wesseksu)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zofia, hrabina Wesseksu z domu Rhys-Jones (Sophie Helen Rhys-Jones, ur. 20 stycznia 1965 w Oksfordzie) - członkini brytyjskiej rodziny królewskiej, od 1999 hrabina Wesseksu jako żona Edwarda, hrabiego Wesseksu.

Mauritius, Republika Mauritiusu – państwo wyspiarskie położone w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego, około 900 km na wschód od Madagaskaru. Wyspa jest częścią archipelagu Maskarenów. Poza wyspą do Mauritiusa należą wyspy: Rodrigues (w odległości 563 km na wschód od wyspy głównej), archipelag Cargados Carajos (402 km na północ) i Wyspy Agalega (933 km na północ). Około 174 km na południowy zachód od Mauritiusa położony jest Reunion.23 listopada jest 327. (w latach przestępnych 328.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 38 dni.

Powiązania rodzinne i edukacja[ | edytuj kod]

Herby Sophie
Herb Zofii Rhys-Jones (do 1999)
Herb Zofii, hrabiny Wesseksu (od 1999, po ślubie z księciem Edwardem)

Zofia Helena Rhys-Jones urodziła się 20 stycznia 1965 w szpitalu Radcliffe Infirmary w Oksfordzie.

Filip, książę Edynburga, Filip Mountbatten (ur. jako książę Filip z Grecji i Danii 10 czerwca 1921) – mąż królowej brytyjskiej Elżbiety II. Jest on najdłużej panującym małżonkiem władcy w historii imperium brytyjskiego, a także najstarszym współmałżonkiem kiedykolwiek panującego monarchy brytyjskiego.Wilhelm Burbon-Parmeński, dziedziczny wielki książę Luksemburga, dziedziczny książę Nassau, książę Burbon-Parma (Guillaume Jean Joseph Marie de Burbon-Parma, ur. 11 listopada 1981 w Luksemburgu) - następca tronu Luksemburga od 2000 roku, najstarszy syn wielkiego księcia Henryka Burbon-Parmeńskiego i wielkiej księżnej Marii Teresy Burbon-Parmeńskiej.

Jej rodzicami są Christopher Bournes Rhys-Jones, sprzedawca samochodów i jego żona, Mary Rhys-Jones z domu O'Sullivan, sekretarka, zmarła w sierpniu 2005 po krótkiej chorobie.

Jej dziadkami byli ze strony ojca Theophilus Rhys-Jones (ur. 1902, zm. 29 grudnia 1959) i jego żona, Margaret Patricia Newall Bettany (ur. 17 marca 1904, zm. 20 marca 1985), natomiast ze strony matki Cornelius Thomas O'Sullivan (ur. 1897, zm. 1939) i jego żona, Doris Emma Stokes (ur. 1901).

Ma starszego brata, Davida Rhys-Jones.

Isle of Wight – wyspa należąca do archipelagu Wysp Brytyjskich, oddzielona od brytyjskiego wybrzeża cieśniną Solent. Kształtem przypomina romb o wymiarach 26 na 39 kilometrów i powierzchni 384 km².Karol Filip, właśc. Carl Philip Edmund Bertil (ur. 13 maja 1979 w Sztokholmie) – książę Värmlandu, drugie dziecko i jedyny syn króla Szwecji, Karola XVI Gustawa i królowej Sylwii Sommerlath.

Religia[ | edytuj kod]

Została ochrzczona w kościele anglikańskim. Jednym z jej ojców chrzestnych był aktor Thane Bettany, przybrany brat jej ojca.

Edukacja[ | edytuj kod]

Rodzina Rhys-Jones przeprowadziła się z Oksfordu do hrabstwa Kent, gdzie Zofia rozpoczęła naukę w Dulwich College Preparatory School w Cranbrook. Następnie uczęszczała do żeńskiej szkoły Kent College School for Girls w Pembury. Edukację zakończyła w West Kent College w Tonbridge.

W trakcie nauki Zofia brała udział w zawodach sportowych, reprezentując szkołę w takich dyscyplinach jak siatkówka, hokej na trawie, gimnastyka czy pływanie. Wśród jej zainteresowań były również balet i aktorstwo.

2 lipca jest 183. (w latach przestępnych 184.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 182 dni. Jest to środkowy dzień roku zwyczajnego. O godzinie 12.00 tego dnia mija połowa roku.Barbados – państwo wyspiarskie w Ameryce Środkowej, zajmujące wyspę o tej samej nazwie, położoną w archipelagu Małych Antyli, na Oceanie Atlantyckim. Najbardziej na wschód wysunięta wyspa Karaibów. Powierzchnia kraju wynosi 430 km², a liczba ludności – 294 560 (2020). Stolicą i największym miastem jest Bridgetown.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Liban (arab. لبنان Lubnān; الجمهوريّة اللبنانيّة al-Jumhūrīya al-Lubnānīya, Republika Libańska) – państwo w zachodniej Azji, na obszarze Bliskiego Wschodu, nad Morzem Śródziemnym graniczące z Syrią i Izraelem.
Stefania Burbon-Parmeńska, dziedziczna wielka księżna Luksemburga, dziedziczna księżna Nassau, księżna Burbon-Parma, z domu hrabina de Lannoy (Stéphanie Marie Claudine Christine de Lannoy, ur. 18 lutego 1984 w Ronse) - członkini luksemburskiej rodziny wielkoksiążęcej, od 19 października 2012 następczyni tronu Luksemburga jako żona księcia Wilhelma Burbon-Parmeńskiego.
Tonbridge - miasto w angielskim hrabstwie Kent, położone nad rzeką Medway, w przybliżeniu 4 mile od Royal Tunbridge Wells, 12 mil na południowy zachód od Maidstone i 25 mil na południowy wschódu od Londynu.
Bejrut (arab. بيروت, Bayrūt, fr. Beyrouth, gr. Berytos) – stolica i największe miasto Libanu, leżące w środkowej części kraju. Liczy 2 mln 60 tys. mieszkańców (2012), większość pochodzenia arabskiego. Dawniej miasto było nazywane: Birutu, Berytos. Znajduje się tu wiele zabytków i dobytku historycznego kraju.
Maksyma, urodzona jako Máxima Zorreguieta Cerruti (ur. 17 maja 1971 w Buenos Aires) – królowa Holandii poprzez małżeństwo z Wilhelmem Aleksandrem, synem królowej Beatrix.
Księżniczka Märtha Louise (ur. 22 września 1971 w Oslo) – córka króla norweskiego Haralda V i królowej Sonji, starsza siostra następcy tronu Norwegii, księcia Haakona.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Reklama