Zjednoczenie Polskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zjednoczenie Polskie – polska prawicowa partia polityczna istniejąca w latach 1993–1998.

Joanna Fabisiak (ur. 7 lipca 1950 w Warszawie) – polski polityk i samorządowiec, posłanka na Sejm III, V, VI i VII kadencji.Akcja Wyborcza Solidarność (AWS) – koalicyjne ugrupowanie polityczne o charakterze centroprawicowym, powstałe 8 czerwca 1996, sprawujące władzę w Polsce w latach 1997–2001, którego założycielem był Marian Krzaklewski. Skupiało wiele ugrupowań o różnym charakterze i poglądach, głównie chrześcijańsko-demokratycznych i centroprawicowych. W okresie od 10 listopada 1997 do 6 czerwca 2000 tworzyła koalicję rządową z Unią Wolności, a następnie, po wystąpieniu UW z koalicji, do 19 października 2001 – rząd mniejszościowy. Przewodniczącym AWS (a później także Klubu Parlamentarnego AWS) był Marian Krzaklewski. Premierem z ramienia koalicji był Jerzy Buzek (jego rząd otrzymał wotum zaufania 11 listopada 1997).

Historia[ | edytuj kod]

Partia powstała na bazie Porozumienia Regionalnego RdR, założonego przed wyborami parlamentarnymi w 1993 przez grupę polityków RdR (m.in. Edmunda Krasowskiego i Kazimierza Barczyka) sprzeciwiających się koncepcjom Jana Olszewskiego, który nie zgadzał się na wspólne listy wyborcze z Porozumieniem Centrum. Działacze RdR po opuszczeniu partii weszli do komitetu wyborczego PC-Zjednoczenie Polskie, a po przegranych wyborach sformalizowali działalność, rejestrując ugrupowanie polityczne pod nazwą Zjednoczenie Polskie, na którego czele przez cały okres działalności stał Kazimierz Barczyk.

Prawica – zwyczajowe określenie sił politycznych, które charakteryzuje szacunek dla tradycji, autorytetów, religii, istniejącej hierarchii społecznej oraz wstrzemięźliwość przy dokonywaniu zmian w systemie społeczno-gospodarczym i politycznym. Poglądy prawicowe są przeciwstawiane lewicowym.Marek Sławomir Markiewicz (ur. 16 marca 1952 w Łodzi) – polityk, dziennikarz, adwokat, poseł na Sejm, I i III kadencji.

W 1994 ZP weszło w skład Sekretariatu Ugrupowań Centroprawicowych, zaś w wyborach prezydenckich w 1995 poparło Hannę Gronkiewicz-Waltz. Partia należała do założycieli AWS. W wyborach parlamentarnych w 1997 z jej list posłami zostało 7 kandydatów ZP i związanego z nim Stowarzyszenia Nowa Polska:

Sekretariat Ugrupowań Centroprawicowych – porozumienie ugrupowań prawicowych działające w latach 1993–1995, jedna z licznych latach 90. inicjatyw jednoczenia pozaparlamentarnej prawicy.Ruch Społeczny (RS) – polska prawicowa partia polityczna, działająca w latach 1997-2004, do 2002 pod nazwą Ruch Społeczny Akcja Wyborcza Solidarność (RS AWS).
 • Andrzej Anusz,
 • Kazimierz Barczyk,
 • Joanna Fabisiak,
 • Marek Markiewicz,
 • Bernard Szweda,
 • Tomasz Wełnicki,
 • Piotr Wójcik.
 • W 1998 ugrupowanie zaprzestało dalszej działalności, przystępując do RS AWS.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Krystyna Paszkiewicz (red.): Partie i koalicje polityczne III Rzeczypospolitej. Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 2004, s. 218–220. ISBN 83-229-2493-3.
 • Warto wiedzieć że... beta

  Tomasz Marek Wełnicki (ur. 16 listopada 1957 we Wrocławiu, zm. 23 stycznia 2011 w Warszawie) – polski dziennikarz i polityk, poseł na Sejm III kadencji.
  Partia polityczna ("partia" od łac. pars, część) – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.
  Bernard Mikołaj Szweda (ur. 6 grudnia 1951 w Miedźnej) – polski polityk, samorządowiec, przedsiębiorca, poseł na Sejm II i III kadencji.
  Wybory parlamentarne w Polsce w 1993 odbyły się 19 września 1993 r.; zostały rozpisane na skutek zarządzenia Prezydenta RP Lecha Wałęsy o rozwiązaniu Sejmu z dniem 31 maja 1993 r.
  Kazimierz Barczyk (ur. 25 stycznia 1950 w Wolbromiu) – polski prawnik, sędzia i adwokat, polityk oraz samorządowiec. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w okresie rządu Jerzego Buzka, poseł na Sejm I i III kadencji, zastępca przewodniczącego i sędzia Trybunału Stanu, współtwórca i przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP.
  Nowa Polska – stowarzyszenie działające w latach 1996–1998, powstałe po zawarciu 2 czerwca 1996 porozumienia przez członków sztabów wyborczych czterech byłych kandydatów na prezydenta: Lecha Wałęsy, Hanny Gronkiewicz-Waltz, Marka Markiewicza i Leszka Moczulskiego.
  Porozumienie Centrum (PC) – polska partia polityczna o profilu chrześcijańsko-demokratycznym, powstała 12 maja 1990, wyrejestrowana 25 września 2002 (faktycznie działała do 2001, kiedy na jej bazie powstało Prawo i Sprawiedliwość).

  Reklama