Zirbitzkogel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zirbitzkogel – szczyt w Alpach Seetalskich, pasma Alp Noryckich w Alpach Wschodnich. Leży w Austrii, w Styrii. Znajduje się na południe od doliny Mury, w pobliżu granicy z Karyntią. Jest to najwyższy szczyt Alp Seetalskich.

Karyntia (niem. Kärnten, słoweń. Koroška, wł. Carinzia) – kraj związkowy w południowej Austrii. Jako kraj związkowy graniczy ze Słowenią, Włochami, Tyrolem, Salzburgiem i Styrią. Stolicą landu jest Klagenfurt. Obok Austriaków, zamieszkuje ją też mniejszość słoweńska w liczbie 14 tys. osób.Styria (niem. Steiermark, słoweń. Štajerska) – kraina historyczna w środkowej Europie. Obecnie większość Styrii należy do Austrii (zob. Styria), a południowa część, zwana też Styrią Dolną – do Słowenii (zob. Styria).

Okoliczne schroniska to: Winterleitenhütte (1782 m) na północny wschód od szczytu, Sabathyhütte (1620 m) na wschód, Zirbitzkogelhaus (2376 m) tuż pod szczytem góry, Waldheimhütte (1614 m) między Obdach i Zirbitzkogel, Tonnerhütte (1600 m) między Mühlen i Zirbitzkogel.

Alpy Seetalskie (niem. Seetaler Alpen) – podgrupa górska w Lavantaler Alpen w Austrii. Leży na południe od Mury, między miejscowościami Scheifling, a Zeltweg. Najwyższy szczyt to Zirbitzkogel (2396 m). Grupę tą ograniczają dolina Mury na północy, przełęcz Obdacher na wschodzie, przełęcz Klippitztörl na południu i przełęcz Neumarkter na zachodzie. Większa część leży w Styrii, mniejsza w Karyntii.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Zirbitzkogel na hribi.net
  • Reklama