Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie 1984

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

III Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie odbyły się w austriackiej miejscowości Innsbruck w dniach 14 - 20 stycznia 1984. Pierwszy raz sport pokazowy odbywał się podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Sarajewie i trzydziestu narciarzy wystartowało w slalomie gigancie.

Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (MKP) (ang. International Paralympic Committee, IPC) – międzynarodowa organizacja typu non-profit kierująca ruchem paraolimpijskim. Został utworzony 22 września 1989, mając na celu umożliwienie niepełnosprawnym sportowcom zdobywanie najwyższych umiejętności sportowych inspirując i ekscytując świat. Członkowie MKP są wybierani przez narodowe komitety olimpijskie, afiliowane przy MKP, przez Międzynarodowe Organizacje Sportów dla Niepełnosprawnych, Międzynarodowe Federacje Sportowe i inne regionalne organizacje. Siedziba MKP mieści się w niemieckim mieście Bonn.Igrzyska paraolimpijskie (pot. Paraolimpiada) – drugie pod względem wielkości zawody sportowe w wielu dyscyplinach dla zawodników z niepełnosprawnościami fizycznymi i niepełnosprawnościami intelektualnymi. W tym także niepełnosprawnych z problemami mobilności, po amputacjach kończyn, z utratą wzroku i porażeniem mózgowym.

Państwa biorące udział w III ZIP[ | edytuj kod]Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Sarajewo (bośn. Sarajevo IPA: [sǎrajɛʋɔ], serb. Сарајево, tur. Saraybosna) – stolica Bośni i Hercegowiny zamieszkana przez 305 tys. osób (2009). Założone w 1462 r. przez Turków Osmańskich. W 1914 r. miejsce zabójstwa arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Odbyły się tu Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1984. Silnie zniszczone w rezultacie działań wojennych 1992-1995, ma obecnie 4 gminy (općina): Centar, Novi Grad, Novo Sarajevo, Stari Grad – w części chorwacko-muzułmańskiej. Osobno liczone jest Wschodnie Sarajewo (ok. 100 tys. mieszkańców), część Republiki Serbskiej.
XIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie – zawody sportowe, które odbywały się od 8 do 19 lutego 1984 roku w Sarajewie i okolicach na terenie obecnej Bośni i Hercegowiny.

Reklama