Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2026

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

XXV Zimowe Igrzyska Olimpijskie – międzynarodowe wydarzenie sportowe, którego gospodarzem będą Mediolan oraz Cortina d’Ampezzo.

Dolina Aosty (wł. Valle d’Aosta, fr. Vallée d’Aoste, franko-prow. Vâl d’Outa, gwara Walser Augschtalann lub Ougstalland) – kraina historyczna i autonomiczny region administracyjny w północno-zachodnich Włoszech. Od zachodu graniczy z Francją, od północy ze Szwajcarią a od wschodu i południa z regionem Piemont. Najistotniejszą gałęzią gospodarki regionu jest turystyka. Ushuaia (wym. [uˈswaʝa]) – miasto w południowej Argentynie, leżące na Ziemi Ognistej, nad Kanałem Beagle, w pobliżu granicy z Chile. Miasto to jest stolicą terytorium federalnego Ziemia Ognista, Antarktyda i Wyspy Południowego Atlantyku.

Pierwotnie miasto-gospodarz igrzysk miało zostać wyłonione podczas 134. sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego 11 września 2019 roku w Mediolanie. Uniemożliwił to jednak status Mediolanu jako miasta-kandydata. Ze względu na przepisy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, gospodarz został wybrany 24 czerwca 2019 roku podczas sesji w Lozannie.

Tyrol (niem. Tirol, wł. Tirolo) – kraj związkowy w zachodniej Austrii. Graniczy z Włochami, Szwajcarią, Vorarlbergiem, Niemcami, Salzburgiem i Karyntią. Jest częścią regionu geograficznego i historycznego Tyrol. Stolicą landu jest Innsbruck.Nagano (jap. 長野市, Nagano-shi) – miasto w środkowej części wyspy Honsiu w Japonii; stolica prefektury Nagano; główny ośrodek sportów zimowych na wyspie.

W głosowaniu kandydatura Mediolanu i Cortiny d’Ampezzo uzyskała 47 głosów, wobec 34 głosów oddanych na ofertę Sztokholmu i Åre.

Kalendarz organizacyjny[ | edytuj kod]

Zarząd Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zebrał się 9 czerwca 2017 w Lozannie, aby omówić procedurę wyboru gospodarza XXV Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Podczas nadzwyczajnej sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, która odbyła się w dniach 11–12 lipca 2017, zaakceptowano „nowe podejście”. W zamierzeniu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego miał odgrywać bardziej aktywną rolę w udzielaniu pomocy i wsparcia miastom, które rozważały kandydaturę na gospodarza igrzysk w 2026. Faza zgłoszeń została wydłużona do roku i rozpoczęła się 13 września 2017, a faza kandydacka została skrócona do jednego roku i ma trwać w latach 2018–2019.

Saneczkarstwo na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1972 odbyło się w dniach 4 - 7 lutego 1972 roku na torze Sapporo Teine. Zawodnicy walczyli w jedynkach kobiet i mężczyzn oraz dwójkach mężczyzn.Kapfenberg – miasto w południowo-wschodniej Austrii, w kraju związkowym Styria, w powiecie Bruck an der Mur, w Alpach, nad rzeką Mürz. Około 22 tys. mieszkańców.

Faza dialogu[ | edytuj kod]

 • Rozpoczęcie fazy dialogu (29 września 2017).
 • Wspólny briefing w formie wideokonferencji (13 października 2017).
 • Wizytacje miast przez ekspertów MKOl w celu udzielenia wsparcia (listopad 2017 – kwiecień 2018).
 • Obserwacja igrzysk olimpijskich w Pjongczangu przez przedstawicieli miast kandydatów (9-23 lutego 2018).
 • Ostateczny termin przystąpienia do etapu dialogu (31 marca 2018).
 • Podsumowanie zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu (Pekin, czerwiec 2018).
 • Skierowanie raportu grupy roboczej MKOl do zarządu MKOl (wrzesień 2018).
 • Udzielenie przez Zarząd MKOl rekomendacji na sesji MKOl co do miast, które powinny zostać zaproszone do fazy kandydackiej (październik 2018).
 • Zaproszenie miast do fazy kandydackiej na sesji MKOl (październik 2018).
 • Faza kandydacka[ | edytuj kod]

 • Ostateczny termin składania wniosków o organizację wraz ze wstępnymi gwarancjami przez miasta-kandydatów (11 stycznia 2019).
 • Wstępne wizyty ekspertów MKOl (luty 2019).
 • Wizyty komisji oceniającej MKOl w każdym z miast kandydatów wraz ze składaniem przez komisję wniosków o przedstawienie przez kandydatów dodatkowych informacji lub gwarancji (marzec/kwiecień 2019).
 • Ostateczny termin złożenia pełnych gwarancji (12 kwietnia 2019).
 • Publikacja raportu przez komisję oceniającą (maj 2019).
 • Możliwość odpowiedzi ze strony miast-kandydatów na raport komisji oceniającej (czerwiec 2019).
 • Prezentacja miast-kandydatów na sesji MKOl w Lozannie, a następnie wybór miasta gospodarza XXV ZIO (23 czerwca 2019).
 • Montreux – miasto i znany kurort w kantonie Vaud w Szwajcarii, przy wschodnim krańcu Jeziora Genewskiego. W 2003 roku miasto zamieszkiwało 22 897 osób.Visp (fr. Viège) – miasto i gmina polityczna w południowej Szwajcarii, w kantonie Valais, u wylotu doliny Vispertal.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Giancarlo Giorgetti (ur. 16 grudnia 1966 w Cazzago Brabbia) – włoski polityk, jeden z liderów Ligi Północnej, poseł do Izby Deputowanych XIII, XIV, XV, XVI, XVII i XVIII kadencji.
  Stambuł (tur. İstanbul) – największe i najludniejsze miasto Turcji i jej centrum kulturalne, handlowe oraz finansowe. Rozciąga się od północnego wybrzeża morza Marmara po obu stronach Bosforu, cieśniny morskiej między Morzem Śródziemnym a Morzem Czarnym. Położenie zarówno w europejskiej Tracji, jak i azjatyckiej Anatolii sprawia, że Stambuł jest jedną z dwóch (obok rosyjskiego miasta Magnitogorsk) metropolii świata znajdujących się na dwóch kontynentach.
  Reno – miejscowość w Stanach Zjednoczonych, stolica hrabstwa Washoe nad rzeką Truckee (wypływa z jeziora Tahoe), u podnóża gór Sierra Nevada. Leży w odległości 42 km (26 mil) na północ od stolicy stanu Carson City i w odległości 35 km (22 mil) na północny wschód od jeziora Tahoe. Od wschodu graniczy ze Sparks. W roku 2004 liczyło około 200 tys. mieszkańców, co czyniło je drugim (po Las Vegas) największym miastem stanu Nevada.
  Igrzyska olimpijskie – najstarsza i zarazem największa międzynarodowa impreza sportowa organizowana co 2 lata (na przemian letnie i zimowe) w różnych krajach, pod hasłem szlachetnego współzawodnictwa i braterstwa wszystkich narodów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
  Teine (jap. 手稲山, Teine-yama) – szczyt w północnej Japonii, na południowo zachodnim krańcu wyspy Hokkaidō. Osiąga wysokość 1023 m n.p.m. Stoki szczytu są ośrodkiem sportów zimowych, znajdują się tu między innymi trasy narciarstwa alpejskiego i snowboardingu.
  Drezno (niem. Dresden, górnołuż. Drježdźany, czes. Drážďany, dawniej Drezdno) – miasto we wschodnich Niemczech na Pogórzu Zachodniosudeckim, położone nad Łabą, stolica kraju związkowego Saksonia. Aglomeracja drezdeńska liczy ok. 1,036 mln mieszkańców (2004).
  Santa Caterina di Valfurva – miejscowość w gminie Valfurva w Lombardii we Włoszech, ośrodek turystyki górskiej i narciarstwa alpejskiego, położona na wysokości 1.738 m n.p.m. (współrzędne geograficzne 46°25′N, 10°30′E). Około 200 stałych mieszkańców.

  Reklama