• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2018  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Japonia na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018 – występ kadry sportowców reprezentujących Japonię na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu w 2018 roku. Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS – Fédération Internationale de Ski) – organizacja założona w 1924 roku, mająca za zadanie dbanie o rozwój narciarstwa na świecie, organizowanie zawodów, formalizowanie przepisów i precyzowanie zasad.

  Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2018, XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie – edycja zimowych igrzysk olimpijskich, które odbyły się w południowokoreańskim Pjongczangu w dniach 925 lutego 2018 roku.

  Gospodarz igrzysk został wybrany 6 lipca 2011 roku podczas 123. Sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) w Durbanie. Pjongczang wygrał już w pierwszej rundzie głosowania, uzyskując 63 głosy. Pokonał drugie Monachium o 38 głosów, a francuskie Annecy o 45 głosów. Wcześniej ten południowokoreański powiat już dwukrotnie ubiegał się o organizację zimowych igrzysk olimpijskich: w 2010 i 2014. Głównym miejscem przeprowadzania igrzysk była gmina Daegwallyeong-myeon (największy ośrodek sportów zimowych w Korei Południowej).

  Malezja na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018 – występ kadry sportowców reprezentujących Malezję na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu w 2018 roku. Flaga Zjednoczenia – flaga używana przez oba państwa koreańskie – Koreę Północną i Południową – w trakcie niektórych zawodów sportowych. Po raz pierwszy zaprezentowana w 1991, kiedy to oba kraje wystąpiły jako jedna drużyna podczas 41. mistrzostw świata w tenisie stołowym w Chiba (Japonia) oraz podczas 6. młodzieżowych mistrzostw świata w piłce nożnej w Lizbonie (Portugalia). Obie Koree maszerowały pod wspólną flagą na ceremoniach otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2000 i 2004 roku. Jednak podczas samych zawodów oba kraje startowały już oddzielnie.

  Kandydaci[ | edytuj kod]

  Aplikacje złożyły trzy miasta – dwa z Europy i jedno z Azji:

  Erytrea, oficjalnie Państwo Erytrea (tigrinia ኤርትራ – Ertra, ሃግሬ ኤርትራ – Hagere Ertra; arab. إرتري – Iritrija, دولة إرتري – Daulat Iritrija) – państwo w Afryce Wschodniej, nad Morzem Czerwonym. Graniczy z Etiopią, Dżibuti i Sudanem.Luksemburg, Wielkie Księstwo Luksemburga (luks. Lëtzebuerg, Grousherzogdem Lëtzebuerg; niem. Luxemburg, Großherzogtum Luxemburg; fr. Luxembourg, Grand-Duché de Luxembourg) – państwo położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz NATO.
 • Francja Annecy – zimowe igrzyska olimpijskie we Francji odbywały się wcześniej trzykrotnie (Chamonix 1924, Grenoble 1968, Albertville 1992);
 • Niemcy Monachium – w przypadku zwycięstwa zostałoby pierwszym miastem w historii, które gościłoby zarówno letnie, jak i zimowe igrzyska olimpijskie (w 1972 było organizatorem XX Letnich Igrzysk Olimpijskich);
 • Korea Południowa Pjongczang – ubiegało się o zimowe igrzyska olimpijskie po raz trzeci z rzędu, w 2010 nieznacznie przegrało z Vancouver, a w 2014 z Soczi.
 • Pierwszy etap: 22 czerwca 2010 Międzynarodowy Komitet Olimpijski dokonał w Lozannie wyboru trzech miast, które będą ubiegać się o organizację igrzysk.

  Francja na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018 – reprezentacja sportowców z Francji uczestniczących w XXIII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 2018 roku w Pjongczangu. Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Drugi etap: 6 lipca 2011 podczas 123. Sesji MKOl w Durbanie wybrano powiat Pjongczang na gospodarza zimowych igrzysk olimpijskich w 2018 roku.

  Rozgrywane dyscypliny[ | edytuj kod]

  Uczestnicy zimowych igrzysk w Pjongczangu w 2018 roku rywalizowali w 102 konkurencjach w 15 dyscyplinach sportowych. Po raz pierwszy w historii na igrzyskach zostały rozegrane następujące konkurencje: Big Air, curling par mieszanych, bieg masowy w łyżwiarstwie szybkim i zawody drużynowe w narciarstwie alpejskim.

  Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; obszar 329 847 km², ludność 28 300 000 (wg stanu na 2010 r.), stolica Kuala Lumpur (ok. 1 500 000 mieszkańców), siedziba rządu w Putrajaya.Austria na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018 – występ kadry sportowców reprezentujących Austrię na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu w 2018 roku.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.
  Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.
  Korea na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018 – kadra sportowców z Korei Południowej i Korei Północnej, którzy wystąpili na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018 w Pjongczangu pod Flagą Zjednoczenia. Liczyła 35 zawodników.
  Szwajcarię na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018 reprezentowało 167 zawodników: 97 mężczyzn i 70 kobiet. Był to szesnasty start reprezentacji Szwajcarii na zimowych igrzyskach olimpijskich.
  Awers i rewers (łac.) to dwie strony jakiegoś zdobionego przedmiotu płaskiego, pokrytego jedno- lub dwustronnie malowidłem, grafiką lub drukiem, zawierającego płaskorzeźbę, wizerunek wykonany metodą rycia, kucia lub zdobionego w jeszcze inny sposób. Oba pojęcia funkcjonują wyłącznie razem, gdy w danym przedmiocie występuje swobodny dostęp do obu jego powierzchni, przy czym jedna z nich jest wyłączną lub główną stroną zawierającą przedstawiane treści.
  Włochy na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018 reprezentowało 120 zawodników: 73 mężczyzn i 47 kobiet. Był to dwudziesty trzeci start reprezentacji Włoch na zimowych igrzyskach olimpijskich.
  Brazylia na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018 – występ kadry sportowców reprezentujących Brazylii na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu w 2018 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.057 sek.