• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1998  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Nagano (jap. 長野市, Nagano-shi) – miasto w środkowej części wyspy Honsiu w Japonii; stolica prefektury Nagano; główny ośrodek sportów zimowych na wyspie.Kombinacja norweska na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1998 odbyła się w dniach 14 – 20 lutego 1998 roku w Kompleksie skoczni narciarskich w Hakubie. Zawodnicy rywalizowali w dwóch konkurencjach: indywidualnych zawodach metodą Gundersena (skoki na normalnej skoczni/bieg na 15 km) oraz zawodach drużynowych (skoki na normalnej skoczni/sztafeta 4x5 km). W kombinacji norweskiej na XVIII IO startowali tylko mężczyźni, ponieważ konkurencje kobiece nie były częścią programu olimpijskiego.

  XVIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się na terenie Japonii (głównie w miejscowości Nagano) w 1998 roku. Startowało 2117 zawodników z 72 krajów.

  Wybór gospodarza[ | edytuj kod]

  Do organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w 1998 roku kandydowało siedem miast: Aosta, Jaca, Nagano, Östersund oraz Salt Lake City. W czerwcu 1991 roku w Birmingham, Międzynarodowy Komitet Olimpijski wybrał z tego grona miasto organizatora igrzysk.

  Zawody w biathlonie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1998 odbyły się w dniach 11 – 20 lutego 1998 roku na trasach w Nozawa Onsen, niedaleko Nagano. Biathloniści po raz piętnasty rywalizowali o medale igrzysk olimpijskich. Igrzyska olimpijskie – najstarsza i zarazem największa międzynarodowa impreza sportowa organizowana co 2 lata (na przemian letnie i zimowe) w różnych krajach, pod hasłem szlachetnego współzawodnictwa i braterstwa wszystkich narodów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
  Miasta starające się o organizację XVIII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich

  Ostatecznie gospodarza wyłoniono 15 czerwca 1991 roku, podczas 97. sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Birmingham. W piątej turze głosowania, z liczbą 46 głosów, zwyciężyło japońskie Nagano.

  Skoki narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1998 – zawody olimpijskie w skokach narciarskich, które odbyły się pomiędzy 11 a 17 lutego 1998 w ramach igrzysk w Nagano.Birmingham – miasto (city) i dystrykt metropolitalny w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym West Midlands.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Kenia (Kenya, Republika Kenii, ang. Republic of Kenya, sua. Jamhuri ya Kenya) – państwo we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Państwo graniczy od północy z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym, od zachodu z Ugandą, a od południa z Tanzanią. Stolicą Kenii jest Nairobi.
  Saneczkarstwo na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1998 odbyło się w dniach 8 - 11 lutego 1998 roku na torze Asakawa Spiral. Zawodnicy walczyli w jedynkach kobiet i mężczyzn oraz dwójkach mężczyzn.
  Aosta/Aoste (fr. Aoste, franko-prow. Aoûta, wł. Aosta) – miejscowość i gmina we Włoszech, stolica regionu Dolina Aosty.
  Bobsleje na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1998 – jedna z dyscyplin rozgrywanych podczas igrzysk w Nagano, w dniach 14 – 21 lutego 1998. Zawodnicy rywalizowali w dwójkach mężczyzn i czwórkach mężczyzn. Bobsleiści o medale podczas igrzysk walczyli po raz 17.
  Konkurencje biegów narciarskich podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1998 roku zostały przeprowadzone w dniach 8 - 22 lutego 1998 w miejscowości Hakuba, oddalonej o 40 km na zachód od głównego miasta Igrzysk - Nagano. W ramach igrzysk zawodniczki i zawodnicy walczyli w pięciu konkurencjach – łącznie rozdanych zostało zatem dziesięć kompletów medali. O medale igrzysk olimpijskich biegacze narciarscy rywalizowali po raz osiemnasty, a biegaczki po raz trzynasty w historii.
  Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.