Zielona mila (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zielona mila (ang. The Green Mile) – amerykański film fabularny z 1999 roku w reżyserii Franka Darabonta, z Tomem Hanksem i Michaelem Duncanem w rolach głównych.

Shelbyville - miasto w USA, w stanie Tennessee, w hrabstwie Bedford. Według danych z 2000 roku miasto miało 16105 mieszkańców.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Scenariusz filmu oparty jest na powieści Stephena Kinga pod tym samym tytułem.

W roku 2000 film był nominowany do Oscara w czterech kategoriach (najlepszy aktor drugoplanowy, najlepszy film, najlepsza muzyka filmowa, najlepszy scenariusz adaptowany) nie zdobył jednak żadnej statuetki. Serwis Rotten Tomatoes przyznał mu wynik 80%.

Fabuła[ | edytuj kod]

Zielona mila jest historią opowiedzianą przez wiekowego Paula Edgecomba (Dabbs Greer) w domu spokojnej starości. Po obejrzeniu filmu pt. Top Hat przypomina sobie pewne zdarzenia i opowiada swojej przyjaciółce, Elaine Connely (Eve Brent), o niezwykłym więźniu, którego spotkał w lecie 1935 roku, gdy pracował jako strażnik więźniów skazanych na karę śmierci w więzieniu w Luizjanie. Blok, na którym pracował, nazywany był zieloną milą ze względu na kolor linoleum leżącego na podłodze. Niemym bohaterem celi śmierci jest również krzesło elektryczne (zwane Starą Iskrówą, ang. Old Sparky), oczekujące na swoje ofiary.

Graham Greene (ur. 22 czerwca 1952 w Rezerwacie Sześciu Narodów(ang.), w Ontario) – kanadyjski aktor filmowy i telewizyjny. IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Pewnego dnia na oddział trafia olbrzymi, czarnoskóry John Coffey (Michael Clarke Duncan), oskarżony o zamordowanie dwóch białych dziewczynek. Coffey okazuje się łagodnym olbrzymem, bojącym się ciemności i czasami płaczącym. Niedługo ujawnia swe niezwykłe zdolności uzdrawiające przez wyleczenie Paula Edgecomba (Tom Hanks) z zapalenia pęcherza moczowego oraz ożywienie myszy.

Gary Alan Sinise (ur. 17 marca 1955 w Blue Island w stanie Illinois) – amerykański aktor, reżyser i producent filmowy oraz muzyk. Wyreżyserował i zagrał główną rolę w ekranizacji znanej powieści Johna Steinbecka; Myszy i ludzie. W 1994 wystąpił u boku Toma Hanksa w obsypanym nagrodami obrazie Forrest Gump. Pojawił się również w takich produkcjach jak Apollo 13 i Zielona Mila. Użyczył głosu do filmu animowanego Sezon na misia. Od 2004 gra główną rolę w serialu CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku.Patricia Davies Clarkson (ur. 29 grudnia 1959 w Nowym Orleanie) – amerykańska aktorka, zwana "królową kina niezależnego", nominowana w 2004 roku do Oscara za rolę w filmie Wizyta u April.

Percy Wetmore (Doug Hutchison) jest wrednym, sadystycznym strażnikiem lubiącym sprawiać cierpienie innym. Ma również wysoko postawionego wujka (jest bratankiem żony gubernatora stanu), który „załatwił” mu tę pracę i nie bardzo można pozbyć się go z obecnego stanowiska. Za pozwolenie wykonania wyroku obiecuje przenieść się na inne miejsce. Podczas wykonania wyroku Percy umyślnie nie moczy gąbki, umożliwiającej lepszy przepływ prądu, by zobaczyć efekty. Skazany więzień, Eduard Delacroix (Michael Jeter), umiera przez dość długi czas w strasznych męczarniach, a także zapala się, co wywołuje panikę wśród świadków.

Linoleum – materiał składający się z warstwy barwionej w masie utwardzonej masy plastycznej (o podstawowym składzie: olej lniany, kalafonia i mączka drzewna lub korkowa), nałożonej na płótno jutowe (lub podobną tkaninę), stosowana głównie jako wykładzina podłogowa, ale również jako materiał na matryce linorytowe. Technologia produkcji linoleum została opatentowana w 1860 roku przez Anglika, Fredericka Waltona. Mimo, iż w drugiej połowie XX wieku wykładziny PVC niemal całkowicie zastąpiły linoleum, jego nazwa wciąż znajduje się w powszechnym użyciu.Zapalenie pęcherza moczowego – najczęstszy, przeważnie bakteryjny stan zapalny dróg moczowych, dotyczy błony śluzowej pęcherza moczowego. Najczęstszym patogenem jest pałeczka okrężnicy (Escherichia coli) oraz inne bakterie jelitowe, szczególnie z rodzajów: Staphylococcus i Enterococcus. Zapalenie często dotyczy seksualnie aktywnych kobiet w wieku 20–50 lat i dlatego inną nazwą tego stanu jest "zapalenie pęcherza miodowego miesiąca".

Strażnicy wykorzystują zdolności uzdrawiające Johna, by wyleczyć żonę naczelnika więzienia. Po powrocie do więzienia John przenosi jej chorobę na Percy’ego Wetmore’a, by go ukarać za to, co zrobił z Eduardem Delacroix. Pod wpływem Coffeya kompletnie oderwany od rzeczywistości Percy zabija jednego z więźniów – Dzikiego Billa (Sam Rockwell), a następnie zostaje umieszczony w zakładzie dla obłąkanych. Paul utwierdza się w przekonaniu, że John jest niewinny, a proces był czysto formalny (znaleziono go tulącego do siebie martwe dziewczynki – czarny musi być winny, choć w rzeczywistości wcale ich nie zabił, tylko znalazł i próbował pomóc za pomocą swoich zdolności, prawdziwym mordercą był Dziki Bill), ale nie ma na to dowodów. Egzekucja musi się odbyć. Przed śmiercią John ogląda ten sam film, który oglądał Paul na początku filmu. Była to ostatnia egzekucja, w której uczestniczyli Paul i Brutus, po tym zdarzeniu przenieśli się do pracy w domu poprawczym.

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Panowie w cylindrach (ang. Top Hat) – amerykański film muzyczny z 1935 roku w reżyserii Marka Sandricha. Ekranizacja sztuki Alexandra Faragó i Aladara Laszlo. Czwarty z dziesięciu filmów, w których wystąpili wspólnie Fred Astaire i Ginger Rogers.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

James Oliver Cromwell (ur. 27 stycznia 1940 w Los Angeles) - amerykański aktor filmowy, teatralny i telewizyjny. Jest synem reżysera Johna Cromwella i aktorki Kay Johnson.
Robert William "Dabbs" Greer (ur. 2 kwietnia 1917 w Fairview w stanie Missouri, zm. 28 kwietnia 2007 w Pasadena, Kalifornia) – amerykański aktor filmowy.
Guy Lombardo, właśc. Albert Lombardo Guy (ur. 19 czerwca 1902 w Londynie w kanadyjskim stanie Ontario, zm. 5 listopada 1977 w Houston w stanie Teksas) – kanadyjski skrzypek i kierownik orkiestry rozrywkowej.
Tom Hanks, właśc. Thomas Jeffrey Hanks (ur. 9 lipca 1956 w Concord, Kalifornia) – amerykański aktor, reżyser i producent filmowy.
Barry Pepper, właśc. Barry Robert Pepper (ur. 4 kwietnia 1970 w Campbell River, na wyspie Vancouver, w Kolumbii Brytyjskiej) - kanadyjski aktor.
Bonnie Lynn Hunt (ur. 22 września 1961 roku w Chicago, Illinois, USA) – amerykańska aktorka polskiego (panieńskie nazwisko jej matki Jatczak) pochodzenia.
Samuel Rockwell (ur. 5 listopada 1968 roku w Daly City, w stanie Kalifornia) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny.

Reklama