Zhongshan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zhongshan (chiń. 中山; pinyin: Zhōngshān) – miasto o statusie prefektury miejskiej w południowych Chinach, w prowincji Guangdong, w delcie Rzeki Perłowiej na wyspie Zhongshan Dao. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 355 546. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 1 319 978 mieszkańców. Ośrodek turystyki, handlu i przemysłu cukrowniczego, maszynowego oraz elektronicznego; port handlowy.

Hanyu pinyin – oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego (putonghua) – urzędowego języka Chin – na alfabet łaciński.Sun Jat-sen (ur. 12 listopada 1866 w Xiangshan; zm. 12 marca 1925 w Pekinie) – chiński polityk i rewolucjonista, przywódca i twórca Kuomintangu. Teoretyk chińskiego socjalizmu. Uznawany za twórcę nowoczesnych i demokratycznych Chin. Odegrał znaczącą rolę w obaleniu rządów mandżurskiej dynastii Qing. Pierwszy, tymczasowy prezydent Republiki Chińskiej, w późniejszym okresie pozostawał de facto głową państwa. W Chińskiej Republice Ludowej określany jest jako „prekursor rewolucji demokratycznej”, a w Republice Chińskiej na Tajwanie jako „Ojciec Narodu”.

Historia[ | edytuj kod]

Miasto (pierwotnie pod nazwą Xiangshan, 香山) powstało w XI w. i pełniło funkcję ośrodka handlowego. W 1162 roku ustanowiono je siedzibą powiatu Xiangshan, podległego prowincji Guangdong. Obszar ten był jednym z pierwszych w Chinach, na którym uwidocznił się wpływ kontaktów z Zachodem. Wielu mieszkańców miasta zasłynęło z handlu zagranicznego, a w XIX w. także z podejmowania pierwszych prób modernizacji państwa chińskiego.

Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).Culiacán, Culiacán Rosales – miasto w zachodnim Meksyku, na nizinie nadbrzeżnej, nad rzeką Culiacán. Stolica stanu Sinaloa. Miasto leży w dolinie, około 55 m n.p.m., w miejscu połączenia rzek Tamazula i Humaya, tworzącej od tego miejsca rzekę Culiacán.

W 1925 roku zmieniono nazwę miasta na Zhongshan dla uhonorowania pierwszego prezydenta Republiki Chińskiej Sun Jat-sena (pinyin: Sun Zhongshan), który się tutaj urodził.

W latach 80. XX w. nastąpił szybki rozwój miasta.

Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Japonia Moriguchi, Japonia (1988)
 • Stany Zjednoczone Honolulu, Stany Zjednoczone (1997)
 • Stany Zjednoczone Hrabstwo Alameda, Stany Zjednoczone (2002)
 • Australia Cairns, Australia (2003)
 • Meksyk Culiacán, Meksyk (2007)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Zhongshan (ang.). World Gazetteer. [dostęp 2010-11-28].
  2. China Prefectures (ang.). Statoids. [dostęp 2010-11-28].
  3. Zhongshan (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2010-11-28].
  4. Michael Williams: Zhongshan County (China) (ang.). chia.chinesemuseum.com.au. [dostęp 2014-10-29].
  Język chiński (chiń. upr. 汉语, chiń. trad. 漢語, pinyin Hànyǔ; lub chiń. upr./chiń. trad. 中文, pinyin Zhōngwén) – język lub grupa spokrewnionych języków (tzw. makrojęzyk), należących do rodziny chińsko-tybetańskiej.Honolulu – stolica i największe miasto amerykańskiego stanu Hawaje, położone w hrabstwie Honolulu na wyspie Oʻahu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Moriguchi (jap. 守口市 Moriguchi-shi) – miasto w Japonii, na wyspie Honsiu (Honshū), w prefekturze Osaka.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Rzeka Perłowa (chin. trad. 珠江; chin. upr. 珠江; pinyin Zhū Jiāng) – rzeka w południowych Chinach, uchodząca do Morza Południowochińskiego. Nazwa rzeki pochodzi od występujących w niej licznie w przeszłości perłopławów.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Hrabstwo Alameda (ang. Alameda County) – hrabstwo w stanie Kalifornia, w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 821,15 mil² (2126,77 km²). Według przeprowadzonego w roku 2010 przez United States Census Bureau spisu powszechnego miało 1 510 271 mieszkańców.

  Reklama