Zgromadzenie Narodowe (Kenia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zgromadzenie Narodowe (ang. National Assembly) – izba niższa kenijskiego parlamentu; zasiada w niej 349 deputowanych: 290 pochodzi z wyborów powszechnych, 47 kobiet wybieranych z każdego hrabstwa oraz 12 nominowanych przez prezydenta. Dodatkowo miejsce w parlamencie z urzędu przysługuje prokuratorowi generalnemu Kenii (tylko na czas pełnienia tej funkcji). Ostatnim członkiem jest przewodniczący, którego – inaczej niż w większości parlamentów świata – kenijscy deputowani wybierają spoza swego grona. Tym samym de facto uzyskuje on mandat na zasadzie kooptacji.

Lista zgromadzeń przedstawicielskich w państwach świata, na terytoriach zależnych oraz w organizacjach międzynarodowych.W Afryce znajdują się terytoria wchodzące w skład 57 niepodległych państw, z czego za afrykańskie uważane są 54. Spośród nich 53 leżą w całości na tym kontynencie, zaś jedno (Egipt), położone jest w przeważającej mierze w Afryce, zaś jego niewielka część (Półwysep Synaj) znajduje się w Azji. Ponadto niewielkie skrawki Afryki wchodzą w skład 3 państw, których metropolie znajdują się na innych kontynentach: Hiszpanii (Ceuta i Melilla, ewentualnie też Wyspy Kanaryjskie), Portugalii (Madera) i Jemenu (Sokotra).

Prawo głosu mają obywatele kenijscy w wieku co najmniej 18 lat posiadający pełnię praw publicznych i mieszkający na terytorium kraju w sposób ciągły przez 12 miesięcy przed wyborami. Od osób przebywających w Kenii jedynie okresowo (choć posiadających jej obywatelstwo) wymaga się, aby łączny czas ich pobytu przez ostatnie 8 lat był nie krótszy niż 4 lata. Dodatkowo wyborca musi być związany ze swoim okręgiem wyborczym przez przynajmniej rok przed wyborami. Związek ten może mieć formę zamieszkania, pracy zawodowej lub posiadania nieruchomości na jego obszarze. Głosować nie mogą osoby skazane za przestępstwa wyborcze, podlegające w dniu wyborów aresztowi tymczasowemu oraz posiadające otwartą procedurę bankructwa. Kandydaci muszą spełniać wyższy cenzus wieku, wynoszący 21 lat. Dodatkowo muszą znać języki angielski i suahili w stopniu umożliwiającym aktywny udział w pracach parlamentu, dla którego są to języki robocze. Nie mogą również posiadać obywatelstwa państwa innego niż Kenia (nawet, jeśli łączą je z kenijskim). Z kandydowania wyłączone są osoby zatrudnione w służbach państwowych (w tym samorządowych i żołnierze) oraz osoby wykonujące prace na zlecenie rządu.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • IPU PARLINE database: KENYA, Electoral system. [dostęp 2010-01-10].
  • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Strona oficjalna
  • Reklama