Zenne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bieg rzeki w XIX wieku umieszczony na planie współczesnej Brukseli

Zenne (fr. Senne) – rzeka w Belgii, przepływająca m.in. przez Brukselę. Jej źródła znajdują się w pobliżu wsi Naast w gminie Soignies. Uchodzi do Dijle. Jej głównym dopływem jest Woluwe. Ma 103 km długości.

Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Dijle (holenderski, francuski: Dyle) jest rzeką w centralnej Belgii. Długość około 100 km. Płynie przez belgijską prowincję Brabancję Flamandzką, Brabancję Walońską i Antwerpię. Jej źródło znajduje się w Houtain-le-Val, niedaleko Nivelles.

Zenne znana była jako jedna z najbardziej zanieczyszczonych rzek Belgii, ponieważ wypływała z Regionu Stołecznego bez żadnych oczyszczalni. Wybudowane w 2007 roku nowe systemy oczyszczania częściowo rozwiązały ten problem.

Choć Zenne przepływa przez Brukselę to widoczna jest jedynie na przedmieściach. W centrum miasta została skierowana pod ziemię pod koniec XIX i na początku XX wieku.

W dolinie Zenne sezonowo występują niespotykane nigdzie indziej dzikie drożdże, używane do produkcji regionalnego piwa lambic. Browar Brasserie de la Senne nosi nazwę rzeki w swojej nazwie. Również złoty irys, będący symbolem Regionu Stołecznego, wziął się od kwiatów rosnących na bagiennych rozlewiskach doliny Zenne.

Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Drożdże (Saccharomyces Meyen ex E.C. Hansen) – rodzaj grzybów jednokomórkowych z rodziny drożdżakowatych (Saccharomycetaceae).

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rzeki Europy
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Bruxelles, chronique d'une capitale en chantier, Chapitre 2 : Le voûtement de la Senne (fr.)
  Warto wiedzieć że... beta

  Soignies (nid.: Zinnik) belgijskie miasto i gmina położone w regionie Walońskim w prowincji Hainaut. Miasto znajduje się 40 km na południowy-zachód od Brukseli. W skład Gminay wchodzą miejscowości: Casteau, Chaussee-Notre-Dame-Louvignies, Horrues, Neufvilles, Naast i Thieusies. Miasto jest znane z niebieskiego wapienia (Blauwe hardsteen) i przemysłu szklarskiego. Na terenie gminy w miejscowości Casteau mieści się Europejska siedziba dowództwa NATO (SHAPE).
  Region Stołeczny Brukseli (fr. Région Bruxelles-Capitale, niderl. Brussels Hoofdstedelijk Gewest) - jeden z trzech regionów administracyjnych Belgii, obejmujący 19 wysoce zurbanizowanych gmin - miasto Bruksela oraz jego zespół miejski. Według stanu na dzień 1 stycznia 2006 zamieszkiwało go 1 018 029 osób na powierzchni 161,382 km², co dało gęstość zaludnienia 6287 mieszkańców na km².

  Reklama