Zenaida

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zenaida - imię żeńskie pochodzenia greckiego, oznaczające pierwotnie osobę poświęconą Zeusowi. Istnieją dwie święte katolickie o tym imieniu, w tym Zenaida z Tarsu (męczennica, również święta prawosławna).

Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.Zinaida Martynowna Portnowa (ros. Зинаида Мартыновна Портнова, ur. 20 lutego 1926 w Leningradzie, zm. w styczniu 1944 we wsi Goriany w obwodzie witebskim lub w Połocku) – radziecka partyzantka, Bohater Związku Radzieckiego (1958).

Imię stosunkowo popularniejsze na wschodnich krańcach Polski, głównie wśród wyznawców prawosławia. Spotykane formy zdrobniałe: Zina i Zenia.

Zenaida imieniny obchodzi 5 czerwca i 11 października.

Znane osoby noszące imię Zenaida:

 • Zénaïde Bonaparte (1801–1854) – francuska arystokratka
 • Zinaida Portnowa (1926-1944) - radziecka partyzantka
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Zenaida – rodzaj ptaka z podrodziny gołębi
 • Zenaida – rodzaj ptaków z rodziny gołębiowatych (Columbidae). Nazwa rodzaju upamiętnia księżnę Zenajdę Bonaparte, małżonkę ornitologa Karola Lucjana Bonaparte, który opisał ten rodzaj.Zeus (także Dzeus, stgr. Ζεύς Zeús, nowogr. Δίας Días, łac. Iupiter, Iuppiter) – w mitologii greckiej najwyższy z bogów. Syn Kronosa i Rei. Był szóstym dzieckiem Rei i Kronosa. Brat Hestii, Demeter, Hery (również jej mąż), Posejdona i Hadesa. Władca błyskawic. Uosobienie najwyższej zasady rządzącej Wszechświatem. Władca wszystkich bogów i ludzi. Jego atrybutami były złote pioruny, orzeł i tarcza zwana egidą. Wychowały go nimfy górskie i koza Amaltea.
  Warto wiedzieć że... beta

  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Prawosławie – doktryna ortodoksyjnego (gr. ὀρθόδοξος – prawdziwie, prawidłowo wierzący) Kościoła chrześcijańskiego – jednej z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła katolickiego, powstałych w wyniku rozłamu w chrześcijaństwie z 1054 roku (tzw. schizmy wielkiej – co uznaje się historycznie bardziej uzasadnione niż pojęcie tzw. schizmy wschodniej).
  Zenaida z Tarsu, również Zinaida, cs. Muczenica Zinaida (ur. w Tarsie w Cylicji, żyjąca w I wieku) – męczennica chrześcijańska, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego.

  Reklama