Zegar cyfrowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Elektroniczny zegar cyfrowy LCD
Radiobudzik z zegarem klapkowym
Elektroniczny zegar z diodowym wyświetlaczem siedmiosegmentowym
Panel sterowniczy piekarnika z zegarem

Zegar cyfrowy – zegar (zegarek) prezentujący czas w sposób cyfrowy w przeciwieństwie do zegarów analogowych, w których czas wskazują wskazówki.

Sony – japońskie przedsiębiorstwo założone 7 maja 1946 roku przez Masaru Ibukę i Akio Moritę w Tokio jako Tokyo Telecommunications Engineering Company, obecnie jeden z największych światowych producentów elektroniki użytkowej. Spółka publiczna notowana na giełdach tokijskiej (TSE) i nowojorskiej (NYSE) (NYSE: SNE).Wyświetlacz ciekłokrystaliczny, LCD (ang. Liquid Crystal Display) – urządzenie wyświetlające obraz, którego zasada działania oparta jest na zmianie polaryzacji światła na skutek zmian orientacji cząsteczek ciekłego kryształu pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego.

Zegary cyfrowe są często kojarzone z zegarami elektronicznymi, ale określenie „cyfrowy” odnosi się tylko sposobu prezentacji czasu w postaci cyfr, a nie do mechanizmu napędu.

Historia[ | edytuj kod]

Choć obecne zegary cyfrowe to niemal wyłącznie zegary elektroniczne z wyświetlaczami ciekłokrystalicznymi lub LED, to zegary prezentujące czas w formie cyfr były już znane w XIX w. Za pierwszy zegar cyfrowy uważa się mechaniczny zegar skonstruowany we Francji około w 1830 r. dla króla Francji. Seryjna produkcja kieszonkowych zegarków cyfrowych rozpoczęła się około 1890 r.

Wyświetlacz siedmiosegmentowy - wyświetlacz składający się z siedmiu segmentów, przeznaczony jest do wyświetlania cyfr dziesiętnych, wiele modeli ma też ósmy segment będący kropką. Na wyświetlaczu możliwe jest też wyświetlanie niektórych liter, a także umownych znaków, co jest używane do prezentacji różnych informacji. Wyświetlacze mają wyprowadzenia sterujące oddzielnie każdym segmentem.Zegarek elektroniczny – naręczny zegar elektroniczny wyposażony w wyświetlacz siedmiosegmentowy LED lub - obecnie najczęściej - wyświetlacz ciekłokrystaliczny (LCD). Jest to cyfrowy zegar kwarcowy najczęściej z małą baterią jako źródłem zasilania prądem. Dodatkowymi funkcjami zegarka elektronicznego są melodyjki, stoper, kalkulator, czasem też gry elektroniczne. Znani producenci to firmy Montana, Casio, Citizen, Sanyo, Seiko, Timex oraz Integral, do tej pory produkujący zegarki w Białorusi, marki Elektronika, które były popularne za czasów ZSRR. Naręczne zegarki elektroniczne produkowane były również w Polsce w latach 70. i 80. XX w. przez firmę Warel - były to modele z serii DW (z wyświetlaczem LED) oraz Unitron (z wyświetlaczem LCD).

W 1902 i 1903 roku Eugen L. Fitch uzyskał patenty na kilka koncepcji zegarów prezentujących czas w postaci napisów na płytkach, ten typ zegarów określany jest jako zegary klapkowe. Mechanizm prezentacji minut zawierał 60 płytek umocowanych na obracającym się wale. W miarę obrotu kolejne płytki przeskakiwały przez zaczep stając się widoczne. Zegary tego typu produkowano od 1904 roku w USA. Mechanizm nie był opatentowany poza USA, przez co firmy w Europie kopiowały to rozwiązanie.

Dioda elektroluminescencyjna, dioda świecąca (ang. light-emitting diode, LED) – dioda zaliczana do półprzewodnikowych przyrządów optoelektronicznych, emitujących promieniowanie w zakresie światła widzialnego, podczerwieni i ultrafioletu.Zegar klapowy – rodzaj czasomierza korzystającego z mechanizmu klapowego, ze względu na sposób prezentacji czasu jest zaliczany do zegarów cyfrowych.

W 1968 r. Sony wprowadza na rynek pierwszy na świecie radiobudzik "Digital 24." z zegarem klapkowym. Mechanizmy tych zegarów wykorzystywały niewielki elektryczny silnik synchroniczny, który zarówno napędzał mechanizm jak i synchronizował szybkość chodu zegara z częstotliwością napięcia w sieci elektrycznej. W 1972 roku Sony wprowadziło radiobudzik z wyświetlaczem diodowym. Radiobudziki z zegarami klapkowymi i LCD zyskały dużą popularność w latach 70. XX w. i następnych.

Technologia cyfrowa – technologia wykorzystująca technikę cyfrową i systemy informatyczne. Jest to działalność natury technicznej, ekonomicznej i organizacyjnej mająca na celu wprowadzanie urządzeń cyfrowych i systemów cyfrowych w rozmaite dziedziny gospodarki.Wyświetlacz ciekłokrystaliczny, LCD (ang. Liquid Crystal Display) – urządzenie wyświetlające obraz, którego zasada działania oparta jest na zmianie polaryzacji światła na skutek zmian orientacji cząsteczek ciekłego kryształu pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Reklama