• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zegar  Podstrony: [1] [2] [3] 4
  Przeczytaj także...
  Zegar cyfrowy – zegar (zegarek) prezentujący czas w sposób cyfrowy w przeciwieństwie do zegarów analogowych, w których czas wskazują wskazówki. Zegar binarny jest to zegar, który wyświetla godzinę w systemie binarnym. Istnieją zarówno cyfrowe, jak i analogowe zegary binarne. W przypadku zegarów cyfrowych, czas wyświetlany jest za pomocą diod LED.
  Zobacz też[ | edytuj kod]
 • zegarek
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. W. Podwapiński, Zegarmistrzostwo, cz. 6 Zegary i zegarki, s. 25.
  2. Kalendarium zegarkowe | Klub Miłośników Zegarów i Zegarków, KMZiZ [dostęp 2017-02-24] (pol.).
  3. W. Podwapiński, Zegarmistrzostwo, cz. 5 Zegary wieżowe.
  4. TVP Astronarium, odc. 19 Czas.
  5. Karen Elaine Smyth, Imaginings of Time in Lydgate and Hoccleve’s Verse, 13 maja 2016, s. 17.
  6. Oldest clock in the world, probably, www.horologica.co.uk [dostęp 2017-02-24].
  7. Kraków – Zegar wieżowy [dostęp 2017-02-24] (pol.).
  8. Zegar na Ratuszu - dolny-slask.org.pl, dolny-slask.org.pl [dostęp 2017-02-24].
  9. Toruń w UNESCO - Złote tarcze, uran.um.torun.pl [dostęp 2017-02-24].
  10. Polski Portal we Francji - VIII. Najstarszy zegar w Paryżu, „Polski Portal we Francji” [dostęp 2017-02-24] (pol.).
  11. Kiedy w Moskwie pojawił się pierwszy zegar mieście?, biganswer.info [dostęp 2017-02-24].
  12. Maciej Panczykowski, Galileo Galilei, Galileusz, zasada względności, transformacje Galileusza, a jednak się kręci, inkwizycja, willa Arcetri, Florencja, księżyce galileuszowe, Jowisza, bezwładność, metoda eksperymentalno-matematyczna, system geocentryczny, heliocentryczny, kopernikański, ptolemeuszowy, Urban VIII, dialogi, dowodzenia matematyczne, www.edunauka.pl [dostęp 2017-02-24].
  13. Zajdler Ludwik, Dzieje zegara, Warszawa 1977.
  14. Konrad Zięba i Michał Zięba, Czas i sposoby jego pomiaru - od zegara słonecznego do atomowego, www.zs-strzyzow.itl.pl [dostęp 2017-02-24].
  15. Geniusz, który stworzył markę, Motofakty.pl [dostęp 2017-02-24] (pol.).
  16. 5 Milestone Patek Philippe Watches, from 1868 to Today, „WatchTime - USA’s No.1 Watch Magazine”, 6 grudnia 2016 [dostęp 2017-02-24] (ang.).
  17. David Boettcher, Girard-Perregaux Watch Company, www.vintagewatchstraps.com [dostęp 2017-02-24] (ang.).
  Chronometr – zegar cechujący się dużą dokładnością i odpornością na zmienne warunki pracy. Dawniej pojęcie to odnosiło się wyłącznie do zegarów mechanicznych; obecnie chronometrami bywają nazywane również inne systemy pomiaru czasu działające w oparciu o urządzenia elektroniczne i łączność radiową lub satelitarną.Su Song (chiń. upr.: 苏颂; chiń. trad.: 蘇頌; pinyin: Sū Sòng; ur. 1020, zm. 1101) – jeden z największych uczonych chińskich, człowiek renesansu epoki Song: astronom, kartograf, farmakolog, zoolog, botanik, poeta i inżynier. Pełnił także funkcje urzędnicze, m.in. ambasadorskie. Jednym z jego największych osiągnięć było zbudowanie zegara wodnomechanicznego.


  Podstrony: [1] [2] [3] 4  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.
  Grawitacja (ciążenie powszechne) – jedno z czterech oddziaływań podstawowych, będące zjawiskiem naturalnym polegającym na tym, że wszystkie obiekty posiadające masę oddziałują na siebie wzajemnie przyciągając się.
  Czas – skalarna (w klasycznym ujęciu) wielkość fizyczna określająca kolejność zdarzeń oraz odstępy między zdarzeniami zachodzącymi w tym samym miejscu. Pojęcie to było również przedmiotem rozważań filozoficznych.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Zegar mechaniczny – zegar wykorzystujący jako regulator chodu wahadło lub balans. Energia do napędu regulatora przekazywana jest za pomocą wychwytu. Zegar taki nazywany jest mechanicznym niezależnie od tego, czy energia potrzebna do ruchu zegara pochodzi z energii sprężyny czy np. z napędu elektrycznego. Jako zegary mechaniczne budowane są zarówno zegary wieżowe, jak i zegarki naręczne. Obecnie masowo produkuje się także zegary kwarcowe, tańsze, ale bardzo punktualne.
  Sekundomierz, popularnie stoper — przyrząd techniczny typu mechanicznego, podobny do zegarka, wykorzystywany w celu odmierzania małego odcinka czasowego. Ma za zadanie wymierzyć czas z dokładnością do 0,1 ułamka sekundy.
  Wyświetlacz ciekłokrystaliczny, LCD (ang. Liquid Crystal Display) – urządzenie wyświetlające obraz, którego zasada działania oparta jest na zmianie polaryzacji światła na skutek zmian orientacji cząsteczek ciekłego kryształu pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.068 sek.