Zbylut Grzywacz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zbylut Grzywacz (ur. 4 czerwca 1939 w Krakowie, zm. 16 lipca 2004) – polski malarz, grafik, rzeźbiarz, pedagog, publicysta i kolekcjoner.

Grupa Wprost – krakowska grupa artystyczna założona w 1966 roku. W tym samym roku odbyła się pierwsza wspólna wystawa. Charakterystyczne dla wczesnej twórczości jej członków było nawiązywanie do brutalnego ekspresjonizmu Andrzeja Wróblewskiego.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Studiował w latach 1957–1963 na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Emila Krchy; dyplom uzyskał w 1963. W 1972 rozpoczął pracę pedagogiczną w krakowskiej uczelni. Tytuł profesora zwyczajnego uzyskał w 1992.

W 1966 wraz z Maciejem Bieniaszem, Jackiem Waltosiem, Leszkiem Sobockim oraz Barbarą Skąpską założyli Grupę Wprost. Swe dzieła wystawił na ponad czterdziestu wystawach indywidualnych. Uczestniczył w kilkudziesięciu zbiorowych wystawach krajowych i zagranicznych.

Pochowany na Cmentarzu Podgórskim(kwatera XXI-zach.-45).

Maciej Bieniasz (ur. 22 grudnia 1938 r. w Krakowie) – polski malarz, grafik, rysownik, pedagog, autor eseistyki kulturalnej.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Grób Zbyluta Grzywacza na Cmentarzu Podgórskim

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Grupa Wprost | Życie i twórczość | Artysta, Culture.pl [dostęp 2021-02-06] (pol.).
 2. Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie, Cmentarz Podgórski [dostęp 2020-06-10].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Joanna Boniecka: oficjalna galeria prac i informacji o Zbylucie Grzywaczu www.bongalerie.pl
 • Zbylut Grzywacz w serwisie Culture.pl
 • Cmentarz Podgórski (nowy) – krakowski cmentarz komunalny, położony w Podgórzu u stóp kopca Krakusa przy ul. Wapiennej 13.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama