Zbrzyca (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zbrzyca (kaszub. Zbrzëca)– rzeka w północnej Polsce, lewy dopływ Brdy. Płynie przez Równinę Charzykowską w województwie pomorskim. Długość rzeki wynosi według różnych źródeł od 46,2 km przez 46,8 km do 48,77 km, powierzchnia zlewni rzeki wynosi od 448,28km² przez 448,3 km² do około 450,4 km². Wypływa z jeziora Duży Zbełk w okolicach miejscowości Dziemiany. Płynie przez jeziora: Wielkie Sarnowicze, Dywańskie, Somińskie, Kruszyńskie, Parzyńskie, Milachowo, Laska, Księże, Długie, Parszczenica i Śluza. Uchodzi do jeziora Witoczno, w którym łączy się z Brdą. Średni roczny przepływ przy ujściu wynosi 4,74 m³/s.

Kaszuba (dodatk. nazwa w j. kaszub. Kaszëba, niem. Kaszuba) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Brusy nad rzeką Zbrzycą. Wieś jest częścią składową sołectwa Leśno.Jezioro Somińskie (kaszb. Jezoro Somińsczé) - przepływowe jezioro wytopiskowe położone na Równinie Charzykowskiej w obrębie Kaszub Południowych (na obszarze powiatów bytowskiego i chojnickiego, województwa pomorskiego). Somińskie zajmuje powierzchnię 433,1 ha i jest otoczone lasami Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Jezioro pełni przede wszystkim funkcje rekreacyjno-turystyczne. Miejscowości nadjeziorne to Sominy, Peplin i Skoszewo. Przez jezioro przepływa rzeka Zbrzyca będąca szlakiem kajakowym.
Zbrzyca nieopodal osady Dywan

Ważniejsze miejscowości położone nad Zbrzycą:

 • Sominy
 • Kaszuba
 • Rolbik
 • Widno
 • Główne dopływy:

 • lewostronne: Młosina (Mlusino)
 • prawostronne: Kulawa, Kłonecznica, Boryń
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Słownik Geograficzno-Krajoznawczy Polski – Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1998
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Kulawa - mała rzeka na Równinie Charzykowskiej na skraju Zaborskiego Parku Krajobrazowego, w regionie Kaszub zwanym Zaborami. Źródła rzeki znajdują się na południe od leśniczówki Bukówki w głębokiej rynnie polodowcowej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Młosina – mała rzeka wypływająca z jeziora Brzeźno w południowym regionie Kaszub zwanym Zaborami. Rzeka w całym swoim przebiegu aż do ujścia do rzeki Zbrzycy stanowi szlak spływów kajakowych. Rzeka przepływa przez jeziora Młosino Małe, Kły, Młosino Wielkie, Leśno Górne i Leśno Dolne jak również przez miejscowości Lamk, Orlik i Leśno.
  Jezioro Parzyńskie (Parzyn) (kasz. Jezoro Pôrzëńsczé) - przepływowe jezioro wytopiskowe położone na Równinie Charzykowskiej w obrębie Kaszub Południowych (na obszarze powiatu chojnickiego, województwa pomorskiego). Parzyńskie zajmuje powierzchnię 52,9 ha i jest otoczone lasami Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Jezioro pełni przede wszystkim funkcje rekreacyjno-turystyczne. Miejscowości nadjeziorne to Parzyn i pobliski Windorp. Przez jezioro przepływa rzeka Zbrzyca będąca szlakiem kajakowym.
  Witoczno (kaszb. Jezoro Wëtoczno) – przepływowe jezioro rynnowe na Równinie Charzykowskiej w kompleksie leśnym Borów Tucholskich Zaborskiego Parku Krajobrazowego, w powiecie chojnickim województwa pomorskiego na wysokości 120 m n.p.m..
  Kłonecznica – rzeka w północnej Polsce, prawy dopływ Zbrzycy. Przepływa południkowo przez Pojezierze Bytowskie, Zaborski Park Krajobrazowy i Równinę Charzykowską w województwie pomorskim. Źródła rzeki znajdują się w okolicach Bytowa. W górnym biegu Kłonecznica przepływa przez jeziora rynnowe: Kłączno, Małe i Kielskie. Zdecydowana większość biegu rzeki to przepływ przez kompleks leśny Borów Tucholskich.
  Jezioro Długie (kaszb. Jezoro Dłudżé) – przepływowe jezioro wytopiskowe położone na Równinie Charzykowskiej na obszarze Zaborskiego Parku Krajobrazowego i gminy Lipnica o powierzchni 25,5 ha). Jezioro znajduje się na szlaku wodnym rzeki Zbrzycy poprzez którą łączy się z sąsiednimi jeziorami (Parszczenica i Księże).
  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².
  Śluza (kaszb. Jezoro Slëża) – przepływowe jezioro rynnowe na Równinie Charzykowskiej w kompleksie leśnym Borów Tucholskich, w powiecie chojnickim województwa pomorskiego na wysokości 122 m n.p.m.. Akwen jeziora jest połączony szeroką cieśniną z jeziorem Parszczenica. Linia brzegowa jest zróżnicowana i całkowicie porośnięta lasem sosnowym. Prowadzi tędy również "Szlak kajakowy rzeki Zbrzycy". Część wschodnia jeziora jest objęta obszarem Zaborskiego Parku Krajobrazowego, zaś zachodnia "Obszarem Chronionego Krajobrazu Fragment Borów Tucholskich".

  Reklama