Zbigniew Wawer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zbigniew Wawer (ur. 17 marca 1956 w Warszawie) – doktor habilitowany, profesor Politechniki Koszalińskiej, historyk specjalizujący się w dziedzinie historii Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w okresie II wojny światowej i producent filmowy, varsavianista. Jest autorem książek, artykułów i filmów dokumentalnych. Od 1 października 2011 jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Polityki Społecznej i Stosunków Międzynarodowych Politechniki Koszalińskiej.

Order Oranje-Nassau (nl.: De Orde van Oranje-Nassau) – odznaczenie Królestwa Niderlandów za zasługi cywilne i wojskowe, nadawane od 1892.Zasłużony dla Warszawy – wyróżnienie wraz z odznaką honorową przyznawane osobom fizycznym oraz jednostkom organizacyjnym wyróżniającym się działalnością na rzecz Warszawy, w szczególności w sferze społecznej, naukowej i edukacyjnej. Wyróżnienie może być również przyznane z uwagi na indywidualne czyny ratujące życie i zdrowie ludzi.

Życiorys[ | edytuj kod]

W 1975 ukończył L Liceum Ogólnokształcące im. Ruy Barbosy w Warszawie. W latach 1975–1979 studiował historię na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, obronił pracę magisterską pt. 11 Karpacka Dywizja Piechoty w kampanii wrześniowej 1939, napisaną pod kierunkiem Tadeusza Jędruszczaka. W 1980 został przyjęty na studia doktoranckie w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Od 1980 prowadził badania naukowe w Archiwum Instytutu Polskiego i Muzeum im. Gen. Sikorskiego, w Instytucie Marszałka Piłsudskiego oraz w Studium Polski Podziemnej w Londynie. W 1988 uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych. W latach 1985–2001 był pracownikiem Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Od 1991 jestem stałym współpracownikiem Telewizji Polskiej S.A. W okresie od czerwca 1992 do września 2011 zrealizował kilkadziesiąt filmów dokumentalnych oraz kilkaset programów historycznych: dla 3 Programu TVP, dla TVP Info, Działu Form Dokumentalnych II Programu TVP, Redakcji Artystycznej II Programu TVP, Naczelnej Redakcji Programów Wojskowych TVP, dla Oddziału Warszawskiego TVP S.A.; dla Discovery Channel oraz dla Departamentu Społeczno-Wychowawczego Ministerstwa Obrony Narodowej. 6 grudnia 2010 uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie historii.

L Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Ruy Barbosy w Warszawie – publiczne liceum ogólnokształcące znajdujące się w warszawskiej dzielnicy Praga Północ, wchodzące w skład Zespołu Szkół nr 73. Patronem szkoły jest Ruy Barbosa, brazylijski mąż stanu, polityk i prawnik.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

W 2011 był organizatorem międzynarodowej konferencji „Tobruk 1941” z udziałem historyków z Niemiec, Włoch, Słowacji, Czech. W tym samym roku ukazała się praca w języku polskim i angielskim „Tobruk 1941”.

Od września 2012 do 19 września 2016 był dyrektorem Muzeum Wojska Polskiego. 1 marca 2017 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego powierzył mu pełnienie obowiązków dyrektora Łazienek Królewskich w Warszawie. 1 stycznia 2018 powołany został przez wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego na pięcioletnią kadencję i objął stanowisko Dyrektora nowo utworzonego Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, powstałego z połączenia dotychczasowych placówek Muzeum Łazienki Królewskie i Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w jedną instytucję. Od 7 lutego 2018 członek Rady przy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Wydział Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego (WH UW) – wydział Uniwersytetu Warszawskiego kształcący w trybie dziennym, wieczorowym i zaocznym. Istnieje też możliwość podjęcia studiów doktoranckich.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie – muzeum w Warszawie, prezentujące zbiory poświęcone historii wojskowości oraz historii Polski, zlokalizowane przy Al. Jerozolimskich 3.
Polskie Siły Zbrojne – zorganizowane formacje wojskowe, utworzone jesienią 1939 poza granicami Polski, na podstawie międzysojuszniczych umów podpisanych przez Wielką Brytanię i Francję. Polskimi Siłami Zbrojnymi dowodził Naczelny Wódz.
II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
TVP Info – kanał informacyjny Telewizji Polskiej. Wystartował on 6 października 2007, zastępując TVP3. Do 31 sierpnia 2013 dzielił pasmo programowe z ośrodkami regionalnymi TVP. Z dniem 1 września 2013 TVP Info stał się typowym kanałem informacyjnym, zaś pasmo programowe ośrodków regionalnych TVP zostało przeniesione do nowego kanału TVP Regionalna.

Reklama