Zbigniew Raniszewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

Zbigniew Raniszewski (ur. 24 lutego 1927 w Toruniu, zm. 21 kwietnia 1956 w Wiedniu) – żużlowiec TKM Toruń oraz Gwardii Bydgoszcz. Brązowy medalista IMP z 1951 i 1955, czterokrotny medalista DMP: brązowy – 1956, srebrny – 1951, 1953 i złoty – 1955. Dwukrotny zwycięzca Criterium Asów (Bydgoszcz 1951 i 1953).

Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych im. Mieczysława Połukarda - turniej żużlowy rozgrywany w Bydgoszczy, od 1982 tradycyjnie otwierający sezon żużlowy w Polsce.

Zginął tragicznie w Wiedniu podczas meczu żużlowego AustriaPolska wjeżdżając rozpędzonym motocyklem w betonowe schody prowadzące na trybuny. Po jego śmierci w latach 1957–1963 oraz 1965–1975 i 1984 rozgrywano memoriały im. Zbigniewa Raniszewskiego.

Spoczywa na cmentarzu przy ul. Wybickiego w Toruniu.

Indywidualne mistrzostwa Polski na żużlu – coroczna seria turniejów, wyłaniająca najlepszych spośród polskich żużlowców. Początki rozgrywania IMP sięgają początków sportu żużlowego w Polsce – pierwsze turnieje mistrzowskie rozgrywano na odpowiednio przystosowanych motocyklach drogowych, z podziałem na klasy, w zależności od pojemności silnika. Od 1949 roku, kiedy uformowały się struktury żużlowe w Polsce (m.in. powstały jednolite rozgrywki ligowe i regulamin), indywidualne mistrzostwa Polski rozgrywane są na niemal współczesnych zasadach. Rozgrywki o tytuł IMP prowadzone są pod patronatem Polskiego Związku Motorowego. Turniej finałowy poprzedza system eliminacji (obecnie od ćwierćfinałów).Memoriał Zbigniewa Raniszewskiego – turniej żużlowy poświęcony pamięci tragicznie zmarłego żużlowca Zbigniewa Raniszewskiego. Początkowo zwycięzcą memoriału był zawodnik, który uzyskał najlepszy czas podczas Criterium Asów, a od 1960 zwycięzca turnieju żużlowego.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. mecz został przerwany w 15. biegu przy stanie 45:39

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Toruńskie Anioły: Zbigniew Raniszewski
 • Z kartek kalendarza: Zbigniew Raniszewski
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona o Zbigniewie Raniszewskim prowadzona przez rodzinę
 • Tragiczne tournee
 • 86. rocznica urodzin Zbigniewa Raniszewskiego
 • Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.24 lutego jest 55. dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostało 310 (w latach przestępnych 311) dni. W latach przestępnych dzień ten jest powtarzany.
  Warto wiedzieć że... beta

  Sport żużlowy, żużel – wyścigi motocyklowe na torach zbliżonych kształtem do owalu, jedna z dyscyplin sportu motorowego. Na żużlu zawodnicy ścigają się zazwyczaj przez cztery okrążenia, ze startu wspólnego, pokonując tor zawsze w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Wykorzystywane do zawodów żużlowych tory posiadają sypką nawierzchnię, a specjalne motocykle żużlowe nie posiadają skrzyni biegów ani hamulców. Sport ten cieszy się popularnością głównie w Europie, w szczególności w Wielkiej Brytanii, Danii, Szwecji, Rosji i Polsce.
  Klub Sportowy Toruń Unibax S.A. – polski klub sportowy z Torunia. Aktualnie posiada jedynie sekcję żużlową, która 4-krotnie zdobywała mistrzostwo Polski.
  Żużlowy Klub Sportowy Polonia Bydgoszcz S.A. – polski klub żużlowy z Bydgoszczy. 7-krotny drużynowy mistrz Polski.

  Reklama