• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zbigniew Osenkowski  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Harcerstwo – polski ruch społeczny i wychowawczy dzieci i młodzieży wzorowany (w momencie powstania) na skautingu brytyjskim, oparty na służbie, samodoskonaleniu (pracy nad sobą) i braterstwie. Zasady postępowania harcerza wyznacza Przyrzeczenie Harcerskie i Prawo Harcerskie. Zasady postępowania zucha wyznacza Obietnica zucha i Prawo zucha.Drzeworyt – technika graficzna należąca do druku wypukłego. Drzeworytem nazywa się również odbitkę uzyskaną tą techniką.
  Twórczość artystyczna[ | edytuj kod]
  Odznaka „Zasłużony dla Sanockiej Fabryki Autobusów” autorstwa Zbigniewa Osenkowskiego

  Od dawna uprawia rysunek i grafikę a twórczością ekslibrisową zajął się od 1980 r. W swoim dorobku ma ponad 700 prac wykonanych różnymi technikami: głównie linoryt ale i drzeworyt, akwaforta, miedzioryt czy typografia. Tematyka rysunku na ekslibrisach to bardzo często architektura drewniana. Ale także konie, kobieta, Sanok, Szwejk, góry, numizmatyka i sztuka.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Krystyna Cecylia Chowaniec (ur. 22 listopada 1953 w Czarnej) – polska historyk, nauczycielka, wizytator szkolna, harcmistrzyni, instruktorka harcerska, działaczka harcerska, oświatowa i społeczna.

  Ekslibrisy wykonuje nie tylko dla przyjaciół, także dla podróżników, ludzi kultury i sztuki, lekarzy, farmaceutów, harcerzy, automobilistów i innych. Wykonał też ekslibrisy dla polskich noblistów Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza. Kilkanaście ekslibrisów dedykował papieżowi Janowi Pawłowi II.

  Uczestniczył w ponad 150 wystawach zbiorowych, w wielu krajach świata m.in.: w Argentynie, Chinach, Kazachstanie, Meksyku oraz większości krajów europejskich, zdobywając medale i wyróżnienia. Miał 10 wystaw indywidualnych m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi. W wydanych do nich katalogach, oprócz biogramu autora zamieszczane są liczne reprodukcje prac. Miarą międzynarodowego sukcesu twórcy jest zamieszczenie jego biogramu, wykazu opus i reprodukcji 30 ekslibrisów w encyklopedii wydanej w 2004 r. w Portugalii "Contemporary International Exlibris Artists".

  Widzewska Galeria Ekslibrisu istnieje w Domu Kultury "502" przy ul. M. Gorkiego 16 na osiedlu Widzew Wschód w Łodzi, od chwili jego otwarcia 23 października 1990 r. Jest jedyną w Łodzi stałą galerią ekslibrisów, od początku prowadzi ją społecznie na zasadach wolontariatu Mirosław Zbigniew Wojalski. Zorganizowano tu już 81 wystaw, głównie ze zbiorów M. Z. Wojalskiego. Prawie każda wystawa miała katalog. Jest jedną z czterech w kraju, najstarszą stałą galerią ekslibrisu.Biblioteka Jagiellońska (BJ, tzw. Jagiellonka) – główna biblioteka Uniwersytetu Jagiellońskiego, która wraz z Biblioteką Medyczną Collegium Medicum oraz bibliotekami wydziałowymi i instytutowymi tworzy system biblioteczno-informacyjny UJ. Stanowi jedną z największych bibliotek w Polsce, stąd też została uznana za część Narodowego Zasobu Bibliotecznego. Posiada status biblioteki narodowej – obowiązuje prawo o egzemplarzu obowiązkowym.

  Prace wystawiane były w wielu miastach kraju i za granicami.

  Ekslibrisy Zbigniewa Osenkowskiego znaleźć można w kilkunastu znaczących kolekcjach publicznych i prywatnych, w kraju i za granicą.

  Ekslibrisy jego autorstwa spotkamy również w zbiorach specjalnych ważnych polskich bibliotek: Biblioteka Narodowa w Warszawie, Biblioteka Jagiellońska w Krakowie, Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu, Centralna Biblioteka Wojskowa w Warszawie, a także mają je biblioteki w kilkunastu miastach kraju.

  Dokładny wykaz tych instytucji kultury oraz bibliotek znajdziemy w literaturze m.in. Mirosław Zbigniew Wojalski "Zbigniew Osenkowski. Ekslibrisy" Łódź 2008 ​ISBN 978-83-88638-40-4​ ss. 7 i 8. W tym katalogu jednej z ostatnich wystaw, w Widzewskiej Galerii Ekslibrisu w Łodzi znajdujemy zarówno biogram twórcy, charakterystykę jego twórczości jak i spis oraz reprodukcje wielu ekslibrisów.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Krzyż „Za Zasługi dla ZHP” – harcerskie odznaczenie honorowe, najwyższe wyróżnienie w Związku Harcerstwa Polskiego.

  Został organizatorem i kuratorem Galerii Ekslibrisu przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sanoku (jest to najmłodsza, czwarta w kraju stała wystawa ekslibrisów), komisarzem wielu konkursów, wystaw indywidualnych twórców i wystaw tematycznych.

  Z okazji 70 urodzin artysty 27 września 2013 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Grzegorza z Sanoka w Sanoku otwarto wernisaż wystawy pt. „Zbigniew Osenkowski – twórczość”.

  Ważniejsze publikacje książkowe i graficzne[ | edytuj kod]

 • Autosan. Praca zbiorowa pod redakcją Adama Orłowskiego (1982, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza) – wykonanie linorytów
 • Sanok w grafice, teka 10 grafik, Sanok 1986 r.
 • Bardejóv w grafice, teka 8 grafik słowackiego miasta, Sanok 1986 r.
 • Generał Prugar – Ketling, teka 6 grafik, Sanok 1988 r.,
 • Motywy strażackie w ekslibrisie, Katalog wystawy pokonkursowej, Podkarpackie Muzeum Pożarnictwa, Stara Wieś-Brzozów 2001 r.,
 • Zagórz w grafice, teka 8 grafik, Zagórz 2002 r.,
 • Ruiny klasztoru karmelitów bosych w Zagórzu, teka 7 grafik, Zagórz 2005 r.
 • Bieszczadzkie cerkiewki w ekslibrisach dla warszawskich przyjaciół, teka 6 ekslibrisów, Sanok 1998
 • Warszawskie pomniki na ekslibrisach bibliotekarek, Teka 9 ekslibrisów, Sanok 1999 r.
 • II Międzynarodowy Konkurs graficzny "Motywy strażackie w ekslibrisie", Katalog wystawy pokonkursowej, Podkarpackie Muzeum Pożarnictwa, Brzozów 2002,
 • Kopalnia soli w Wieliczce, Teka 9 ekslibrisów, Sanok 2000 r.,
 • Zamki i zameczki, teka 10 ekslibrisów cz. 1, Sanok 2001 r.,
 • Zamki i zameczki, teka 10 ekslibrisów cz. 2, Sanok 2002 r.,
 • Kobieta w ekslibrisie, MBP w Sanoku, Sanok 2003, ​ISBN 83-909787-9-2
 • Krzysztof Kmieć – ekslibrisy, MBP w Sanoku, Sanok 2003,
 • Ekslibrisy dla Jana Pawła II, MBP w Sanoku, Sanok 2003, ​ISBN 83-919470-1-7
 • Motywy naftowe w ekslibrisach, Zeszyty Archiwum Ziemi Sanockiej "Nafta" nr 4, Sanok 2004
 • Grafika, ekslibris – Czesław K. Woś, MBP w Sanoku, Sanok 2004, ​ISBN 83-919470-6-8
 • Miedzioryty – Wojciech Łuczak, MBP w Sanoku, Sanok 2004, ​ISBN 83-919470-2-5
 • Koń w ekslibrisie, współautor, MBP w Sanoku, Sanok 2004, ​ISBN 83-919470-3-3
 • 20 koni, teka 20 ekslibrisów, Sanok 2004 r.,
 • Ekslibrisy historyczne, współautor, MBP w Sanoku, Sanok 2005, ​ISBN 83-922799-1-3
 • Zagórz nad Osławą, Z dziejów miasta i gminy, Sanok 2006, ​ISBN 83-922799-6-4
 • Złoty Jubileusz Kościoła pw. NMPKP w Zahutyniu, Zahutyń 2006
 • Malarstwo, grafika, ekslibris – Małgorzata Seweryn, MBP w Sanoku 2006, ​ISBN 83-922799-1-3
 • Nie tylko zielnik – Bohdan Rutkowiak, MBP w Sanoku, 2006, ​ISBN 83-922799-4-8
 • Grafika i ekslibrisy – Zbigniew Jóźwik, współautor, MBP w Sanoku, 2006, ​ISBN 83-922799-7-2
 • 95 lat harcerstwa sanockiego, 1911-2006, współautor, album, KH ZHP Sanok 2006
 • Wybory samorządowe VI kadencji odbyły się 21 listopada 2010 roku (I tura). II tura (ponowne głosowanie w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast) odbyła się 5 grudnia i 19 grudnia 2010 roku. Termin wyborów został ogłoszony przez Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska 15 września 2010 roku.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Hufiec Ziemi Sanockiej im. ks. hm. Zdzisława Peszkowskiego – terytorialna wspólnota jednostek harcerskich Związku Harcerstwa Polskiego działających na terenie miasta Sanoka i powiatu sanockiego w ramach Chorągwi Podkarpackiej ZHP.
  Akwaforta, kwasoryt (wł. acquaforte – mocna woda czyli kwas azotowy) – technika graficzna wklęsła, także odbitka otrzymana tą techniką.
  Ekslibris (łac. ex libris – z książek) – znak własnościowy danego egzemplarza, książki najczęściej ozdobny, wykonany w technice graficznej, z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru, (lub np. stylizowanymi inicjałami) albo nazwą instytucji. Typowy ekslibris jest małą, zadrukowaną karteczką przyklejoną do wewnętrznej strony okładki. W prostszej formie może to być np. pieczątka.
  Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.
  Województwo krośnieńskie – jednostka podziału administracyjnego istniejąca w latach 1975 – 1998. Położone w południowo-wschodniej części Polski, przy granicy ze Słowacją i Ukrainą. Graniczyło od zachodu z województwem nowosądeckim i tarnowskim, a od północy z rzeszowskim i przemyskim. Siedzibą władz województwa było Krosno.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu – biblioteka miejska miasta Poznania, zbudowana w latach 1822–1828 zgodnie z pomysłem i z pieniędzy hrabiego Edwarda Raczyńskiego. Projekt opracował nieznany z nazwiska rzymski architekt lub Francuzi: Ch. Percier i P. F. Fontaine.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.