• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zbigniew Nowakowski - lotnik

  Przeczytaj także...
  Akrobacja lotnicza – pilotowanie statków powietrznych (samolotów, szybowców, śmigłowców) lub ich grup (akrobacja zespołowa), polegające na wykonywaniu figur. Akrobację lotniczą zalicza się do sportów lotniczych.M-15 to odrzutowy samolot rolniczy polskiej konstrukcji, produkowany na eksport do ZSRR w zakładach WSK-Mielec, znany też pod nieoficjalną nazwą "Belphegor" (Belfegor - nawiązującą do upiora Luwru) , nadaną mu przez Andrzeja Abłamowicza po prezentacji w 1976 roku na Paryskim Salonie Lotniczym na lotnisku Le Bourget. M-15 był jedynym na świecie odrzutowcem rolniczym i jednym z dwóch odrzutowców w układzie dwupłata (pierwszym był Coandă 1910).
  MiG-15 (ros. МиГ-15) - radziecki samolot myśliwski, skonstruowany w końcu lat czterdziestych. Ten typ maszyn brał udział w wojnie koreańskiej. Oznaczenie NATO: „Fagot”.

  Zbigniew Nowakowski (ur. 8 maja 1937, zm. 23 października 2010 w Mielcu) – polski pilot doświadczalny, instruktor lotniczy.

  Lotnicza droga[ | edytuj kod]

  Lotniczą drogę rozpoczął w 1957 r. – szkolenie samolotowe u instruktora Zbigniewa Wróblewskiego. Przeszedł też szkolenie szybowcowe oraz spadochronowe. Już po roku od rozpoczęcia szkolenia lotniczego wystartował w IV samolotowych Mistrzostwach Polski Juniorów uzyskując 6 miejsce na 27 startujących. Zafascynowała go właśnie akrobacja lotnicza - startował w wielu zawodach zajmując czołowe miejsca. Był członkiem kadry narodowej w akrobacji samolotowej. W 1962 r. rozpoczął pracę jako instruktor lotniczy - uczniem był m.in. późniejszy pilot doświadczalny inż. Henryk Bronowicki. W 1958 r. uzyskał tytuł i medal "Mistrza Sportu". W kwietniu 1969 rozpoczął pracę w PZL Mielec jako pilot transportowy. Uzyskał Złotą Odznakę Szybowcową z trzema diamentami – w tym za przewyższenie 5000 m nie na fali, a w Mielcu w locie w chmurze burzowej.

  Ludwik Natkaniec ur. 17 lutego 1931 w Sosnowcu, zm. 29 czerwca 1999 r w Warszawie. Pilot doświadczalny, wieloletni szef pilotów Zakładu Badań w Locie Instytutu Lotnictwa w Warszawie.Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.

  Pilot doświadczalny[ | edytuj kod]

  Po 6 latach pracy jako zawodowy pilot transportowy w 1975 r. uzyskał uprawnienia jako pilot doświadczalny II klasy. Miał też uprawnienia na samoloty wielosilnikowe. Brał udział w badaniach prototypów samolotów: PZL M18 Dromader (różne wersje), An-28 PZL M28, PZL M-20 Mewa, PZL M-15 (Belphegor), PZL M-21 Dromader Mini. Odbył też przeszkolenie na samolotach odrzutowych Lim-2, LiM-5. Wszedł w skład 4 osobowego zespołu pilotów (inż. Ludwik Natkaniec, inż. Henryk Bronowicki, major pil. Jerzy Bachta) dokonujących lotów na samolocie PZL I-22 Iryda - w tym najbardziej ryzykownych prób flatterowych. Dokonywał też seryjnych oblotów TS-11 Iskra.

  PZL TS-11 Iskra – samolot szkolno-treningowy, produkowany przez WSK "PZL Mielec" (obecnie Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. w Mielcu), zaprojektowany przez zespół pod kierunkiem Tadeusza Sołtyka (stąd oznaczenie TS). Pierwsza polska konstrukcja lotnicza napędzana silnikiem odrzutowym.Cumulonimbus (Cb), chmura kłębiasta deszczowa to gęsta chmura rozbudowana pionowo na wysokość kilku lub kilkunastu kilometrów, niekiedy w kształcie wieży, o górnej powierzchni gładkiej, zakończonej kopulasto lub kalafiorowato (Cumulonimbus calvus, Cb cal) (calvus z łac. "łysy"), bądź w postaci bardziej rozbudowanej w piętrze wysokim (Cumulonimbus capillatus, Cb cap), przypominająca olbrzymie kowadło lub grzyb (incus – Cb cap in). Podstawa chmur tego rodzaju znajduje się na wysokości 2÷3 km, natomiast górny ich pułap w strefie międzyzwrotnikowej może przekraczać 20 km. Złożone w dolnej części z kropel wody, a w górnej z kryształków lodu – są to chmury najbardziej rozbudowane w kierunku pionowym. Dlatego zjawiska fizyczne w nich występujące są bardzo gwałtowne. Chmury tego rodzaju mogą być źródłem gwałtownych opadów deszczu, śniegu lub gradu, którym często towarzyszą wyładowania elektryczne (burze).

  Znany był z prezentacji samolotów na pokazach - w tym na PZL I-22 Iryda na Air Show w Poznaniu w 1991 r. Latał szczęśliwie, choć miał kilka przesłanek wypadku lotniczego - np. rozpięcie się pasów w locie plecowym na TS-11 Iskra w Farnborough w Anglii. Los był dla niego też łaskawy w 1987 roku w próbach flatterowych – lecący po nim mjr Jerzy Bachta zginął śmiercią lotnika.

  Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. (PZL Mielec) – największe zakłady lotnicze w Polsce, ulokowane w Mielcu w województwie podkarpackim. Powstały w 1938 roku jako Zakład Nr 2 Państwowych Zakładów Lotniczych, w 1999 roku w wyniku restrukturyzacji stały się niezależnym podmiotem gospodarczym. Przedsiębiorstwo działa w Specjalnej Strefie Ekonomicznej EURO-PARK MIELEC. Od 2007 r. jest to spółka zależna amerykańskiego Sikorsky Aircraft Corporation.An-28 (ros.Ан-28) (oznaczenie NATO – Cash) – radziecki samolot transportowo-pasażerski opracowany w biurze konstrukcyjnym Olega Antonowa, a produkowany w Polsce w zakładach WSK Mielec

  Łącznie wykonał 1708 lotów na 23 typach szybowców, 17529 lotów na 48 typach samolotów w ogólnym nalocie 9681 godzin. Posiadał odznaczenia: Złoty Krzyż Zasługi, brązowy medal Medal „Za zasługi dla obronności kraju”, Zasłużony Działacz Lotnictwa Sportowego, Odznaka 100-lecie Lotnictwa Polskiego.

  PZL I-22 Iryda, PZL M93 Iryda, PZL M96 Iryda – polski dwumiejscowy, dwusilnikowy, odrzutowy górnopłat szkolno-bojowy.Flatter (ang. flutter – trzepotanie) – rodzaj aeroelastycznych drgań samowzbudnych skrzydła, lotek (w stałopłatach), usterzenia lub łopat wirników nośnych (w wiropłatach), powstających po przekroczeniu określonej prędkości zwanej prędkością krytyczną flatteru. W budowlach wystawionych na działanie wiatru (most Tacoma) występuje podobne zjawisko, jednak szczegółowy mechanizm powstawania jest inny.

  Zmarł 23 października 2010 r. w Mielcu i jest pochowany w rodzinnym grobie w Buszkowicach pod Przemyślem.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Jerzy Jędrzejewski. Polscy piloci doświadczalni. Biblioteka Historyczna Instytutu Lotnictwa 2014 r.
 • Warto wiedzieć że... beta

  Medal „Za zasługi dla obronności kraju” – polskie odznaczenie wojskowe, nadawane przez ministra obrony narodowej.
  Fala górska - fale atmosferyczne powstające po zawietrznej stronie gór, gdy prąd powietrza przepływa nad pasmem górskim.
  Pilot doświadczalny to pilot statku powietrznego znajdującego się w trakcie badań w locie i odbywającym loty celem wykrycia i zdiagnozowania ewentualnych nieprawidłowości w zakresie stateczności, sterowności, obciążeń i osiągów, charakterystyki przeciągnięcia i korkociągu, drgań, zgodności z przepisami (np. FAR), przed dopuszczeniem statku powietrznego do normalnej eksploatacji.
  PZL M-20 Mewa jest samolotem dyspozycyjnym produkowanym w dawnym PZL-Mielec, zbudowanym na licencji amerykańskiego samolotu Piper Seneca II.
  Jerzy Bachta (ur. 12 listopada 1947, zm. 30 stycznia 1987) – polski pilot lotnictwa myśliwskiego, pilot doświadczalny programu PZL I-22 Iryda.
  PZL M28 Skytruck i PZL M28B Bryza są opracowanymi i produkowanymi w PZL Mielec modyfikacjami radzieckiego samolotu pasażersko-transportowego An-28.
  Farnborough – miasto w Wielkiej Brytanii, w południowej Anglii, w hrabstwie Hampshire. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 57 147 osób. Ośrodek badań lotniczych; na południe od miasta poligon wojskowy Aldershot.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.692 sek.