Zazpiak Bat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zazpiak Bat
Wersja tradycyjna
Wersja współczesna

Zazpiak Bat (wym. [apiak bat]) – baskijski herb przedstawiający siedem prowincji Baskonii i reprezentujący ich jedność. Został zaprojektowany przez Jeana de Jaugaina w 1897 roku z okazji Congrès et Fêtes de la Tradition basque (dosł. zjazd i święta tradycji baskijskiej), który odbywał się w Saint-Jean-de-Luz.

Kraj Basków (dawniej także: Baskonia; bask. Euskadi, Euskal Herria, hiszp. País Vasco; nazwa oficjalna: Euskal Autonomia Erkidegoa - Comunidad Autónoma Vasca) – wspólnota autonomiczna w północnej Hiszpanii, położona nad Zatoką Biskajską. Tworzą ją prowincje: Gipuzkoa/Guipúzcoa, Bizkaia/Vizcaya i Araba/Álava. Zajmuje ona powierzchnię 7,3 tys. km². W roku 2001 zamieszkiwało ją w sumie około 2,1 mln ludzi. Najwięcej Basków mieszka w prowincjach Bizkaia i Gipuzkoa. Stolicą wspólnoty jest Vitoria-Gasteiz. Od zachodu graniczy z Kantabrią i Kastylią i Leonem, od południa z La Rioją i od wschodu z Nawarrą.Antoine Thomson d’Abbadie (ur. 3 stycznia 1810 w Dublinie, zm. 19 marca 1897 w Paryżu) – francuski podróżnik, badacz i uczony (geograf, etnolog, lingwista, astronom i fizyk). Założyciel misji katolickiej wśród plemion Galla, żarliwy katolik.

Nazwa[ | edytuj kod]

Zazpiak Bat to hasło przypisywane Antoine’owi Thomsonowi d’Abbadie, odkrywcy pochodzenia baskijskiego, żyjącemu w XIX wieku. Wywodzi się ono od baskijskich słów zazpi (siedem) i bat (jeden), przez co można je tłumaczyć jako „siedem w jednym”, „siedem [stanowi] jedno”. Odnosi się ono do siedmiu tradycyjnych baskijskich prowincji.

Vizcaya (bask. Bizkaia) – prowincja w północnej Hiszpanii, współtworząca wspólnotę autonomiczną Kraju Basków. Prowincja liczy 1,1 mln mieszkańców (2009), z czego blisko 30% mieszka w stolicy – Bilbao (bask. Bilbo). Innymi większymi miastami są: Guernica (bask. Gernika-Lumo), Barakaldo, Portugalete, Durango i Balmaseda.Herb Kraju Basków przedstawia na tarczy czwórdzielnej w krzyż w polu 1 – herb prowincji Alava (Araba), w polu 2 – herb prowincji Vizcaya (Bizkaia), w polu 3 – herb prowincji Guipúzcoa (Gipuzkoa), pole 4 – czerwone, puste (do 1986 roku znajdował się tam herb Nawarry).

Nazwa nawiązuje do oświeceniowego (1765) motta ukutego przez Królewskie Baskijskie Towarzystwo Przyjaciół Kraju (Real Sociedad Bascongada de Amigos del País) – Irurac bat, czyli „trzy [stanowią] jedno”. Dotyczyło ono trzech prowincji składających się na Kraj Basków. W XIX wieku powstała również wersja Laurak bat, „cztery [stanowią] jedno”, od czterech baskijskich prowincji w Hiszpanii.

Hymn Kraju Basków – został przyjęty w roku 1983 i był używany także w latach 1905-1939. Melodia hymnu wywodzi się od baskijskiego tańca ezpata-dantza, do której drobne poprawki poczynił Cleto Zabala.Korona heraldyczna albo korona hełmowa – w heraldyce korona znajdująca się między hełmem a klejnotem. Spełnia on tę samą rolę co zawój (tortillon) czyli służy jako element łączący klejnot z hełmem. Z wyglądu przypomina koronę szlachecką, a różni się od niej tym, że:


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Herb (nazwa przyjęta z niem. Erbe "dziedzictwo") – znak rozpoznawczo-bojowy, wywodzący się z symboliki heroicznej lub znaków własnościowych, od XII w. ustalany według ścisłych reguł heraldycznych, pełniący funkcję wyróżnika osoby stanu rycerskiego, później szlacheckiego, także rodziny, rodu, organizacji kościelnej, mieszczańskiej bądź cechu rzemieślniczego, korporacji, miasta, jednostki podziału terytorialnego lub państwa.
Hiszpania jest podzielona na 17 wspólnot autonomicznych (hiszp. Comunidades Autónomas), które cieszą się dużą autonomią (głównie w kwestiach szkolnictwa, podatków itd.) Są to:
Labourd (bask. Lapurdi, gask. Labord) – była francuska prowincja, obecnie w składzie departamentu Pireneje Atlantyckie w regionie Akwitania. Tradycyjnie uznawana za jedną z prowincji Baskonii (Baskonia Północna).
Saint-Jean-de-Luz − miejscowość i gmina we Francji, w regionie Akwitania-Limousin-Poitou-Charentes, w departamencie Pireneje Atlantyckie.
Nawarra (hiszp. Navarra, fr. Navarre, bask. Nafarroa) – kraina historyczna w zachodniej części Pirenejów na pograniczu Hiszpanii i Francji. Nawarra obejmuje część historycznego Kraju Basków. Pod zwierzchnictwem Nawarry znajdowała się niegdyś również część francuskiego departamentu Pyrénées-Atlantiques, obecnie znana jako Dolna Nawarra (fr. Basse-Navarre).
Gipuzkoa (hiszp. Guipúzcoa, bask. Gipuzkoa) – prowincja w północnej Hiszpanii, współtworząca wspólnotę autonomiczną Kraju Basków, ze stolicą w Donostii-San Sebastián. Gipuzkoa jest najmniejszą prowincją Hiszpanii; zajmuje obszar 1980 km².
Ikurriña – (bask. Ikurriña) flaga Kraju Basków, w użyciu od 1894 roku, kiedy to stworzył ją Sabino Arana, uważany za twórcę baskijskiego ruchu nacjonalistycznego i niepodległościowego.

Reklama