Zatoka Tokijska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zatoka Tokijska (jap. 東京湾 Tōkyō-wan)zatoka w Japonii, na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy Honsiu (Honshū), w południowej części regionu Kantō, w Japonii, otoczona przez dwa półwyspy: Bōsō (prefektura Chiba) od wschodu i Miura (prefektura Kanagawa) od zachodu. Uprzednia nazwa: zatoka Edo (Edo-wan).

Prefektura Kanagawa (jap. 神奈川県, Kanagawa-ken) − prefektura znajdująca się w na południu regionu Kantō w Japonii. Jest częścią aglomeracji Tokio. Jej stolicą jest miasto Jokohama.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

W węższym sensie Zatoka Tokijska obejmuje obszar o pow. 922 km², leżący na północ od linii łączącej przylądek Kannon (Kannon-zaki) na półwyspie Miura i przylądek Futtsu (Futtsu-misaki) na półwyspie Bōsō. Zatoka Tokijska w szerszym znaczeniu obejmuje również kanał Uraga. Całkowita powierzchnia wynosi 1320 km². W zatoce znajduje się jedna naturalna wyspa oraz wiele sztucznych.

Kawasaki (jap. 川崎市, Kawasaki-shi) - miasto w Japonii w prefekturze Kanagawa. Założone w 1924 roku. Należy do obszaru Wielkiego Tokio.Kisarazu (jap. 木更津市, Kisarazu-shi) - miasto w środkowej części Japonii (prefektura Chiba), w zachodniej części półwyspu Bōsō, nad Zatoką Tokijską.

Znajdują się tu porty: Tokio, Chiba, Kawasaki, Jokohama oraz Yokosuka.

W okresie Meiji na zachodnim wybrzeżu zatoki, pomiędzy Tokio i Jokohamą, powstał okręg przemysłowy o nazwie Pas Przemysłowy Keihin (Keihin Kōgyō Chitai). Po II wojnie światowej został – jako Okręg Przemysłowy Keiyo (Keiyō Kōgyō Chiiki) – rozszerzony również na północne i wschodnie wybrzeże.

Keihin (jap. 京浜工業地帯, Keihin Kōgyō Chitai, dosł. "pas przemysłowy Keihin") – największy i najsilniej zurbanizowany okręg przemysłowy w Japonii, obejmujący obszar nad Zatoką Tokijską, obejmujący Tokio, Kawasaki i Jokohamę.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

Tokyo Wan Aqua-Line, most-tunel, przecina Zatokę Tokijską łącząc Kawasaki z Kisarazu. Statki z Oceanu Atlantyckiego wpływają do portów zatoki kanałem Uraga.

W Zatoce Tokijskiej znajduje się dzielnica handlowo-rozrywkowa na sztucznej wyspie Odaiba, która powstała z małych, stworzonych przez człowieka wysp dla fortów obronnych (daiba oznacza „fort”). Zostały one zbudowane pod koniec okresu Edo (1603–1868) w celu obrony Tokio przed możliwymi atakami z morza, a szczególnie w odpowiedzi na wizyty amerykańskich okrętów komodora Matthew Perry'ego w drugiej połowie XIX wieku.

Chiba (jap. 千葉市 - Chiba-shi) – stolica prefektury Chiba w Japonii, na wyspie Honsiu. Miasto założono 1 stycznia 1921, a 1 kwietnia 1992 zostało oznaczone rządowym rozporządzeniem. Meiji (jap. 明治時代, Meiji-jidai, „Epoka Światłych Rządów”) – okres w historii Japonii przypadający na lata panowania cesarza Mutsuhito, trwający od 8 września 1868 do 30 lipca 1912. Zapoczątkowane przez szereg wydarzeń określanych mianem restauracji Meiji (jap. 明治維新, Meiji Ishin). Były to czasy głębokich przemian społecznych, politycznych, gospodarczych i kulturowych, jak również gruntownej modernizacji kraju na wzór zachodni.

Ponad sto lat później te małe wyspy połączono w większe poprzez ogromne wysypiska śmieci. Tokio rozpoczęło bowiem spektakularny projekt przekształcenia wysp w dzielnicę gospodarczą i biznesową.

W dniu 2 września 1945 r. na pokładzie amerykańskiego pancernika USS Missouri zakotwiczonego w Zatoce Tokijskiej podpisano akt kapitulacji Japonii, kończący II wojnę światową na Dalekim Wschodzie.

Galeria[ | edytuj kod]

 • Panorama Zatoki Tokijskiej

  Epoka Edo (jap. 江戸時代, Edo-jidai, 1603-1868) – okres w historii Japonii, w którym rzeczywistą władzę sprawowali sioguni z rodu Tokugawa.Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
 • Zatoka o zmierzchu

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. 日本地図. Tokyo: Seibido Shuppan, 2018, s. 164, 165, 168-171. ISBN 978-4-415-11272-5.
  2. Odaiba (ang.). japan-guide.com, 2021. [dostęp 2021-05-12].
  3. Jolanta Tubielewicz: Historia Japonii. Wrocław: Wydawnictwo Ossolińskich, 1984, s. 423. ISBN 83-04-01486-6.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Odaiba – sztuczna wyspa w Zatoce Tokijskiej (ang.)
 • Okręg przemysłowy – skupisko wielu ośrodków i zakładów przemysłowych na silnie zurbanizowanych terenach. W tych rejonach szczególnie rozwinięty jest przemysł. Główne rodzaje ośrodków przemysłowych to regiony wydobywcze (górnicze), przemysłu high-tech (technopolis, inaczej technopolia), przemysłu różnego rodzaju (np. maszynowego, spożywczego, motoryzacyjny itp.). Wydobywcze okręgi przemysłowe w krajach wysokorozwiniętych obecnie podupadają lub zmieniają profil na regiony usługowe i nowoczesnych technologii.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Prefektura Chiba (jap. 千葉県, Chiba-ken) - prefektura należąca do obszaru metropolitalnego Wielkiego Tokio, w regionie Kantō, w Japonii. Większa jej część znajduje się na półwyspie Bōsō. Jej stolicą jest Chiba.
  Yokosuka (jap. 横須賀市, Yokosuka-shi) – miasto w Japonii, w prefekturze Kanagawa, w regionie Kantō, na wyspie Honsiu.
  Jokohama (jap. 横浜市, Yokohama-shi) – drugie co do wielkości miasto Japonii, największy port morski i jeden z większych ośrodków przemysłowych w kraju. Leży w południowo-wschodniej części wyspy Honsiu, w prefekturze Kanagawa, której jest stolicą. Miasto zajmuje półwysep znajdujący się w zachodniej części Zatoki Tokijskiej, w pobliżu ujścia rzeki Tsurumi do morza.
  Półwysep Miura (jap. 三浦半島, Miura-hantō) – półwysep w południowo-wschodniej części japońskiej wyspy Honsiu, pomiędzy zatokami: Sagami i Tokijską. Długi na ok. 22 km, szeroki na 3–8 km. Linia brzegowa dobrze rozwinięta, pagórkowaty, w sąsiedztwie półwyspu przybrzeżne wysepki. Główne miasta i porty położone na półwyspie to: Kamakura, Yokosuka, Miura.
  Półwysep Bōsō (jap. 房総半島, Bōsō-hantō) - półwysep w prefekturze Chiba na wyspie Honsiu w Japonii, zamykający od wschodu Zatokę Tokijską i oddzielający ją od Oceanu Spokojnego. Półwysep w większej części jest pagórkowaty, w niektórych miejscach osiąga wysokość 400 m n.p.m. Podczas gdy zachodnia część półwyspu jest silnie zurbanizowana (centrum w mieście Kisarazu), inne przybrzeżne niziny i środkowe doliny rzek są używane głównie jako pola pod uprawę ryżu.
  Keiyō (jap. 京葉工業地域, Keiyō Kōgyō Chiiki, dosł. "region przemysłowy Keiyō") – strefa przemysłowa w Japonii, na wyspie Honsiu, ciągnąca się wzdłuż północnych i wschodnich wybrzeży Zatoki Tokijskiej. Rozwinięte hutnictwo żelaza i stali oraz przemysł metalowy, petrochemiczny i stoczniowy. Głównymi ośrodkami przemysłowymi strefy są m.in.: Chiba, Kisarazu, Funabashi, Ichihara.

  Reklama