Zatoka Parnawska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zatoka Parnawska (est. Pärnu laht) – zatoka w północno-wschodniej części Zatoki Ryskiej, we wschodniej części Morza Bałtyckiego. Położona jest w południowo-zachodniej części Estonii. Największą rzeką uchodzącą do zatoki jest Parnawa, nad której ujściem położone jest miasto o tej samej nazwie. Jej powierzchnia wynosi 411 km, średnia głębokośc – 4,7 m, a maksymalna głębokość – 8 m.

Estonia (est. Eesti, Republika Estońska – Eesti Vabariik) – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.E67 – oznaczenie trasy europejskiej pośredniej północ-południe, łączącej Europę Środkową z Finlandią. Na odcinku od Helsinek do Warszawy nazywana jest Via Baltica.

Wzdłuż wschodniego brzegu zatoki biegnie droga krajowa nr 4 (fragment europejskiej trasy E67) od granicy z Łotwą przez Parnawę do Tallinna.

Droga krajowa nr 4 (est. Tallinna–Pärnu–Ikla maantee) – droga krajowa o długości 193 km, leżąca na obszarze prowincji Harjumaa, Raplamaa oraz Pärnumaa. Trasa łączy stolicę kraju (Tallinn) z Pärnu, granicą estońsko-łotewską i dalej z Łotwą, na całej długości stanowi fragment trasy europejskiej E67. Przebieg drogi nr 4 na odcinku między Pärnu, a granicą państwową znajduje się wzdłuż wybrzeża.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Przypisy[ | edytuj kod]

Morze Bałtyckie, Bałtyk (łac. balteus — pas. Nazwa Bałtyku pojawia się po raz pierwszy u Adama z Bremy) – płytkie morze śródlądowe na szelfie kontynentalnym w północnej Europie. Połączone z Morzem Północnym przez Cieśniny Duńskie (Sund, Mały i Wielki Bełt) oraz Kattegat i Skagerrak. Za zachodnią granicę Bałtyku właściwego przyjmuje się cieśninę Sund i próg podwodny ciągnący się na głębokości 18–20 m od przylądka Gedser (wyspa Falster) do przylądka Darßer Ort (Darß); na zachód od tej linii znajduje się akwen Bałtyku Zachodniego o powierzchni ok. 8000 km² nazywany przez Niemców także Ostsee; akwen ten obejmuje m.in. część wód Cieśnin Duńskich (oprócz Małego i Wielkiego Bełtu) a także mniejsze: Alsenbelt, Fehmarnbelt, Langelandsbælt.Parnawa (est. Pärnu, niem. Pernau, rus. Пярну (za czasów ZSRR i obecnie; za czasów Imperium rosyjskiego Пернов)) – miasto w południowej Estonii, położone nad Morzem Bałtyckim, stolica prowincji Pärnu. Liczba mieszkańców wynosi 44 tys. Przez Parnawę przepływa rzeka o tej samej nazwie.
Warto wiedzieć że... beta

Parnawa (est. Pärnu jõgi) – rzeka w Estonii uchodząca do Zatoki Ryskiej. Jedna z najdłuższych rzek Estonii (144 km długości).
Tallinn (est. Tallinn, od 1219 do 1918 Rewel est. Reval, także Lindanäs, Lyndanise, Kalevanlinna oraz Koływań) – stolica Estonii i port nad Morzem Bałtyckim (na południowym brzegu Zatoki Fińskiej).

Reklama