Zatoka Kotorska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zatoka Kotorska (czarn. / serb. Бока Которска; serb. / chorw. Boka Kotorska) – zatoka w południowej części Morza Adriatyckiego w Czarnogórze.

Rewasz - polskie wydawnictwo, wyspecjalizowane w tematyce turystyczno-krajoznawczej, założone w 1991 roku w Pruszkowie pod Warszawą. Publikuje głównie przewodniki, informatory turystyczne, monografie krajoznawcze i mapy.Tivat (czarnog. Тиват, wł. Teodo, gr. Θειοδος, Thiodhos) – miasto i najmniejsza gmina miejska w Czarnogórze w pobliżu Kotoru, słynące z portu z zabytkowymi okrętami oraz lotniska (port lotniczy Tivat) na półwyspie otoczonym morzem i górami. Tivat to także kurort z hotelami, piaszczystymi plażami oraz czystą wodą.

Nazwa[ | edytuj kod]

Używana przez lokalną ludność nazwa "boka" pochodzi z włoskiego słowa bocca oznaczającego usta, bowiem z lotu ptaka kształt zatoki ma je przypominać.

Geografia[ | edytuj kod]

Zatoka Kotorska ma językowaty kształt, głęboko wcina się w ląd. Składają się na nią 4 mniejsze zatoki. Od strony morza, jako pierwszy, położony jest Zalew Hercegnowski, który poprzez Cieśninę Kumborską łączy się z kolejnym Zalewem Tiwatskim, ten zaś poprzez Cieśninę Verige łączy się z pozostałymi dwoma: Risańskim i Kotorskim. Trzy wewnętrzne zalewy mają charakterystyczny, trójkątny kształt.

Fiord – rodzaj głębokiej zatoki, mocno wcinającej się w głąb lądu, często rozgałęzionej, z charakterystycznymi stromymi brzegami, powstałej przez zalanie żłobów i dolin polodowcowych.Przeprawa promowa - sposób przemieszczania ludzi, samochodów, pociągów i ładunków za pomocą urządzeń pływających (promów) pomiędzy stałymi punktami załadunku i wyładunku.

W zatoce znajduje się 9 wysp: Prevlaka, Mamula, Ostrvo Vavedenje u samego wlotu do zatoki, Sveti Marko, Zanovjetni Školjic, Ostrvo Cvijeća i Mala Gospa w Zalewie Tiwatskim oraz Gospa od Škrpjela i Sveti Đorđe w Zalewie Risańskim.

Zatokę Kotorską otacza kilka pasm Gór Dynarskich: od północnego zachodu są to góry Orjenu, od północnego wschodu Ledenice, zaś od strony południowo wschodniej pasmo Lovćen. Pomiędzy zalewami znajduje się niewielki masyw Vrmac, który wraz z półwyspami Luštica i Prevlaka tworzą charakterystyczną linię brzegową. Zatoka, ze względu na otaczające ją strome zbocza gór, często nazywana jest „śródziemnomorskim fiordem”. W rzeczywistości nie powstała ona w skutek działalności lodowca i nie ma charakteru fiordu (zalanej doliny polodowcowej), ale riasu (zalanej doliny rzecznej).

Sveti Đorđe jest jedną z dwóch wysepek u wybrzeży Perast w Zatoce Kotorskiej, należącej do linii brzegowej Czarnogóry, (drugą jest Gospa od Škrpjela). W przeciwieństwie Gospa od Škrpjela, Sveti Đorđe to naturalna wyspa.Lista światowego dziedzictwa (ang. World Heritage List; fr. Liste du patrimoine mondial) – lista obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, filii ONZ, ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości. Lista obejmuje (w czerwcu 2013) 981 obiektów w 160 krajach, w tym 759 obiektów dziedzictwa kulturowego (K), 193 przyrodniczego (P) i 29 mieszanych (K, P). O wpisaniu danego obiektu na listę decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa w trakcie corocznej sesji, począwszy od 1977 r. Nominacje zgłaszane są przez poszczególne kraje. Jeżeli wniosek o wpisanie danego miejsca na listę nie zostanie uwzględniony, może być złożony ponownie.

Północno-zachodnie wybrzeże zatoki na niewielkim odcinku należy do Chorwacji.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Lovćen – pasmo górskie w Górach Dynarskich. Leży w Czarnogórze, na terenie Parku Narodowego Lovćen, niedaleko brzegów Adriatyku. Najwyższym szczytem pasma jest Štirovnik, który osiąga wysokość 1749 m.
Risan (klas. gr. Rhizon, łac. Risinium) - miasteczko w południowo-zachodniej części Czarnogóry nad Zatoką Kotorską (Boka Kotorska) na wybrzeżu Adriatyku. Stanowisko archeologiczne znane m.in z pochodzących z połowy II wieku mozaik zdobiących tzw. Wille Hypnosa.
Język serbski (cрпски, srpski) – jedna z uregulowanych wersji dialektu sztokawskiego, używana głównie przez Serbów i Czarnogórców w Serbii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie oraz w innych krajach.
Kamenari (Каменари) – miejscowość w Czarnogórze, 15 kilometrów od Herceg Novi. Liczy około 1100 mieszkańców. Znajduje się tutaj przeprawa promowa dla samochodów przez Zatokę Kotorską
Czarnogóra (czarnogórski Црна Гора/Crna Gora, języki niesłowiańskie: Montenegro, do października 2007 r. – Republika Czarnogóry) – państwo w Europie Południowej. Leży na wybrzeżu Morza Adriatyckiego i graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią.
Katedra Świętego Tryfona w Kotorze (serb. Katedrala Svetog Tripuna/Катедрала Светог Трипуна) – jedna z dwóch katedr kościoła rzymskokatolickiego w Czarnogórze. Znajduje się na placu św. Tryfona w otoczonym murami Starym Mieście w Kotorze. Główna świątynia i siedziba biskupa diecezji kotorskiej, obejmującej całość Zatoki Kotorskiej i dużą część wybrzeża adriatyckiego. Świątynię poświęcono świętemu Tryfonowi - patronowi miasta.
Orjen - pasmo górskie w Górach Dynarskich. Leży na pograniczu Czarnogóry i Bośni i Hercegowiny. Najwyższym szczytem jest Zubački Kabao, który osiąga wysokość 1894 m.

Reklama