Zatoka Gwinejska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zatoka Gwinejska (ang. Gulf of Guinea, fr. Golfe de Guinée) – rozległa, otwarta zatoka Oceanu Atlantyckiego u zachodniego wybrzeża Afryki, między przylądkami Palmas (Liberia) i Lopez (Gabon). W jej obrębie znajdują się 2 zatoki drugorzędne: Zatoka Beninu i Bonny (Biafra).

Corisco – niewielka wyspa należąca do Gwinei Równikowej, położona 29 km na południowy zachód od Mbini. Nazwa wyspy pochodzi od portugalskiego słowa oznaczającego błyskawicę. Powierzchnia Corisco wynosi 14 km², najwyżej położony punkt leży na wysokości 35 m n.p.m. a długość linii brzegowej nie przekracza 6,1 km.Wyspa Świętego Tomasza (port. Ilha de São Tomé) – wyspa na Oceanie Atlantyckim, w Zatoce Gwinejskiej, największa wyspa Wysp Świętego Tomasza i Książęcej, zajmuje powierzchnię 859 km². Zamieszkuje ją 133,6 tys. osób (2004), czyli około 96% ludności całego kraju.

Przez Międzynarodowe Biuro Hydrograficzne uznawana za odrębny obszar morski.

Na obszarze zatoki znajduje się punkt zero na mapie - punkt skrzyżowania równika z południkiem 0 - punkt o współrzędnych geograficznych 0,0.

Pływy morskie w zatoce osiągają amplitudę 2,7 m. Uchodzą do niej rzeki:

 • Wolta
 • Ouémé
 • Niger
 • Sanaga
 • Ogowe
 • Główne porty to:

  Elobey Grande - należąca do Gwinei Równikowej wyspa, położona u ujścia rzeki Mitémélé, niedaleko granicy z Gabonem. Zajmuje powierzchnię 2,5 km². Jest słabo zaludniona.Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.
 • Abidżan
 • Akra
 • Lagos
 • Libreville
 • Lomé
 • Port-Gentil
 • Port Harcourt
 • Na Zatoce Gwinejskiej znajdują się wyspy pochodzenia wulkanicznego położone w większości w tzw. Linii Cameroona o przebiegu NE - SW.

  Główne wyspy:

 • Annobón
 • Bioko
 • Bobowasi
 • Corisco
 • Elobey Chico i Elobey Grande
 • Książęca
 • Świętego Tomasza
 • Port-Gentil – miasto w Gabonie, ośrodek administracyjny prowincji Ogowe Górne, u ujścia rzeki Ogowe do Oceanu Atlantyckiego. Miasto jest połóżone w pobliżu przylądka Cap Lopez - najbardziej na zachód wysuniętego punktu kraju. Port-Gentil jest drugim co to wielkości miastem Gabonu.Abidżan (fr. Abidjan) – największe miasto, główny ośrodek gospodarczy, naukowo-kulturalny i turystyczny Wybrzeża Kości Słoniowej, położony na południu kraju, do 1983 roku stolica państwa.
  Warto wiedzieć że... beta

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Liberia (Republika Liberii – Republic of Liberia) – państwo położone w Afryce Zachodniej. Sąsiaduje z Gwineą, Wybrzeżem Kości Słoniowej oraz Sierra Leone. Sytuacja gospodarcza i polityczna tego kraju jest nadal niestabilna, co jest skutkiem przewrotów wojskowych i dwóch wojen domowych (1989–1996 i 1999–2003).
  Pagalu (do 1973 Annobón) - wyspa wulkaniczna, położona w Zatoce Gwinejskiej) na południe od Wyspy Świętego Tomasza. Wchodzi w skład Gwinei Równikowej, stanowiąc jedną z jej siedmiu prowincji (prowincja Annobón).
  Akra (ang. Accra) - stolica, największe miasto i główny port Ghany, siedziba dystryktu stołecznego, położona nad Zatoką Gwinejską.
  Ouémé – rzeka w Beninie. Rzeka wypływa z pasma górskiego Atakora, w północno-zachodniej części kraju i płynie w kierunku południowym. W dolnym biegu Ouémé rozdziela się na dwie odnogi, które uchodzą do jeziora Nokoué oraz laguny Porto-Novo, skąd dalej trafiają do Zatoki Beninu.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama