Zaprawa nasienna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zaprawa nasienna – stosowany w rolnictwie i ogrodnictwie grzybobójczy środek chemiczny do dezynfekcji ziarna zbóź oraz nasion warzyw przed wysianiem.

Nasiono, nasienie (łac. semen) – organ roślin nasiennych powstający z zapłodnionego zalążka i składający się z zarodka otoczonego tkanką zapasową i osłoniętego łupiną nasienną. Zarodek jest nowym organizmem roślinnym. Tkanka spichrzowa umożliwia wzrost zarodka w pierwszym okresie rozwoju, a łupina nasienna pełni funkcję ochronną.Rolnictwo – jeden z działów gospodarki, którego głównym zadaniem jest dostarczenie płodów rolnych. Rolnictwo uzyskuje produkty roślinne i zwierzęce dzięki uprawie roli i roślin oraz chowu i hodowli zwierząt.

Zastosowanie[ | edytuj kod]

Zaprawianie nasion jest pierwszym zabiegiem, którego celem jest ograniczenie strat w plonie powodowanych przez choroby grzybowe. Zaprawy nasienne mają wpływ na wzrost roślin w początkowym etapie wzrostu, co w dalszym okresie rozwoju wpływa na kondycję roślin i poziom plonowania.

Zaprawianie nasion – zabieg, którego celem jest zniszczenie patogenów lub szkodników obecnych na powierzchni lub wewnątrz nasienia albo innej części rośliny przeznaczonej do siewu. Zaprawianie ma również chronić młode rośliny przed zakażeniem przez patogeny występujące w glebie.Środki ochrony roślin – substancje lub ich mieszaniny oraz żywe organizmy, przeznaczone do ochrony roślin uprawnych przed organizmami szkodliwymi, niszczenia niepożądanych roślin, regulowania wzrostu, rozwoju i innych procesów biologicznych w roślinach uprawnych (z wyjątkiem nawozów) oraz do poprawy właściwości lub skuteczności tych substancji (adiuwanty).

Jest to rodzaj zaprawy w formie płynnego koncentratu lub proszku do zaprawiania na sucho lub w postaci zawiesiny wodnej, którą miesza się w odpowiedniej proporcji z materiałem siewnym. Przygotowane w ten sposób nasiona są gotowe do siewu. W terminologii rolniczej zabieg ten nazywany jest również bejcowaniem ziarna. Zaprawa wykazuje się działaniem systemicznym i kontaktowym. Służy do zaprawiania ziarna zbóż ozimych i jarych, ziarna kukurydzy, a także do nasion bobiku, traw, lnu, buraka, rzepaku, roślin zielarskich, roślin leśnych oraz cebul roślin ozdobnych.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • agrotechnika
  • biocydy
  • środki ochrony roślin
  • Przypisy[ | edytuj kod]

    1. Postępy w ochronie roślin. T. 48. Institute of Plant Protection, 2008, s. 516.
    Reklama