Zandvoort

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zandvoort – miasto i gmina w Holandii, w prowincji Holandia Północna, jeden z najbardziej popularnych kurortów wypoczynkowych Holandii nad Morzem Północnym. Powierzchnia gminy wynosi 33,82 km², zamieszkuje ją 16 678 ludzi (stan z 2006). Zlokalizowany jest tu tor wyścigowy Circuit Park Zandvoort.

Bloemendaal - gmina i miescowość w Holandii w prowincji Holandia Północna, u wybrzeży Morza Północnego. Powierzchnia gminy wynosi 45,18 km², zamieszkuje ją 22 172 ludzi (stan z roku 2013). Znajduje się tu cmentarz Eerebegraafplaats Bloemendaal, będący miejscem pochówku 373 żołnierzy ruchu oporu poległych w II wojnie światowej.Velsen - miasto i gmina w północno-zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Północna, nad Kanałem Morza Północnego. Około 62 tys. mieszkańców.

Do miasta prowadzi trasa kolejowa z Amsterdamu przez Haarlem, latem jest to jedno z miejsc wypoczynku mieszkańców Amsterdamu. Pociągi zatrzymują się na zabytkowej stacji końcowej z końca XIX wieku o nazwie Zandvoort aan Zee.

Oprócz nadmorskiego kurortu wypoczynkowego Zaandvort służy turystom również jako baza wypadowa do położonych kilka kilometrów stąd terenów rekreacji: na północ Parku Narodowego Bloemendaal oraz na południe Amsterdamse Waterleidingduinen.

Zandvoort to miasto o stosunkowo dużej powierzchni, zważywszy na małą liczbę mieszkańców. Posiada dobrze rozwinięty system komunikacji – oprócz wyżej wspomnianej kolei kursują także autobusy (nr 80 do Amsterdamu i nr 81 do Santpoort przez Haarlem). Rozwinięta jest baza noclegowa – od pola namiotowego i domków kempingowych po czterogwiazdkowe hotele. Wzdłuż plaży usytuowany jest deptak.

Circuit Park Zandvoort – tor wyścigowy zaprojektowany przez Johna Hugenholza, położony w miejscowości Zandvoort w Holandii.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Zandvoort - ulica w pobliżu plaży
Zandvoort - widok z lotu ptaka


Przypisy[ | edytuj kod]

  1. zandvoort.nl: Burgemeester Niek Meijer (niderl.). [dostęp 2014-07-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-24)].
Reklama