Zamieszki w Bombaju

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zamieszki w Bombaju (ob. Mumbaj) – od chwili uzyskania niepodległości przez Indie (15 sierpnia 1947 roku) miasto było świadkiem licznych zamieszek m.in. na tle podziałów językowych (żądania podziału stanu Bombaj na stan Maharasztra z językiem marathi i Gudżarat z gudżarati) i religijnych między hinduistami i muzułmanami. Jednak najbardziej znane z nich są zamieszki z grudnia 1992 i stycznia 1993 roku, w których zginęło 900 osób. Po nich nastąpił tzw. „Black Friday” 12 marca 1993 roku – zamachy zorganizowane przez szefa gangu Dawood Ibrahima i jego D-Company, w których zginęło 250-300 osób.

Wisznu (hindi: विष्णु) – jeden z najpopularniejszych dewów w hinduizmie, Bóg jedyny w wisznuizmie (największym wyznaniu hinduistycznym). Jeden z Trimurti (trójcy hinduistycznej) tworzonej wraz z Brahmą i Śiwą. Symbolizuje utrzymujący aspekt Boga, najczęściej identyfikowany z dwoma swoimi Awatarami: Kryszną i Ramą.Ayodhya, (hindi अयोध्या) to miasto w północnej części Indii w stanie Uttar Pradesh, na Nizinie Hindustańskiej.

Punktem wyjścia dla tych zamieszek było zdarzenie z 6 grudnia 1992 roku w Ajodhja w stanie Uttar Pradesh. Tłum ekstremistów wyznania hinduistycznego rozebrał tam XVI-wieczny meczet Babri Masjid podczas konkwisty muzułmańskiej postawiony na miejscu honorującym przypuszczalne miejsce narodzin Ramy, wcielenia Wisznu.

Black Friday (hindi: ब्लैक फ्राईडे) to indyjski film, który przedstawia wybuchy bombowe w Bombaju 1993. Film (w oparciu o książkę S. Hussain Zaidi) zrealizowany w 2004 roku przez Anurag Kashyapa, scenarzystę i reżysera No Smoking, uobecnia dramatyczne zdarzenia z marca 1993 roku w Mumbaju. Film ten także mottem z Gandhiego Oko za oko i świat oślepnie postawił problem Indii, które wciąż muszą wybierać: Zemsta za zemstę, czy głoszone w filmie przekonanie , że wierzymy w tego samego Boga, który jest po stronie prawych i przeciw zabijaniu niewinnych. W Jego oczach jesteśmy tacy sami.Rama (dewanagari राम, tamilski இராமர்), Ramaćandra – w hinduizmie jedno z wcieleń boga Wisznu. Rama bywa postrzegany jako Bóg Najwyższy .

Odzwierciedlenie w sztuce[ | edytuj kod]

 • Film indyjski w wersji fabularnej odwołuje się do tych wydarzeń w takich filmach jak np Bombay, Black Friday, Zakhm czy Fiza.
 • Fikcyjną historią gangu D-Company i jego szefa Dawood Ibrahima jest film Company.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Bombay – a Bollywood movie based on the 1992-93 Bombay riots.
 • Full Report of the Justice BN Srikrishna Commission (Sabrang Publishers, with commentary)
 • Maharasztra (hindi i marathi महाराष्ट्र, trb.: Maharasztra, trl.: Mahārāṣṭra; ang. Maharashtra) – trzeci pod względem wielkości i drugi pod względem liczby ludności stan indyjski. Maharasztra graniczy ze stanami: Gujarat, Madhya Pradesh, Chhattisgarh, Andhra Pradesh, Karnataka, Goa i z terytorium związkowym Dadra i Nagarhaweli. Na zachodzie styka się z Morzem Arabskim. Maharasztra była także znana pod nazwą Rashtra.Marathi (मराठी marāṭhī) jest jednym z szerzej używanych w Indiach języków. Posiada długą tradycję literacką. Pierwszy dokument w języku, który prawdopodobnie był przodkiem marathi, został znaleziony w stanie Karnataka, a jego wiek datowany jest na około 1300 lat. Obecnie posługuje się nim jako swym rodzimym językiem ponad 70 milionów ludzi. Dla kolejnych 20 milionów jest to drugi język. Zapisywany jest alfabetem sylabicznym dewanagari.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gudźarat (hindi गुजरात, trb.: Gudżarat, trl.: Gujarāt; gudżarati ગુજરાત; ang. Gujarat) – drugi po stanie Maharasztra najbardziej uprzemysłowiony stan w Indiach. Leży w północno-zachodniej części kraju. Jego stolicą jest Gandhinagar, zaś największym miastem – Ahmadabad.
  Zakhm (devnagari: ज़ख़्म, tzn "Rana") to indyjski dramat Mahesh Bhatta z 1998 roku. W rolach głównych nagrodzony Ajay Devgan, Pooja Bhatt i Sonali Bendre. Tłem filmu są hindusko-muzułmańskie zamieszki w Bombaju z marca 1993 roku. Tytułowa rana to duchowe zranienie bohatera związane z dramatyczną relacją między jego rodzicami, z tajemnicą rodzinną i problemem tożsamości. W centrum filmu są relacje między ludźmi – głęboka więź syna z matką, dramatyczna relacja braci i relacja małżeństwa zagrożonego rozstaniem. Ideą filmu jest wezwanie do jedności między Indusami, jedności przekraczającej podziały religijne. Za przedstawienie tej idei film został nagrodzony Nagrodą Nargis Dutt promującą filmy wzmacniające jedność Indii.
  Uttar Pradesh (hindi उत्तर प्रदेश, urdu: اتر پردیش, trb.: Uttar Pradeś, trl.: Uttar Pradeś; ang. Uttar Pradesh, co znaczy: "północna prowincja", często w skrócie: UP) – jeden ze stanów Indii, położony w ich północnej części, na żyznych terenach Niziny Gangesu. Stan został utworzony 2 lutego 1950 roku. Jego stolicą jest Lucknow, a największym miastem, centrum przemysłowym i finansowym - Kanpur. Najwyższy sąd stanowy znajduje się w Allahabadzie. To największy stan Indii pod względem liczby ludności (190 mln, z 2008 r), piąty ze względu na obszar (243 286 km²). Uttar Pradesz graniczy z Nepalem i ze stanami indyjskimi: Uttarakhand (utworzony w 2000 roku kosztem terytorium Uttar Pradesh), Himachal Pradesh, Hariana, Delhi, Radżastan, Madhya Pradesh, Chhattisgarh, Jharkhand i Bihar.
  Zamachy w Bombaju (1993) – seria eksplozji bomb, do której doszło 12 marca 1993 roku w Bombaju (obecnie Mumbaj). W wyniku zamachów zginęło 257 osób, a ponad 1100 zostało rannych.
  Company (hindi: कम्पनी, niem. tytuł: " Company: Das Gesetz der Macht") – bollywoodzki thriller wyreżyserowany w 2002 roku przez Ram Gopal Varma. W rolach głównych Ajay Devgan, Manisha Koirala i debiutant Vivek Oberoi. Film jest fikcyjną opowieścią o bombajskiej mafijnej organizacji D-Company kierowanej przez Dawood Ibrahima. Akcja rozgrywa się w Bombaju, Hongkongu i w Kenii. To najwyżej (po nagrodzonym wcześniej nagrodą Filmfare filmie Satya) oceniony przez krytykę film reżysera Ram Gopal Varma (twórcy Sarkara) . Tematem filmu jest działalność przestępczej organizacji zbudowanej na przelewie krwi i niszczonej przez kolejny przelew krwi. Jeden z gangsterów łamie reguły gry okazując współczucie ofiarom planowanego zamachu. Rozpoczyna to wojnę gangów. To też film o przyjaźni w świecie, gdzie nie ma miejsca na przyjaźń, którym rządzi pieniądz i przemoc, o zdradzie i jednaniu się.
  15 sierpnia jest 227. (w latach przestępnych 228.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 138 dni.
  Ekstremizm (łac. extremus – krańcowy) – hołdowanie skrajnym poglądom, stosowanie krańcowych, ostatecznych środków dla osiągnięcia celu politycznego, ekonomicznego lub ideologicznego. W krańcowej formie niewykluczające użycia ekstremalnych form nacisku – przemocy, terroru, puczu. Prawicowy ekstremizm polityczny znalazł swój wyraz m.in. w ruchach faszystowskich, zaś lewicowy – m.in. w neoanarchizmie, maoizmie, trockizmie.

  Reklama