Zamek w Tulczynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zamek w Tulczynie – zbudowany około 1624 r. przez Adama Kalinowskiego, starostę kamienieckiego i rotmistrza królewskiego.

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich – słownik encyklopedyczny wydany w latach 1880–1902 w Warszawie przez Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego; rejestrował toponimy z obszaru Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz niektórych terenów ościennych (m.in. części Śląska, czy Prus Książęcych); wielokrotnie wznawiany, stanowi cenne źródło wiadomości geograficznych, historycznych, gospodarczych, demograficznych i biograficznych.

Historia[ | edytuj kod]

Właścicielem tych ziem był Walenty Aleksander Kalinowski, starosta bracławski (zginął w 16.10.1620 r.), który otrzymał je od króla Polski Zygmunta III Wazy w 1609 r.. Zebrana w 1623 r. rodzina Kalinowskich dokonała podziału majątku po Stanisławie Strus i w ten sposób właścicielem miejscowości Tulczyn został Adam Kalinowski żonaty z Katarzyną Strusiówną. Podczas powstania Chmielnickiego w 1648 r. zamek został zdobyty przez Kozaków pod wodzą Krzywonosa, na czele 10.000 oddziału. Był on w rękach B. Chmielnickiego w latach 1651-54, kiedy to odbiły go wojska polskie.

Podstrony: 1 [2] [3]
Reklama