Zamek w Dunajowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zamek w Dunajowie – utracony zamek zbudowany w 1420 przez Jana Rzeszowskiego, biskupa halickiego. Miejsce kilkuletniego internowania arcybiskupa Wacława Hieronima Sierakowskiego przez władze austriackie.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Internowanie – przymusowe umieszczanie w specjalnych obozach, zazwyczaj osób biorących udział w wojnie – rozbrojonych oddziałów wojskowych, które przekroczyły granicę państwa neutralnego. Dotyczy osób cywilnych (obywateli państw prowadzących wojnę) oraz wojska.

Historia[ | edytuj kod]

Od 1451 był rezydencją Grzegorza z Sanoka. W 1476 zamek wytrzymał pamiętne oblężenie przez Turków.

W dunajowiskim zamku przez kilka lat internowany był przez rząd austriacki Wacław Hieronim Sierakowski, arcybiskup wraz z całą kapitułą lwowską, który dla pomieszczenia kanoników kazał wybudować oficynę, istniejącą do końca XIX w.. Biskup wyremontował również wnętrze budynku zamkowego, aby uczynić go odpowiednim na mieszkanie księcia kościoła. Malowidła i freski na ścianach i sufitach pierwszego piętra zachowały się do końca XIX w.. Wyposażona została również kaplica znajdująca się na I piętrze w jednym ze skrzydeł pałacowych. Zasługa utrzymania w dobrym stanie zamku należy się Witalisowi Przysieckiemu, który ocalił także od zagłady stare dokumenty znajdujące się w bibliotece zamkowej.

Katolicka metropolia halicka w Haliczu, druga po gnieźnieńskiej prowincja Kościoła katolickiego w Polsce, utworzona została w 1367 roku i istniała do czasu przeniesienia jej siedziby do Lwowa oraz przemianowana na metropolię lwowską (1412).Wacław Hieronim de Bogusławice Sierakowski herbu Ogończyk, łac. Venceslaus Hieronymus de Bogusławice Sierakowski (ur. w wrześniu 1700 w Rabie Wyżnej, zm. 28 listopada 1780 w Obroszynie koło Lwowa) – biskup przemyski (1742-1760), następnie arcybiskup lwowski (1760-1780), w 1754 odznaczony Orderem Orła Białego, konfederat barski.

Obiekt należący do arcybiskupstwa nie był zbyt często odwiedzany przez swoich właścicieli, ponieważ leżał w miejscu odległym od Lwowa, nieprzystępnym z powodu kilometrowej odległości od gościńca bitego. Biskupi mieli bliżej wspaniałe i wygodne miejsce do spędzania wolnego czasu mianowicie pałac w Obroszynie koło Gródka.

Gródek (ukr. Городок), w latach 1906–1945 Gródek Jagielloński – miasto na Ukrainie, w obwodzie lwowskim, siedziba rejonu gródeckiego, do 1945 w Polsce, w województwie lwowskim, siedziba powiatu gródeckiego.Grzegorz z Sanoka, herbu Strzemię, inne formy nazwiska Gregorius Sanocensis, Gregorius Sanoceus, Gregorius de Sanok (ur. ok. 1407 w okolicach Sanoka, zm. 29 stycznia 1477 w Rohatynie) – polski biskup rzymskokatolicki, profesor Akademii Krakowskiej, arcybiskup metropolita lwowski w latach 1451–1477, pierwszy przedstawiciel humanizmu w Polsce, krytyk scholastyki i poeta. Znany z biografii napisanej przez Filipa Kallimacha.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Obroszyn – miejscowość na Ukrainie, 14 km od Lwowa. Założony w 1456 przez Kazimierza Jagiellończyka. Przez długi czas własność kanoników lwowskich. Znajduje się tam stacja kolejowa oraz pałac biskupi.
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich – słownik encyklopedyczny wydany w latach 1880–1902 w Warszawie przez Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego; rejestrował toponimy z obszaru Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz niektórych terenów ościennych (m.in. części Śląska, czy Prus Książęcych); wielokrotnie wznawiany, stanowi cenne źródło wiadomości geograficznych, historycznych, gospodarczych, demograficznych i biograficznych.

Reklama