Zamek Wittelsbach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zamek Wittelsbach – siedziba rodowa dynastii Wittelsbachów. Znajdował się w dzisiejszej dzielnicy Oberwittelsbach, w miejscowości Aichach. Zniszczony na początku XIII wieku, nie został odbudowany.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Otto I Bawarski (Otto V) (ur. 1117, zm. 11 lipca 1183 w Pfullendorf), książę Bawarii z dynastii Wittelsbachów, pierwszy twórca potęgi tego rodu.

Zamek po raz pierwszy został wspomniany w dokumentach z 1000 r. W 1083 r. hrabia Otto III von Scheyern przeniósł do tego zamku swą główną siedzibę. Jego następcy od 1115 r. nosili tytuł palatynów von Wittelsbach. W 1180 r. Otto V został księciem Bawarii (jako Otto I).

Zamek został zniszczony w 1209 r. i nie został już ponownie odbudowany. Na miejscu zamku postawiono kościół wokół którego powstała osada Oberwittelsbach, która do 1978 r. zachowała samodzielność. Na pamiątkę istnienia zamku Wittelsbach, część powiatu Aichach-Friedeberg jest nazywana jako Ziemia Wittelsbachów.

Wolne Państwo Bawaria (niem. Freistaat Bayern) – największy pod względem powierzchni i najlepiej rozwinięty gospodarczo kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.
Reklama