• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zamachy w metrze w Moskwie - 2010  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Donald Franciszek Tusk (ur. 22 kwietnia 1957 w Gdańsku) – polski polityk, od 2007 prezes Rady Ministrów, w 2014 nominowany do objęcia stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej (od 1 grudnia 2014).Metro moskiewskie (ros. Московский метрополитен) – system kolei miejskiej, głównie podziemnej, zlokalizowany w stolicy Rosji- Moskwie, liczący łącznie 317,5 km długości i składający się z 12 linii na których znajduje się 190 stacji. Jest najbardziej obciążonym metrem Europy, a także na świecie. Do metra w Moskwie wsiadają codziennie 2.392.200 pasażerów (2002).
  Reakcje[ | edytuj kod]
  Specjalne spotkanie po zamachach
  Rosyjski prezydent na miejscu zamachu (Stacja Łubianka)

   Rosja:

  Po zamachu prezydent Rosji zwołał na Kremlu specjalne posiedzenie.

  Ok. 11:00 czasu lokalnego ruszyła Operacja Wulkan, w ramach której patrolowano wszystkie stacje metra w poszukiwaniu możliwych wskazówek w celu odnalezienia sprawcy. Wzmożone środki kontroli były obecne także na lotniskach, dworcach i na drogach dojazdowych. Do akcji skierowano około 700 żołnierzy, w tym 150 dwuosobowych patroli z psami tropiącymi.

  Trotyl (2,4,6-trinitrotoluen, TNT), (NO2)3C6H2CH3 – organiczny związek chemiczny, nitrozwiązek, powszechnie stosowany jako kruszący materiał wybuchowy.Zamachy w metrze w Moskwie – ataki terrorystyczne z dnia 6 lutego 2004 roku, przeprowadzone w pobliżu stacji Awtozawodzkaja linii Zamoskworieckiej moskiewskiego metra. W wyniku eksplozji bomby, która została zdetonowane przez przez jednego zamachowca samobójcę, zginęło 41 osób, natomiast ponad 100 zostało rannych. Eksplozja nastąpiła około godz. 08:32 czasu moskiewskiego (6:32 czasu polskiego), gdy pociąg poruszał się w kierunku północnym, w strone stacji Pawieleckaja w centrum miasta.
 • Premier Rosji, Władimir Putin zapowiedział zmiany w prawodawstwie mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa. Poruszył również kwestię transportu. "Kwestie bezpieczeństwa leżą w gestii nas wszystkich. Chciałbym poprosić mera stolicy Rosji, aby zwrócił się do szefów firm transportowych, aby nie podnosili cen i wykazali się zrozumieniem dla ludzi, którzy ucierpieli w tych wypadkach", oznajmił Putin.
 • Natomiast prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew na specjalnie zwołanej naradzie podkreślił, że resort spraw wewnętrznych i Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) będą musiały wzmocnić kontrolę. "Jest oczywiste, że akty tego rodzaju są dobrze zaplanowane (...) i mają na celu wywołanie destabilizacji w państwie i społeczeństwie", podkreślił Miedwiediew. Prezydent Rosji zaznaczył, że sytuacja będzie kontrolowana, aby w przyszłości móc zareagować na podobne zachowania. Dzięki temu będzie można podjąć odpowiednie działania operacyjne przy jednoczesnej ochronie praw człowieka.
 • Na stacji Łubianka wieczorem 29 marca kwiaty złożył Dmitrij Miedwiediew. Prezydent zapowiedział, że władze zrobią wszystko, by ukarać winnych zamachów. Prezydent zapewnił także, że wszyscy poszkodowani w wybuchach otrzymają pomoc finansową.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Zamach w Madrycie – seria ataków terrorystycznych na pociągi, do której doszło 11 marca 2004 roku w Madrycie, a do których użyto trzynastu bomb, z czego dziesięć eksplodowało.

   Polska

 • Prezydent Polski Lech Kaczyński przekazał prezydentowi Rosji "wyrazy solidarności i poparcia dla działań zmierzających do wyeliminowania terroryzmu".
 • Donald Tusk, premier Polski przesłał kondolencje Władimirowi Putinowi, pisząc w nich: "Łączę się w żałobie z rodzinami i bliskimi ofiar, a rannym życzę szybkiego powrotu do zdrowia". Premier wyraził nadzieję, iż liczba ofiar "barbarzyńskiego ataku" nie będzie dalej rosła.
 • Odpowiedzialność za zamachy[ | edytuj kod]

  31 marca 2010 przywódca zbrojnej organizacji separatystycznej Emirat Kaukaski, czeczeński komendant Doku Umarow przyznał się do przeprowadzenia zamachów. Umarow poinformował o tym w nagraniu wideo zamieszczonym na stronie internetowej rebeliantów islamskich Kavkazcenter.com. Umarow twierdzi w nim, że osobiście nakazał przeprowadzić ataki. Zapowiedział przy tym, że w Rosji dojdzie do kolejnych zamachów.

  Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia (OSW) – instytucja państwowa, z siedzibą w Warszawie, zajmująca się monitorowaniem oraz analizą sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej w państwach Europy Środkowej, Północnej i Wschodniej, na Bałkanach oraz na Kaukazie, w Turcji i Azji Centralnej. W 2005 obszar zainteresowania analityków Ośrodka został poszerzony o problematykę niemiecką, zaś w 2012 o obszar Turcji i Europy Północnej.Doku Umarow (czecz. Umaran Xamadi khant Dokka ros. Доку Хаматович Умаров) (ur. 13 kwietnia 1964 w Czeczenii) – partyzant czeczeński, były prezydent Czeczeńskiej Republiki Iczkerii i przywódca Emiratu Kaukaskiego.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Zamach w Londynie 21 lipca 2005 – zamachy, które wstrząsnęły stolicą Wielkiej Brytanii równo dwa tygodnie po eksplozjach w Londynie z 7 lipca, w czasie którego zginęło 52 osoby, a ponad 700 zostało rannych. W zamachu z 21 lipca nie było ofiar śmiertelnych, ranna była jedna osoba. Łącznie doszło do czterech wybuchów – trzy z nich na stacjach metra: Oval, Warren Street oraz Shepherd’s Bush. Czwarty wybuch miał miejsce w autobusie linii 26 na Hackney Road w północno-wschodnim Londynie.
  Lech Aleksander Kaczyński (ur. 18 czerwca 1949 w Warszawie, zm. 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku) – polski polityk i prawnik. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2005–2010.
  Łubianka (ros. Лубянка) - stacja metra w Moskwie, na linii Sokolniczeskiej. Stacja została otwarta 15 maja 1935. Do 1990 nosiła ona nazwę "Dzierżyńska". Obecna nazwa pochodzi od Placu Łubiańskiego pod którym ulokowana jest stacja.
  Park Kultury (ros. Парк Культу́ры) – stacja metra w Moskwie, na linii Sokolniczeskiej otwarta 15 maja 1935 roku.
  Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB, ros. Федеральная служба безопасности Российской Федерации, ФСБ) – służba specjalna w Rosji od 1995. Stanowi bezpośrednią następczynię KGB, głównie (II Zarządu Głównego) III Zarządu Głównego oraz 5 Zarządu KGB ZSRR. Po dojściu Putina do władzy jej kompetencje zostały mocno poszerzone.
  Linia Sokolniczeskaja (ros. Сокольническая), przed 1990 Kirowsko-Frunzenskaja (ros. Кировско-Фрунзенская) - pierwsza linia metra moskiewskiego oddana do użytku 15 maja 1935. Linia ma długość 26,2 km i liczy 19 stacji. Biegnie od północnego wschodu do południowego zachodu miasta. Na mapie oznaczana numerem 1 i czerwonym kolorem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.807 sek.