Zamachy w metrze w Moskwie (2010)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zamachy w metrze w Moskwie − ataki terrorystyczne z 29 marca 2010 przeprowadzone na dwóch stacjach moskiewskiego metra. W wyniku eksplozji bomb, które zostały zdetonowane przez kobiety-samobójczynie, zginęło co najmniej 39 osób, a 102 zostały ranne. Był to najkrwawszy zamach w Moskwie od ataku z 6 lutego 2004, który również odbył się na stacji metra, w którym życie straciło 41 osób.

Trotyl (2,4,6-trinitrotoluen, TNT), (NO2)3C6H2CH3 – organiczny związek chemiczny, nitrozwiązek, powszechnie stosowany jako kruszący materiał wybuchowy.Zamachy w metrze w Moskwie – ataki terrorystyczne z dnia 6 lutego 2004 roku, przeprowadzone w pobliżu stacji Awtozawodzkaja linii Zamoskworieckiej moskiewskiego metra. W wyniku eksplozji bomby, która została zdetonowane przez przez jednego zamachowca samobójcę, zginęło 41 osób, natomiast ponad 100 zostało rannych. Eksplozja nastąpiła około godz. 08:32 czasu moskiewskiego (6:32 czasu polskiego), gdy pociąg poruszał się w kierunku północnym, w strone stacji Pawieleckaja w centrum miasta.

Zamachy[ | edytuj kod]

Miejsca zamachów

Pierwsza eksplozja nastąpiła o godz. 7:56 czasu moskiewskiego (5:56 czasu polskiego) na stacji Łubianka w stolicy Rosji. Wybuch nastąpił po przybyciu pociągu na stację, gdy pasażerowie wysiadali i wsiadali do wagonu. Kilkadziesiąt minut później, o godz. 8:39 (6:39 czasu polskiego), doszło do drugiego wybuchu: na stacji Park Kultury, także w centrum Moskwy. Po eksplozjach wybuchła panika, a ludzie rzucili się do ucieczki.

Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Zamach w Madrycie – seria ataków terrorystycznych na pociągi, do której doszło 11 marca 2004 roku w Madrycie, a do których użyto trzynastu bomb, z czego dziesięć eksplodowało.

Na stacji Łubianka śmierć poniosło co najmniej 25 osób. Na stacji Park Kultury zginęło ok. 12-15 osób.

Według rosyjskich agencji materiały wybuchowe zdetonowano za pomocą telefonów komórkowych, a w obawie przed dalszymi zamachami w centrum Moskwy wyłączono sieć komórkową.

Po atakach zamknięto ruch na większej części linii metra Sokolniczeska, na której doszło do wybuchów. Pasażerów w metrze informowano przez głośniki o zmianach w kursowaniu pociągów "z przyczyn technicznych", zalecając korzystanie z komunikacji naziemnej.

Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia (OSW) – instytucja państwowa, z siedzibą w Warszawie, zajmująca się monitorowaniem oraz analizą sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej w państwach Europy Środkowej, Północnej i Wschodniej, na Bałkanach oraz na Kaukazie, w Turcji i Azji Centralnej. W 2005 obszar zainteresowania analityków Ośrodka został poszerzony o problematykę niemiecką, zaś w 2012 o obszar Turcji i Europy Północnej.Doku Umarow (czecz. Umaran Xamadi khant Dokka ros. Доку Хаматович Умаров) (ur. 13 kwietnia 1964 w Czeczenii) – partyzant czeczeński, były prezydent Czeczeńskiej Republiki Iczkerii i przywódca Emiratu Kaukaskiego.

Do przeprowadzenia zamachu użyto 3 kg trotylu.

Kobiety, które zdetonowały bomby, były w wieku 20-25 lat. Po ustaleniach okazało się, że były ubrane w czarne chusty i czarne ubrania. Jedna z nich nosiła długie spodnie, druga czarną długą spódnicę. Na miejscu zamachu znaleziono porozrywane ciała kobiet.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Zamach w Londynie 21 lipca 2005 – zamachy, które wstrząsnęły stolicą Wielkiej Brytanii równo dwa tygodnie po eksplozjach w Londynie z 7 lipca, w czasie którego zginęło 52 osoby, a ponad 700 zostało rannych. W zamachu z 21 lipca nie było ofiar śmiertelnych, ranna była jedna osoba. Łącznie doszło do czterech wybuchów – trzy z nich na stacjach metra: Oval, Warren Street oraz Shepherd’s Bush. Czwarty wybuch miał miejsce w autobusie linii 26 na Hackney Road w północno-wschodnim Londynie.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Lech Aleksander Kaczyński (ur. 18 czerwca 1949 w Warszawie, zm. 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku) – polski polityk i prawnik. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2005–2010.
Łubianka (ros. Лубянка) - stacja metra w Moskwie, na linii Sokolniczeskiej. Stacja została otwarta 15 maja 1935. Do 1990 nosiła ona nazwę "Dzierżyńska". Obecna nazwa pochodzi od Placu Łubiańskiego pod którym ulokowana jest stacja.
Park Kultury (ros. Парк Культу́ры) – stacja metra w Moskwie, na linii Sokolniczeskiej otwarta 15 maja 1935 roku.
Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB, ros. Федеральная служба безопасности Российской Федерации, ФСБ) – służba specjalna w Rosji od 1995. Stanowi bezpośrednią następczynię KGB, głównie (II Zarządu Głównego) III Zarządu Głównego oraz 5 Zarządu KGB ZSRR. Po dojściu Putina do władzy jej kompetencje zostały mocno poszerzone.
Linia Sokolniczeskaja (ros. Сокольническая), przed 1990 Kirowsko-Frunzenskaja (ros. Кировско-Фрунзенская) - pierwsza linia metra moskiewskiego oddana do użytku 15 maja 1935. Linia ma długość 26,2 km i liczy 19 stacji. Biegnie od północnego wschodu do południowego zachodu miasta. Na mapie oznaczana numerem 1 i czerwonym kolorem.
Trzy eksplozje w metrze i jedna eksplozja w miejskim autobusie sparaliżowały 7 lipca 2005 w porannych godzinach szczytu centrum Londynu w Wielkiej Brytanii.

Reklama