Zamach w metrze w Moskwie (luty 2004)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zamachy w metrze w Moskwie – ataki terrorystyczne z dnia 6 lutego 2004 roku, przeprowadzone w pobliżu stacji Awtozawodzkiej linii Zamoskworieckiej moskiewskiego metra. W wyniku eksplozji bomby, która została zdetonowana przez jednego zamachowca samobójcę, zginęło 41 osób, natomiast ponad 100 zostało rannych. Eksplozja nastąpiła około godz. 8:32 czasu moskiewskiego (6:32 czasu polskiego), gdy pociąg poruszał się w kierunku północnym, w stronę stacji Pawieleckiej w centrum miasta.

Pawieleckaja (ros. Павелецкая) - stacja linii Zamoskworieckiej metra moskiewskiego, otwarta 20 listopada 1943 roku.Czeczenia (czecz. Нохчийчоь/Noxçiyçö, ros. Чечня, Czecznia), Republika Czeczeńska (czecz. Нохчийн Республика / Noxçiyn Respublika; ros. Чеченская Республика, Czeczenskaja Riespublika) – autonomiczna republika, ze stolicą w mieście Grozny, wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej. Jest położona na północnym Kaukazie, graniczy z rosyjskimi Dagestanem na wschodzie, Inguszetią na zachodzie i Krajem Stawropolskim na północy oraz z Gruzją na południu.

Ówczesny prezydent Rosji Władimir Putin oskarżył o ataki na metro w Moskwie separatystów czeczeńskich, jednak sami przywódcy czeczeńskich rebeliantów zdementowali jakiekolwiek powiązania z zamachem. Do zamachu przyznała się inna, nieznana dotychczas organizacja czeczeńska o nazwie Gazoton Murdasz. Zamach został przeprowadzony przez 20-letniego mężczyznę Anzora Iżajewa wywodzącego się etnicznie z ludów karaczajowskich zamieszkujących rejony Kaukazu Północnego.

Linia Zamoskworiecka (ros. Замоскворецкая линия) – linia metra moskiewskiego otwarta 11 września 1938 roku. Jest to jedna z najstarszych linii metra, otwarta podczas drugiego etapu budowy. Jej długość wynosi 39,8 km, liczy 21 stacji, a przejazd zajmuje około 52 minuty. Biegnie z południowego-wschodu na północny-zachód miasta. Na mapie oznaczana numerem 2 i ciemnozielonym kolorem.Przedkaukazie (72; ros. Предкавказье, Priedkawkazje) − region geograficzny w południowej Rosji przeduralskiej, na pograniczu Europy i Azji.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. money.pl: Kolejny ładunek wybuchowy w moskiewskim metrze (pol.). [dostęp 2011-01-28].
  2. psz.pl: Moskwa: Zamachy w metrze (pol.). [dostęp 2011-01-28].
  3. Ekho Moskvy: Ekho Moskvy: Unknown Chechen group claims responsibility for Moscow (ang.). [dostęp 2011-01-28].
  4. St. Petersburg Times: The FSB Dropped the Ball (ang.). [dostęp 2011-01-28].
  5. english.pravda.ru-Translated by Dmitry Sudakov: Moscow honors victims of metro explosion that killed 42 three years ago (ang.). [dostęp 2011-01-28].
Reklama