Zamach w Oklahoma City

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Widok budynku z lotu ptaka
Akcja ratunkowa po ataku

Zamach terrorystyczny w Oklahoma City – zamach, który miał miejsce w środę, 19 kwietnia 1995 roku przed budynkiem federalnym im. Alfreda P. Murraha w Oklahoma City w stanie Oklahoma o godz. 9:02 czasu lokalnego. Wybuchła wtedy wypełniona komponentami ANFO ciężarówka, powodując zawalenie się znacznej części siedmiopiętrowego budynku. O zamach byli oskarżeni związani ze środowiskiem prawicowych radykałów, Timothy McVeigh (skazany na śmierć i stracony w czerwcu 2001) i Terry Nichols (skazany na dożywotnie pozbawienie wolności).

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Cable News Network (CNN) – amerykańska telewizja informacyjna, założona w 1980 przez Teda Turnera i Reese Schonfelda.

Był to największy zamach terrorystyczny na terenie USA przed atakiem na Nowy Jork i Waszyngton w dniu 11 września 2001 roku.

Powód zamachu[ | edytuj kod]

Z zeznań Timothy'ego McVeigha wynika, że wybuch w Oklahoma City miał być zemstą na rządzie i administracji USA za oblężenie w Waco w Teksasie, które doprowadziło 19 kwietnia 1993 roku do szturmu przeprowadzonego przez FBI i ATF farmy okupowanej przez wyznawców apokaliptycznej sekty Gałąź Dawidowa dowodzonych przez guru Davida Koresha. W wyniku tego ataku zginęło wówczas 75 osób (łącznie z Davidem Koreshem) i 4 agentów ATF.

ANFO (Ammonium Nitrate Fuel Oil) lub saletrol – materiał wybuchowy, rodzaj amonitu, otrzymywany przez nasączanie porowatego azotanu amonu (NH4NO3) paliwami płynnymi (benzyna, olej napędowy, nafta, aceton itp.). Paliwa jest w takiej mieszaninie kilka procent (np. 94% NH4NO3 do 6% paliwa).Time – amerykański tygodnik społeczno-polityczny wydawany od 1923 w Nowym Jorku. Ma największy nakład spośród amerykańskich tygodników.

McVeigh stanął po stronie okupujących farmę w teksańskim Waco wyznawców Gałęzi Dawidowej, ponieważ uważał, że federalne służby nie powinny mieć nic do tego, co dzieje się w Waco.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych.
Supermax - typ nowoczesnego więzienia, w którym zastosowano wszystkie dostępne środki kontroli nad skazanymi, między innymi stałego monitorowania oraz na stałe zaczepionych identyfikatorów pozwalających na zlokalizowanie więźnia. Przykładem jest zakład karny Souza-Baranowski. Liczba więzień tego typu w USA to 31, znajdują się w nich przestępcy skazani za najpoważniejsze przestępstwa. Każdy skazany ma osobną celę, nie kontaktuje się on w żaden sposób z innymi współwięźniami. Cela składa się z łóżka, toalety, prysznica, krzesła, telewizora i małego okienka o przekroju prostokąta. Nie odnotowano ucieczek z tego typu więzień. W 2006 roku skazani wygrali proces o niehumanitarne traktowanie (całkowitą izolację). Obecnie odchodzi się od więzień tego typu ze względu na odsetek recydywistów, najprawdopodobniej powodowany izolacją i samotnością, które mają gorszy wpływ na resocjalizację.
Waco – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Teksas, nad rzeką Brazos, ośrodek administracyjny hrabstwa McLennan.
Federal Bureau of Investigation, FBI (pl. Federalne Biuro Śledcze) – amerykańska agencja państwowa zajmująca się przestępstwami wykraczającymi poza granice danego stanu. Stanowi też część systemu bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.
Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Azotan amonu (saletra amonowa), NH4NO3 – nieorganiczny związek chemiczny z grupy saletr, sól kwasu azotowego i amoniaku.

Reklama