• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • ZZ Top  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.
  Logotyp zespołu

  ZZ Topamerykańska grupa rockowa, trio, założona w 1969 w Houston (w stanie Teksas). Zespół jest przedstawicielem hard rocka, blues rocka i południowego rocka, w jego muzyce wyraźnie słychać wpływy boogie. Grupa nie stroni także od groteski rockowej, reprezentując typowy teksański humor. Mimo wieloletniej, nieprzerwanej aktywności, od 1970 roku nie zaszła w niej ani jedna zmiana personalna.

  Comedy rock – nurt w muzyki rockowej, który wykształcił się w Stanach Zjednoczonych pod koniec lat 80. XX wieku. Znana jest jako muzyka rockowa z wątkami satyry (objawiającej się przede wszystkim w tekstach, ale również w śmiesznych odgłosach podczas grania na zwykłych instrumentach. Przedstawiciele nurtu: Tenacious D, The Offspring, Bloodhound Gang.Powrót do przyszłości III – amerykański film przygodowy i fantastyczno-naukowy z 1990 roku wyreżyserowany przez Roberta Zemeckisa. Wraz z częścią pierwszą i drugą tworzą trylogię.

  Historia zespołu[ | edytuj kod]

  ZZ Top w trakcie występu w 1976 roku

  Zespół powstał w 1969 roku i szybko zdobył szeroką popularność swymi dynamicznymi piosenkami z charakterystycznymi, szybkimi gitarowymi riffami. Pierwszy singel, wydany nakładem Scat Records – Salt Lick / Miller's Farm został nagrany w składzie: Billy Gibbons, Lanier Greig, Fan Mitchell, Bill Ethridge. Utwory nagrane na nim oscylowały wokół blues rocka oraz rocka psychodelicznego. Punkt zwrotny w brzmieniu grupy nastąpił zaraz po uformowaniu się nowego składu (z pierwszego pozostał tylko Gibbons). Do zespołu dołączyli Dusty Hill oraz Frank Beard. W tym składzie funkcjonują po dzień dzisiejszy.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Instrument perkusyjny – instrument muzyczny, w którym źródłem dźwięku jest drganie całości lub części instrumentu, które jest wywoływane uderzeniem odpowiedniej części instrumentu pałką, szczotką lub dłonią lub też potrząsaniem całym instrumentem.

  Okresem największych sukcesów grupy była pierwsza połowa lat osiemdziesiątych, kiedy to promowany wieloma teledyskami album Eliminator (sprzedany w ponad 10 milionach egzemplarzy w Stanach Zjednoczonych) stał się przebojem głównego nurtu rocka. Grupa wykształciła swój niepowtarzalny, groteskowy styl sceniczny. Dwaj frontmani – Gibbons i Hill, zapuścili długie brody. Ubrani tak samo – w golfowe kapelusze, obfite koszule, okulary przeciwsłoneczne i workowate spodnie, mogą uchodzić za dwóch bliźniaków. Ten specyficzny wygląd spowodował, że gdy grupa wystąpiła w filmie Powrót do przyszłości (część III) jako kapela country grającą na małomiasteczkowej zabawie na Dzikim Zachodzie, muzycy nie potrzebowali żadnej charakteryzacji. Ciekawostką jest to, że zawsze ogolony perkusista ma na nazwisko Beard, co oznacza „broda”.

  Harmonijka ustna to instrument muzyczny z grupy aerofonów. Dźwięk wydobywa się podczas ruchu powietrza w szczelinach, przy których znajdują się metalowe blaszki zwane stroikami (pot. języczkami), które wprawione w drgania wydają dźwięki zależne od ich długości. Harmonijka ustna była pierwszym instrumentem Jimiego Hendrixa.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).
  ZZ Top w 1983 roku (od lewej: Dusty Hill, Billy Gibbons)
  Frank Beard – perkusista

  W 1992 roku zespół odszedł z wytwórni Warner Bros. Records i przeniósł się w 1994 roku do RCA Records, gdzie podpisał kontrakt na pięć płyt. W 2004 grupa ZZ Top została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame. Kontrakt z wytwórnią RCA został zerwany w 2006 roku z powodu kiepskiej sprzedaży albumu Mescalero. Niedługo później odszedł wieloletni menedżer grupy – Bill Ham. W 2008 roku zespół podpisał nowy kontrakt z wytwórnią Ricka Rubina American Recordings. Nakładem tej wytwórni, w 2012 roku został wydany ostatni do tej pory album studyjny zespołu – La Futura.

  Od zmierzchu do świtu (ang. From Dusk Till Dawn) – amerykański film z 1996 roku wyreżyserowany przez Roberta Rodrigueza, do którego scenariusz napisał Quentin Tarantino. W poszczególnych rolach występują w nim gwiazdy Hollywood – m.in. George Clooney, Harvey Keitel, Quentin Tarantino, Juliette Lewis, Salma Hayek i Cheech Marin.Billy F. Gibbons pseud. Reverend Willie G (ur. 16 grudnia 1949 w Houston) – amerykański muzyk i instrumentalista oraz wokalista, gitarzysta grupy muzycznej ZZ Top.

  W 2019 roku zespół obchodzi swoje 50-lecie istnienia. Z tej okazji wyruszył w ogromną trasę po całym świecie. 13 sierpnia miała miejsce premiera filmu dokumentalnego o zespole ZZ Top: That Little Ol' Band from Texas.

  Na 2020 rok, Billy Gibbons zapowiedział nowy album studyjny ZZ Top.

  Eliminator coupe w Rock and Roll Hall of Fame
  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Muzyka country, utożsamiana mylnie z filmową country and western music – odmiana muzyki rozrywkowej, powstała w USA w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku z ballad kowbojskich i traperskich, śpiewanych przez wędrownych grajków, wyposażonych w bardzo skromne instrumentarium - banjo, gitara, skrzypce itp.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Eliminator – ósmy album studyjny ZZ Top, wydany w marcu 1983. Jest to najbardziej udana płyta zespołu, która odniosła największy sukces w całej historii grupy. Album uzyskał również status Diamentowej płyty. W 2008 roku zostanie wydana reedycja płyty, z okazji 25-lecia "Eliminatora", wzbogacona o dodatki.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Jeff Beck (ur. 24 czerwca 1944 w Wallington w Anglii) – brytyjski gitarzysta rockowy związany z takimi gatunkami i stylami muzycznymi jak rock psychodeliczny, hard rock, heavy metal, jazz-rock, blues rock.
  Joseph Michael Hill pseud. Dusty Hill (ur. 19 maja 1949 w Dallas) – amerykański muzyk i instrumentalista oraz wokalista, basista grupy muzycznej ZZ Top.
  Automat perkusyjny – elektrofon elektroniczny, połączenie sekwencera i syntezatora, mające zastąpić perkusistę i jego instrumentarium.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Dziki Zachód (ang. Old West lub Wild West) – popularne określenie zachodnich terenów Stanów Zjednoczonych, odnoszące się do okresu XIX i pierwszej dekady XX wieku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.116 sek.