Z/OS

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

z/OS – 64-bitowy serwerowy system operacyjny dla komputerów typu mainframe, opracowany i rozwijany przez firmę IBM. z/OS wywodzi się z OS/390. Oferuje funkcjonalność odpowiadającą obecnym systemom operacyjnym i jednocześnie ukierunkowany jest na wsteczną kompatybilność.

Unix Time-Sharing System (pisane również jako UNIX, choć nie jest to skrót – nazwa „UNIX” jest kalamburem określenia Multics, który był wzorem dla Uniksa) – system operacyjny rozwijany od 1969 r. w Bell Labs (UNIX System Laboratories, USL) przez Dennisa Ritchie i Kena Thompsona. W latach 70. i 80. zdobył bardzo dużą popularność, co zaowocowało powstaniem wielu odmian i implementacji. Część z nich, w szczególności Linux oraz OS X, jest w użyciu do dziś. UNIX jest zarejestrowanym znakiem towarowym The Open Group.System plików – metoda przechowywania plików, zarządzania plikami, informacjami o tych plikach, tak by dostęp do plików i danych w nich zgromadzonych był łatwy dla użytkownika systemu; także: wolumin.

z/OS oferuje (oprócz wielu technologii związanych z komputerami mainframe) 64-bitową Javę, zgodność ze specyfikacją SUS systemów Unix, systemy plików HFS i zFS (następca HFS, z/OS Distributed File Service zSeries File System). Jest dostępny dla komputerów z/Architecture, tj. m.in. IBM z800, z900, z890, z990, System z9, System z10 i zEnterprise 196.

HFS (Macintosh Hierarchical Filesystem) – system plików obsługujący księgowanie, stosowany przez systemy operacyjne z rodziny Mac OS w urządzeniach firmy Apple Inc.. Pierwotnie zaprojektowany do wykorzystania w nośnikach typu: dyskietka oraz dysk twardy znalazł również zastosowanie w nośnikach przeznaczonych „tylko do odczytu” typu CD-ROM. HFS jest również znany pod nazwą Mac OS Standard, a także błędną nazwą HFS Standard, w odróżnieniu od jego następcy – formatu plików HFS Plus (Mac OS Extended, również błędnie nazywanego HFS Extended).IBM (ang. International Business Machines Corporation; potocznie zwany Big Blue, NYSE: IBM) – jeden z najstarszych koncernów informatycznych.

Dzięki technologii VIPA, czyli wirtualnych adresów IP, systemy mogą ze sobą współpracować za pomocą stosu TCP/IP odpornego na awarię interfejsu. Przy pomocy wbudowanej obsługi obciążeń WLM (workload manager) można zarządzać zasobami systemowymi, takimi jak procesory czy pamięć. WLM pozwala na zarządzanie połączeniami stosu TCP/IP, umożliwia podgląd procesów wejścia/wyjścia oraz ich modyfikacje. Aplikacje takie, jak WebSphere, mogą współpracować z WLM. W wersji systemu z/OS 1.9 jest zaimplementowany IBM Health Checker, który na bieżąco monitoruje sprawność systemu operacyjnego, HCM (Hardware Configuration Manager) usprawniający konfigurację sprzętu, jak również zaktualizowany język skryptowy REXX.

Definicja intuicyjna: Java (wym. „dżawa”) to język programowania. Programy napisane w Javie można uruchamiać na wielu urządzeniach, takich jak telefony komórkowe lub komputery oraz pod różnymi systemami operacyjnymi, przy użyciu Wirtualnej maszyny Javy, która musi być w danym środowisku zainstalowana.IBM WebSphere Application Server (WAS) – serwer aplikacji JEE oferowany przez firmę IBM. Jest platformą, na której uruchamiane są aplikacje Javy zgodne ze specyfikacją JEE (Java Enterprise Edition) / J2EE. WebSphere Application Server zapewnia szereg usług. Przykładowo połączenia z bazami danych, obsługa wątków, rozkład obciążenia (workload management), które mogą być wykorzystywane przez aplikacje.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. IBM: z/OS V1R12.0 Planning for Installation: Identifying server requirements (ang.). 2010-07-01. [dostęp 2010-10-03].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • IBM: z/OS
  • Warto wiedzieć że... beta

    Single UNIX Specification - dokument publikowany przez The Open Group, definiujący jak powinien zachowywać się system klasy UNIX.

    Reklama