Yum! Brands

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Yum! Brandsamerykańskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Louisville w stanie Kentucky, operujące w sektorze restauracji typu fast food, założone w 1997 roku. Pod markami spółki operuje prawie 43 tys. restauracji, w tym Kentucky Fried Chicken, Pizza Hut oraz Taco Bell.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Struktura przedsiębiorstwa dzieli się na 5 oddziałów, w tym Yum China, który zajmuje się działalnością firmy na terenie Chin, YUM India, który zajmuje się działalnością na terenie Indii, a także oddziały KFC, Pizza Hut i Taco Bell, które zajmują się działalnością związaną z odpowiednimi markami w krajach innych, niż Chiny oraz Indie.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Fast food (z ang. dosłownie szybka żywność) – rodzaj pożywienia szybko przygotowywanego i serwowanego na poczekaniu, na ogół taniego. Zwykle posiada ono wysoką wartość kaloryczną – zawiera dużą ilość tłuszczów i węglowodanów, przy równoczesnym niedoborze cennych dla organizmu substancji – błonnika, witamin i minerałów. Przeciwnicy tego typu odżywiania uważają, że regularne spożywanie produktów fast food prowadzi do chorób cywilizacyjnych takich jak otyłość, choroby nowotworowe, miażdżyca, choroby serca i wątroby. Współcześnie oblicze fast foodu zaczyna się zmieniać i coraz częściej zaliczane są do niego serwowane na poczekaniu sałatki.

W 2015 roku na świecie funkcjonowało 42 692 restauracji pod markami przedsiębiorstwa, w tym blisko 9 tys. należało bezpośrednio do przedsiębiorstwa, prawie 31 tys. podlegało franczyzie, ponad 2 tys. licencji a 796 należało do jednostek, w których przedsiębiorstwo posiada udziały. W sumie, na świecie znajdowały się 19 932 restauracje KFC, w tym 5003 restauracje w Chinach i 372 w Indiach, a także 16 063 restauracji Pizza Hut, w tym 1903 w Chinach oraz 432 w Indiach, a także 6407 restauracji Taco Bell, w tym 7 w Indiach.

Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.PepsiCo Inc. – korporacja, jeden z największych na świecie producentów i sprzedawców napojów bezalkoholowych i produktów spożywczych. Do przedsiębiorstwa należą m.in. marki Pepsi, Lay’s, Cheetos oraz Lipton Ice Tea.

Do spółki należy również sieć restauracji East Dawning oraz marka WingStreet.

Historia[ | edytuj kod]

Historia przedsiębiorstwa sięga 1997 roku, kiedy w wyniku spin offu od PepsiCo oddzieliły się działy odpowiedzialne za zarządzanie Pizza Hut, KFC oraz Taco Bell, tworząc Tricon Global Restaurants. Nazwa spółki została zmieniona 16 maja 2002 roku na Yum! Brands.

Franczyza (ang. franchise) – system sprzedaży towarów, usług lub technologii, który jest oparty na ścisłej i ciągłej współpracy pomiędzy prawnie i finansowo odrębnymi i niezależnymi przedsiębiorstwami: franczyzodawcą i jego indywidualnymi franczyzobiorcami. Franczyza zakłada też przepływ know-how od franczyzodawcy do franczyzobiorcy przez cały czas obowiązywania umowy franczyzowej. Istotą jest udzielenie praw (i przyjęcie obowiązków) poprzez zawarcie umowy franczyzy.Kentucky Fried Chicken (KFC) – jedna z największych sieci barów szybkiej obsługi serwujących dania fast food, założona przez Harlanda Sandersa, bardziej znanego jako pułkownik Sanders. Centrala firmy znajduje się w Louisville w stanie Kentucky w USA.

W 2009 roku przedsiębiorstwo nabyła za kwotę około 103 mln USD 27% udziałów w Little Sheep, która posiada sieć restauracji w Chinach. W 2012 roku firma zwiększyła swój udział w Little Sheep do 93%, nabywając 66% udziałów za 584 mln dolarów. W 2012 roku w Chinach znajdowało się 451 restauracji Little Sheep, w 2015 roku liczba ta spadła do 255.

Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Dolar amerykański (oficjalna nazwa – United States dollar, międzynarodowy skrót – USD) – oficjalna waluta Stanów Zjednoczonych, Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru (od 2000), Salwadoru (od 2001), Timoru Wschodniego, Zimbabwe (od 2009) oraz Bonaire, Saby i Sint Eustatius od 2011 roku. Jeden dolar amerykański dzieli się na sto centów amerykańskich. Często zapisuje się go za pomocą symbolu $.

Do 2011 roku spółka była właścicielem marek Long John Silver's oraz A&W Restaurants.

Przypisy[ | edytuj kod]

Taco Bell − amerykańska sieć barów szybkiej obsługi, specjalizująca się w potrawach meksykańskich i meksykańsko-teksańskich. Własność koncernu Yum! Brands, Inc. Siedziba firmy mieści się Irvine, stan Kalifornia, USA.
Reklama