You Know You're Right

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

You Know You're Right – singel grunge'owego zespołu Nirvana, który promował ich album największych hitów, Nirvana. Jest to ostatni oficjalny singel tej grupy. Do jego promowania nakręcono teledysk z różnych fragmentów nagrań koncertowych. Utwór znalazł się również w wersji akustycznej na albumach: With the Lights Out oraz Sliver – The Best of the Box. „You Know You're Right” błędnie nazywany jest ostatnim utworem nagranym przez Nirvanę, podczas gdy ostatnim utworem zarejestrowanym przez zespół był „Jesus Doesn't Want Me For a Sunbeam” zespołu The Vaselines, nagrany w lutym 1994 roku.

Grunge (czasem określany też mianem Seattle Sound) – podgatunek rocka alternatywnego, który pojawił się w połowie lat 80. w amerykańskim stanie Waszyngton, w szczególności w okolicach jak i samym Seattle.Bootleg – angielski termin oznaczający nagranie muzyczne rozpowszechniane bez zgody autora; nagranie pirackie. Wiele osób do określenia nielegalnych nagrań z koncertów używa terminu ROIO - Records of Illegitimate/Indeterminate Origin czyli "nagrania o nielegalnym/nieokreślonym pochodzeniu".

Historia[ | edytuj kod]

Utwór został napisany w 1993 roku i jest ostatnią piosenką napisaną przez Cobaina. Wersje koncertowe utworu zostały wydawane na nieoficjalnych bootlegach, natomiast wersja studyjna (nagrana na ostatniej sesji nagraniowej Nirvany 30 stycznia 1994 roku) przez lata pozostała niewydana. Byli członkowie zespołu, Dave Grohl i Krist Novoselic, chcieli utwór umieścić na planowanym box secie z innymi niewydanymi demami, jednakże Courtney Love - wdowa po Cobainie, uznała, że „You Know You're Right” powinien pojawić się w kolekcji największych hitów zespołu. We wrześniu 2002 roku doszło do porozumienia między Love, Grohlem i Novoselicem, i piosenka została wydana jako ostatni oficjalny singel promocyjny Nirvany.

Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Kurt Donald Cobain (ur. 20 lutego 1967 w Aberdeen, zm. 5 kwietnia 1994 w Seattle) – amerykański muzyk grunge’owy, najbardziej znany jako wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów założonego wraz z Kristem Novoselicem zespołu Nirvana. W 1989 wydali swoją pierwszą płytę Bleach.

Zespół[ | edytuj kod]

 • Kurt Cobainwokal, gitary
 • Dave Grohlperkusja, gitara basowa, wokal
 • Krist Novoselicgitara basowa, akordeon, gitara akustyczna
 • Covery[ | edytuj kod]

 • Hole – podczas koncertu MTV Unplugged
 • Limp Bizkit
 • Breaking Benjamin
 • Seether
 • Hole − istniejący w latach 1989-2002 rockowy zespół, który został założony przez wokalistkę i gitarzystkę Courtney Love i gitarzystę Erica Erlandsona. W 2009 Courtney Love reaktywowała zespół w całkiem nowym składzie. Zespół rozpadł się ponownie w 2012.Box set (czasem też boxed set) to zestaw zawierający nagrania muzyczne, filmy, programy telewizyjne lub powiązane z nimi rzeczy zapakowane w pudełko (ang. box).
  Warto wiedzieć że... beta

  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.
  Breaking Benjamin – amerykański zespół rockowy założony w 1999 roku w Wilkes-Barre w Pensylwanii, który zaczęli śpiewać jego członkowie np: Benjamin Burnley, Jasen Rauch, Aaron Bruch i wielu innych członków. Ich muzyka to połączenie wielu stylów, m.in. hard rock, post grunge i metal alternatywny.
  Courtney Love, właśc. Courtney Michelle Harrison (ur. 9 lipca 1964 w San Francisco) – amerykańska muzyk, kompozytorka, autorka tekstów i wokalistka, a także aktorka i producentka muzyczna. Courtney Love znana jest przede wszystkim jako wokalistka i gitarzystka zespołu rockowego Hole. Krótko była też wokalistką Faith No More. Wdowa po Kurcie Cobainie, wokaliście i gitarzyście zespołu Nirvana. Matka Frances Bean Cobain, urodzonej w 1992 roku.
  Krist Anthony Novoselic (ur. 16 maja 1965 w Compton w Kalifornii), amerykański muzyk rockowy, były basista zespołu Nirvana, aktualnie basista zespołu Flipper.
  Nirvana – amerykański zespół grunge’owy, założony przez wokalistę i gitarzystę Kurta Cobaina i basistę Krista Novoselica w Aberdeen (USA) w 1987. Zespół w ciągu siedmiu lat swojej działalności zatrudniał kilku perkusistów (najdłużej w zespole grał Dave Grohl, który dołączył do grupy w 1990).
  Sliver – The Best of the Box – album amerykańskiego zespołu muzycznego Nirvana wydany w 2005 roku przez wytwórnię płytową Universal.
  MTV Unplugged (ang. "bez prądu") to seria koncertów, podczas których artyści śpiewają na żywo przy akompaniamencie wyłącznie instrumentów akustycznych.

  Reklama