YouTube

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Siedziba YouTube w San Bruno
Pierwsza siedziba YouTube w San Mateo

YouTube (krócej YT) – serwis internetowy założony w lutym 2005 roku, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, nadawanie na żywo, ocenianie i komentowanie filmów. Prezesem od 2014 roku jest Susan Wojcicki.

cdp.pl sp. z o.o. (do 21 września 2012 CD Projekt Sp. z o.o.) – polski wydawca i dystrybutor gier komputerowych oraz filmów, należący do spółki CD Projekt S.A. Od 2008 do 2011 roku był częścią holdingu CD Projekt Investment.Zwiastun – zapowiedź wydarzenia, oznaka, prognostyk, omen. Także osoba przynosząca nowiny, wieści o czymś, co ma nastąpić.

Działanie[ | edytuj kod]

Serwis używa technologii HTML5 i FLV do wyświetlania filmów zamieszczonych przez użytkowników (tzw. user-generated content), takich jak zwiastuny filmowe lub telewizyjne, teledyski, jak i dzieła amatorskie: wideoblogi i krótkie własne filmy. Większość materiałów została załadowana na YouTube przez prywatne osoby, ale wiele przedsiębiorstw (na przykład Columbia Broadcasting System, BBC, Universal Music Group, Polska Agencja Prasowa, Grupa TVN, CD Projekt), różne instytucje i organizacje oferują część swoich materiałów przez YouTube jako część programu partnerskiego.

URL (ang. Uniform Resource Locator) – oznacza ujednolicony format adresowania zasobów (informacji, danych, usług) stosowany w Internecie i w sieciach lokalnych.{{Stacja telewizyjna infobox}} Nieznane pola: "siostrzane". CBS, Columbia Broadcasting System – stacja radiowa i telewizyjna w Stanach Zjednoczonych.

Niezarejestrowani użytkownicy mogą oglądać filmy, podczas gdy zarejestrowani mają możliwość umieszczenia nieograniczonej liczby filmów. Filmy, które zostaną uznane za zawierające treści nieodpowiednie dla młodszych użytkowników, są dostępne tylko dla zarejestrowanych w wieku co najmniej 18 lat. Umieszczanie filmów zawierających pornografię, objętych prawem autorskim, propagujących nienawiść oraz zachowania przestępcze i będących zniesławieniem jest zabronione w warunkach korzystania z usługi. Profile kont zarejestrowanych użytkowników są określane jako „kanały”. Na stronach serwisu wyświetlane są reklamy.

Argument opcjonalny, to w języku komputerowym taki argument, który może zostać wyspecyfikowany w wywołaniu podprogramu, lub może zostać pominięta specyfikacja wartości tego argumentu. Definiując podprogram, zwykle do komunikacji podprogramu z otoczeniem, programista równocześnie deklaruje odpowiednie parametry tego podprogramu. Najczęściej w wywołaniu takiego podprogramu, należy wyspecyfikować listę argumentów, które zostaną skojarzone z parametrami i użyte w wykonaniu tego podprogramu. Argumenty te są wymagane i muszą być podane w kodzie źródłowym. Liczba argumentów wymaganych musi być zgodna z liczbą parametrów zawartych w definicji podprogramu, a brak takiego argumentu będzie sygnalizowany przez translator jako błąd. Istnieją jednak języki, których składnia umożliwia definiowanie argumentów opcjonalnych. Jeżeli taki argument zostanie podany na liście argumentów, to wartość tego argumentu zostanie użyta w podprogramie. W braku argumentu, programista musi przewidzieć inny sposób uzyskania pożądanej wartości.Alexa Internet – amerykańska spółka kontrolowana przez Amazon.com, prowadząca witrynę Alexa znaną z dostarczania informacji na temat generowanego ruchu do innych stron internetowych. Spółka została założona w 1996 roku, a trzy lata później kontrolę nad nią przejął Amazon.com.

Statystyki[ | edytuj kod]

Według Google, w 2010 dziennie na YouTube umieszczanych było ponad 85 tys. filmów, zajmujących ok. 2 400 GB.

Symbol Youtube’a – czerwony przycisk

Najpopularniejszym filmem na YouTube jest Baby Shark Dance. Film ma 9 909 011 865 wyświetleń (stan na 28 grudnia 2021).

Najpopularniejszym kanałem na YouTube jest T-Series (poza założonymi przez YouTube kanałami Gry, Muzyka, które posiadają odpowiednio 91,3 mln oraz 115 mln subskrypcji). Posiada on 202 mln subskrypcji i 175 313 913 300 wyświetleń filmów (stan na 28 grudnia 2021). Kanał został założony 13 marca 2006 roku.

Eric Emerson Schmidt (ur. 27 kwietnia 1955 w Waszyngtonie) — inżynier, były członek zarządu Apple Inc., był prezesem zarządu firmy Google. W latach 2001-2011 był Dyrektorem Generalnym Google. Jest współautorem programu lex, standardu Uniksa pozwalającemu tworzyć analizatory składniowe. Zasiada w senacie Carnegie Mellon University oraz Princeton University.Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.

Drugim pod względem popularności kanałem na YouTube jest Cocomelon. Posiada on 125 mln subskrypcji i ponad 116 932 141 894 wyświetleń filmów (stan na 28 grudnia 2021). Kanał został założony 2 września 2006 roku.

Najbardziej nielubianym filmem na YouTube jest film „YouTube Rewind 2018: Everyone Controls Rewind | #YouTubeRewind” mający 19 322 732 „łapek w dół” (stan na 26 czerwca 2021).

Najbardziej lubianym filmem na YouTube jest teledysk do piosenki Despacito w wykonaniu Luisa Fonsiego mający 47 milionów „łapek w górę” (stan na 28 grudnia 2021).

Super Cassettes Industries Private Limited – prowadząca działalność jako T-Series wytwórnia muzyczna produkcji płytowej i filmowej w Indiach założona przez Gulshana Kumara w 1983 roku. Znana przede wszystkim z produkcji ścieżek dźwiękowych przeznaczonej do muzyki filmów Bollywood i muzyki indi-pop. Od 2014 roku T-Series jest największą w Indiach wytwórnią muzyczną, z 35% udziałem na indyjskim rynku muzycznym. T-Series posiada również najczęściej oglądany i najbardziej subskrybowany kanał na YouTube, z ponad 100 milionami subskrybentów. Blowek, właśc. Karol Gązwa (ur. 17 grudnia 1996) – polski youtuber, uznawany za jednego z najpopularniejszych w kraju. Na swoim głównym kanale Blowek posiada (stan na 27 czerwca 2020) 4,52 mln subskrybcji oraz (stan na 4 czerwca 2020) 847 mln wyświetleń, a na swoim drugim kanale minecraftblowek posiada (stan na 4 czerwca 2020) 193 tys. subskrybcji i (stan na 4 czerwca 2020) 4,46 mln wyświetleń.

Najczęściej komentowanym filmem na YouTube jest teledysk do piosenki Dynamite zespołu BTS (będący także 3. materiałem wideo z największą liczbą polubień) mający 16 071 719 komentarzy (stan na 28 grudnia 2021).

Najbardziej lubianym komentarzem pod jakimkolwiek filmem jest komentarz youtubera Setha Evermana o treści „i’m the bald guy” pod teledyskiem piosenki bad guy autorstwa Billie Eilish. Komentarz posiada ponad 3,1 miliony polubień (stan na 12 sierpnia 2020).

27 lutego 2017 roku YouTube ogłosił, że użytkownicy oglądają miliard godzin filmów dziennie.

Google Polska (właściwie Google Poland sp. z o.o.) — polski oddział firmy Google założony w 2005 roku. 28 kwietnia 2010 w Polsce dla Google pracowało w trzech miastach łącznie 200 osób.Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

Każdego miesiąca strona jest odwiedzana przez 1,5 miliarda zalogowanych użytkowników. Na samych urządzeniach mobilnych użytkownicy spędzają średnio godzinę dziennie.

Każdy kraj ma własny aktualny ranking najpopularniejszych youtuberów. W Polsce opiera się on o subskrypcję kanałów i liczbę wyświetleń. Biorąc pod uwagę te parametry na pierwszym miejscu jest Blowek, który na swoim koncie ma 4,79 mln subskrypcji i ponad 997 393 847 wyświetleń (stan na 28 grudnia 2021).

4 lutego 2021 roku najpopularniejszym kanałem w Polsce pod względem ilości subskrypcji i liczby wyświetleń został kanał Bazylland – Tractors & Excavators, który na swoim koncie zebrał 5,75 mln subskrypcji (stan na 28 grudnia 2021), 668 opublikowanych filmów (stan na 28 grudnia 2021) i 2 654 102 204 wyświetleń (stan na 28 grudnia 2021).

San Bruno – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kalifornia, w hrabstwie San Mateo. Mieści się tutaj siedziba YouTube. Me at the zoo – pierwsze w historii video umieszczone w serwisie You Tube. Zostało opublikowane 23 kwietnia 2005 roku. W filmie jeden z twórców serwisu Jawed Karim stoi przed klatką słoni i mówi, że mają długie trąby. Video trwa około 20 sekund.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
HTML 5 – język wykorzystywany do tworzenia i prezentowania stron internetowych www. Jest rozwinięciem języka HTML 4 i jego XML-owej odmiany (XHTML 1), opracowywane w ramach prac grupy roboczej WHATWG (Web Hypertext Application Technology Working Group) i W3C.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Gigabajt (10, skrót GB) lub Gibibajt (2, skrót GiB) – jednostka używana w informatyce oznaczająca miliard (a w praktyce częściej 1.073.741.824 ~ 1.000.000.000 = 10) bajtów.
„Dynamite” – singel południowokoreańskiej grupy BTS, wydany cyfrowo 21 sierpnia 2020 roku przez Big Hit i Sony Music. Jest to pierwsza piosenka BTS w całości nagrana w języku angielskim. Piosenka została napisana przez Davida Stewarta i Jessicę Agombar i wyprodukowana przez Stewarta. „Dynamite” to optymistyczna piosenka z gatunku disco-pop z elementami funku i soulu.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Reklama