• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Yosemite Sam

  Przeczytaj także...
  Zwariowane melodie (oryginalny tytuł angielski: Looney Tunes lub Merrie Melodies, 1929-1969) – seria krótkich, animowanych filmów, produkowana przez wytwórnię Warner Bros. Kreskówki te opowiadają o przygodach królika Bugsa, kaczora Daffy’ego, kota Sylwestra, ptaszka Tweety’ego, myśliwego Elmera, Diabła Tasmańskiego Taza, Kojota i Strusia Pędziwiatra, Pirata Sama, Babci i innych postaci.Elmer J. Fudd/Chłopek-roztropek − fikcyjna postać z serii kreskówek Looney Tunes. Jest myśliwym z wadą wymowy (cierpi na pararotacyzm). Konkretnie, nie potrafi mówić litery "r" – zamiast niej mówi "ł". Jego kwestie układane są tak, by jak najwięcej słów zawierało "r". Przykład: Nafaszełowałem śłutem szułniętego kłólika. Używa strzelby do polowania na króliki i kaczki. Jest niewysoki, łysy. We wczesnych odcinkach był bardzo otyły i miał względnie małą głowę. W późniejszych jest odwrotnie. Zazwyczaj chodzi w kapeluszu lub myśliwskiej czapce, chyba że odcinek dzieje się poza lasem. Pojawił się po raz pierwszy w kreskówce z serii Zwariowane Melodie pt. Aparat fotograficzny Elmera w 1940. Jego największymi rywalami są Królik Bugs i Kaczor Daffy. Wykorzystują to iż Elmer jest łatwowierny.
  Królik Bugs – postać fikcyjna z serii kreskówek Warner Brothers, wymyślony w 1938 przez Teksa Avery’ego i Chucka Jonesa. Po raz pierwszy pojawił się w A Wild Hare (27 lipca 1940). Bugs chrupie marchewkę i często powtarza Co jest, doktorku? (What’s up, doc?). Jego stałym antagonistą jest myśliwy Elmer Fudd.

  Yosemite Sam – kowboj, który nigdy nie zdejmuje kapelusza. Pojawił się po raz pierwszy w kreskówce z serii Zwariowane melodie pt. Królik cyngiel w 1945 roku. Jego największymi wrogami są: Królik Bugs i Kaczor Daffy. Yosemite Sam pojawił się też w filmie Kto wrobił królika Rogera?, usiłując zgasić ogień w pobliżu fabryki gadżetów firmy ACME.

  Kaczor Daffy – postać animowana wyprodukowana przez wytwórnię Warner Brothers. W USA postaci tej podkłada głos Mel Blanc. Postać ta najbardziej znana jest ze słynnego serialu animowanego Zwariowane Melodie w którym jest bohaterem niektórych odcinków. Prosiak Porky w niektórych odcinkach serialu Zwariowane Melodie jest wrogiem Daffy’ego a w innych przyjacielem. Jego stałym rywalem jest Królik Bugs.ACME – nazwa fikcyjnej firmy pojawiająca się w różnych filmach, szczególnie w kreskówkach z cyklu Looney Tunes. Najważniejszą rolę odgrywa w serii Wiluś E. Kojot i Struś Pędziwiatr.

  Charakterystyka[ | edytuj kod]

  Sam w kreskówkach zazwyczaj wciela się w rolę kowboja, bandyty lub pirata. Ma długie, rude wąsy, jest niski, nosi czarną maskę na twarzy i kapelusz. Jego ulubiona broń to: rewolwery (jako kowboj), szabla i armata (jako pirat). Sam jest bardzo podobny do Elmera – podobnie jak on jest niski, nosi nakrycie głowy i używa broni palnej. Ostatecznie Yosemite Sam i Elmer Fudd spotkali się jak dotąd w dwóch filmach animowanych: The Bugs Bunny's Mystery Special, gdzie Elmer jako agent służb specjalnych wynajął Sama, aby ten pozbył się Królika Bugsa podejrzewanego o napad na bank, oraz w filmie Kosmiczny mecz (1996), gdzie we dwójkę odstrzelili jednemu z kosmitów zęby, gdy próbował on skrzywdzić Kojota Wilusia (ich ubiór zaś oraz muzyka nawiązują do filmu Pulp Fiction).

  Kto wrobił królika Rogera? (ang. Who Framed Roger Rabbit) – amerykańska komedia kryminalna z 1988 roku, oparta na powieści Gary’ego Wolfa Who Censored Roger Rabbit. Film jest nadawany w wersji lektorskiej.Wiluś E. Kojot i Struś Pędziwiatr (ang. Wile E. Coyote and Road Runner) – kreskówka z serii Zwariowane Melodie (ang. Looney Tunes i Merrie Melodies). Postacie zostały wykreowane przez Chucka Jonesa w 1948 roku dla wytwórni Warner Brothers.
  Kosmiczny mecz – film przygodowy łączący technikę animacji komputerowej z grą prawdziwych aktorów. W filmie występują postacie z sagi Looney Tunes (m.in. Królik Bugs) oraz koszykarz Michael Jordan.Pulp Fiction – amerykański film kryminalny z 1994 roku w reżyserii Quentina Tarantino, oparty na scenariuszu Tarantino i Rogera Avary’ego. Film, w którym występują John Travolta, Samuel L. Jackson, Bruce Willis, Tim Roth, Ving Rhames i Uma Thurman, opowiada kilka epizodów rozgrywających się w przestępczym Los Angeles. Tytuł filmu nawiązuje do popularnych w połowie XX wieku magazynów i powieści kryminalnych, które charakteryzowały się drastyczną przemocą i błyskotliwymi dialogami.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.736 sek.