Yoda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mark Hamill, aktor odtwarzający rolę Luka Skywalkera wraz z kostiumem Yody, rok 1980.
Cosplayerzy jako Darth Vader oraz mistrz Yoda

Yoda – postać fikcyjna, jeden z bohaterów sagi filmowej Gwiezdne wojny; zielonoskóry, mierzący niemal metr wzrostu, lecz posiadający niezwykle potężną Moc Mistrz Jedi.

ABY (ang. After Battle of Yavin) - po bitwie o Yavin. Czasem również ANH (ang. After "New Hope") - po Nowej nadziei. W świecie Gwiezdnych wojen sposób datowania używany do określania wydarzeń umiejscowionych chronologicznie po wydarzeniach przedstawionych w części IV - Nowa nadzieja.Imperator Palpatine (wcześniej senator Republiki Galaktycznej, Wielki Kanclerz) – postać fikcyjna, jeden z bohaterów Gwiezdnych wojen. Znany też jako Darth Sidious, Mroczny Lord Sithów.

Żył w ostatnim tysiącleciu istnienia Republiki. Jedi jego czasów uważali go za jednego z najpotężniejszych i najmądrzejszych członków Zakonu. Mimo niewielkiego wzrostu i sędziwego wieku, jak większość Jedi, był niezwykle wygimnastykowany i zręczny. Rekompensowało to jego niewielką siłę fizyczną. Dowodził tego osiągając niezrównane zdolności w sztuce Ataru, technice walki mieczem świetlnym wykorzystującej akrobatykę i szybkość przeciwko sile. Do walki używał krótkiego miecza świetlnego o zielonym ostrzu.

Mark Richard Hamill (ur. 25 września 1951 w Concord, Kalifornia) – amerykański aktor. Najbardziej znany jest z roli Luke’a Skywalkera w Gwiezdnych wojnach George’a Lucasa (Epizody IV-VII: Nowa nadzieja, Imperium kontratakuje, Powrót Jedi i Przebudzenie Mocy). Często podkładał głos w filmach i serialach animowanych (na przykład jako Joker w serialu Batman The Animated Series), a także w grach komputerowych jako Joker w Batman: Arkham Asylum oraz w Batman: Arkham City, i między innymi w grze Darksiders, jako Watcher (obserwator Wojny).Bagno – obszar o utrzymującym się nadmiernym nawilgoceniu, porośnięty przez roślinność przystosowaną do specyficznych warunków związanych z dużym nawilgoceniem. Bagna bardzo często tworzą się w zagłębieniach terenu we wszystkich strefach klimatycznych świata. Największe przestrzenie zajmują jednak na obszarach pokrytych wieczną zmarzliną (Syberia, północna Kanada) i w strefie równikowej. Poza tym tworzą się w dolinach i deltach dużych rzek, na pojezierzach, na płaskich obszarach bezodpływowych, w nieckach krasowych, w odciętych zatokach morskich i nad brzegami mórz i oceanów. W bagnach w wyniku procesów utleniania związków organicznych tworzy się torf.

Pochodzenie Yody okryte jest tajemnicą i nie wiemy nawet jak nazywała się rasa, do której należał. Znanych z imienia jest jeszcze czterech przedstawicieli jego rasy, wszyscy silni Mocą: rycerz Jedi Minch, mistrzyni Jedi Yaddle, mistrz Vandar Tokare, mistrz Oteg i podopieczny Mandalorianina, Grogu.

Słowo Yoda pochodzi prawdopodobnie z sanskryckiego Yoddha – wojownik.

Anakin Skywalker (41 BBY – 4 ABY) – postać fikcyjna, jedna z głównych postaci sagi filmowej Gwiezdne wojny. Ojciec Luke’a Skywalkera oraz Lei.Moc (ang. the Force, dosł. "siła") to fantastyczna, mistyczna więź, łącząca wszystkie żywe istoty świata Gwiezdnych wojen.

Historia[ | edytuj kod]

Mroczne widmo[ | edytuj kod]

Kiedy Qui-Gon przedstawił radzie Jedi Anakina Skywalkera, prosząc jednocześnie o zgodę Rady na szkolenie go na Jedi, Yoda był temu przeciwny, argumentując, że chłopiec jest zbyt duży, a ponadto zbyt przywiązany do swojej matki, którą boi się stracić. Jednak po śmierci Qui-Gona z rąk Dartha Maula, Anakin został uczniem Obi-Wana.

The Mandalorian – amerykański serial telewizyjny z gatunku space opera, tworzony przez Jona Favreau, pierwszy serial aktorski osadzony w świecie Gwiezdnych wojen. Produkcja zadebiutowała na internetowej platformie telewizyjnej Disneya 12 listopada 2019 roku. Mroczny Jedi – w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen Jedi, który przeszedł na Ciemną Stronę Mocy. Poddany jej wpływowi, posługuje się Mocą przeważnie dla osiągnięcia własnych korzyści, w tym najczęściej dla zdobywania coraz większej władzy i poszerzania swoich zdolności, nawet kosztem innych istot. Poddawanie się Ciemnej Stronie sprawia, że wielu Mrocznych Jedi balansuje na granicy szaleństwa, a czasem ją przekracza, choć najpotężniejsi potrafią opanować Ciemną Stronę Mocy

Wojny klonów i Zemsta Sithów[ | edytuj kod]

W Ataku klonów Yoda udał się na planetę Kamino, w celu sprawdzenia armii klonów po jej odkryciu przez Obi-Wana. Wraz z nią wspomógł później Jedi walczących na arenie na Geonosis, co dało początek Wojnom klonów. Na Geonosis zmierzył się także z Darthem Tyranusem, znanym jako Hrabia Dooku. Pojedynek nie został jednak rozstrzygnięty, skończył się ucieczką Sitha.

Pluskwiaki (Hemiptera) — nazwa zależnie od przyjętej systematyki rzędu lub nadrzędu owadów składającego się 50 000—80 000 gatunków.Wookieepedia, the Star Wars Wiki – angielskojęzyczna encyklopedia internetowa oparta na systemie Wiki, zawierająca informacje o galaktyce Gwiezdnych wojen zarówno z filmów, jak i Expanded Universe (czyli książek, komiksów, gier itd.).

Podczas kilkuletnich zmagań Yoda kilkakrotnie próbował spotkać się z Hrabią Dooku. W końcu, na jego zaproszenie, udał się potajemnie na Vjun. Spotkanie okazało się pułapką. Yoda mimo wszystko spotkał się z Dooku i niemal udało mu się sprowadzić go z powrotem na Jasną Stronę Mocy – na przeszkodzie stanęły jednak wydarzenia skrupulatnie zaplanowane przez Palpatine’a. Yoda został wówczas dwukrotnie ranny w walce z Dooku.

Sithowie – w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen mroczny odpowiednik Jedi, posługujący się ciemną stroną Mocy i czerpiący z tradycji rasy Sithów.Sanskryt (dewanagari: संस्कृतम् saṃskṛtam; sa.msk.rtaa bhaa.saa, od sa.m+k.r: zestawiać, składać; bhaa.saa: język; język uporządkowany, w przeciwieństwie do języków naturalnych prakrytów, tzn. ludowych o nieuporządkowanej gramatyce) – język literacki starożytnych, średniowiecznych i wczesnonowożytnych Indii. Należy do indoaryjskiej gałęzi indoirańskiej grupy rodziny języków indoeuropejskich. Pomimo powszechnego w Europie przekonania, iż jest językiem martwym, jak łacina, zasadniczo nim nie jest, gdyż nie tylko jest jeszcze stale używany w ceremoniach religijnych hinduizmu, ale także istnieją niewielkie grupy osób deklarujące go jako ich jedyny język ojczysty (według spisów ludności z 1999 roku – ok. 3000 osób na 900 mln ludności Indii). Czynione są też próby rewitalizacji tego języka poprzez tworzenie sanskryckich neologizmów na określenie współczesnych terminów, np. technicznych (np. telewizja, sanskr. duuradarshana). Jest też uznawany od 1949 roku za jeden z 13 konstytucyjnych języków Republiki Indii (obecnie 23 – 2008 r.). Dlatego właściwsze jest określenie go jako język wegetujący niż jako martwy.

W końcowej fazie Wojen klonów, przedstawionej w Części III, Yoda udał się wraz z batalionem klonów na ojczystą planetę Wookieech, porośnięty drzewami o ogromnych rozmiarach Kashyyyk, gdzie koordynował odparcie inwazji Separatystów. Uniknął tam śmierci z rąk klonów, wykonujących z polecenia Kanclerza Palpatine’a Rozkaz 66; zabił wówczas dwa mierzące do niego klony. Niedługo później wspólnie z Obi-Wanem przedostał się do siedziby zakonu Jedi, uzyskując m.in. dostęp do systemu kamer.

Kashyyyk (wymowa "keszik") to fikcyjna planeta w uniwersum Gwiezdnych wojen. Jest zamieszkana przez inteligentną humanoidalną rasę Wookieech, którzy żyją w wioskach zbudowanych w i na drzewach. Ogromna część Kashyyyku to lasy gigantycznych drzew o wielopiętrowych ekosystemach, ale znajdują się tam też równiny, morza i wyspy.Entomologia (z gr. entomon – insekt, owad i logos – wiedza, nauka) – dział zoologii zajmujący się owadami. Dawniej używano także terminu owadoznawstwo.

Imperium kontratakuje i Powrót Jedi[ | edytuj kod]

Po upadku Republiki i przegranej – we własnym rozumieniu – walce z Palpatine'em, w której stracił swój miecz świetlny, Yoda ukrył się na bagiennej planecie Dagobah, wykorzystując do zamaskowania swojej tam obecności wypełnioną energią Ciemnej Strony Mocy jaskinię będącą pozostałością po pokonanym tam wcześniej przez Mincha Mrocznym Jedi z Bpfassh. Udzielał porad nielicznym ocalałym Jedi.

Stara Republika (znana też jako pierwsza Republika Galaktyczna) to fikcyjne państwo występujące w serii filmów science fiction Gwiezdne wojny.Hrabia Dooku – postać z uniwersum Gwiezdnych wojen. Mistrz Jedi, opuścił Zakon, by stać się w końcu Lordem Sithów znanym pod imieniem Darth Tyranus, a także przywódcą Konfederacji Niezależnych Systemów.

W roku 3 ABY duch Obi-Wana Kenobiego przysłał na szkolenie do Yody Luke’a Skywalkera. Yoda kontynuował jego szkolenie aż do śmierci ze starości w roku 4 ABY. Po śmierci zjednoczył się z Mocą i przynajmniej raz ukazał się Luke’owi – scena ta przedstawiona jest w zakończeniu Powrotu Jedi.

Ostatni Jedi[ | edytuj kod]

W tym epizodzie, Yoda w formie ducha ukazuje się Luke’owi gdy ten waha się przed spaleniem, „Pierwszej Świątyni Jedi” znajdującej się na Ahch-To. Mistrz uderza piorunem za pomocą mocy w świątynne drzewo, paląc przy tym święte księgi, uważając że i tak do niczego się już nie przydadzą. Pokazuje tym Luke’owi że Rey nie potrzebuje starych mądrości, tylko prawdziwego nauczyciela.

Mace Windu (72 BBY - 19 BBY) - postać fikcyjna. W filmach z serii Gwiezdne wojny (częściach I, II i III) postać tę grał Samuel L. Jackson.Wojny klonów - fikcyjny konflikt zbrojny toczony w świecie Gwiezdnych wojen George’a Lucasa. Część akcji Wojen przedstawiona jest w filmach Atak klonów oraz Zemsta Sithów, a także w serialu animowanym Gwiezdne wojny: Wojny klonów i licznych komiksach. Stronami Wojen Klonów są Republika Galaktyczna i Konfederacja Niezależnych Systemów (której najważniejszymi członkami były Federacja Handlowa, Międzygalaktyczny Klan Bankowy oraz Unia Technokratyczna).


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Gwiezdne wojny (ang. Star Wars) – seria filmów fantastycznych z gatunku space opera (science fantasy) George’a Lucasa oraz innych produktów związanych ze światem stworzonym w filmie: wydawnictw literackich, komiksów, gier fabularnych, gier komputerowych itp.
Dagobah to fikcyjna bagnista planeta z sagi Gwiezdne wojny, o bujnym życiu zwierzęcym i roślinnym. Po raz pierwszy pojawia się w filmie Imperium kontratakuje jako miejsce pobytu wielkiego Mistrza Jedi – Yody.
Rada Jedi to instytucja z uniwersum Gwiezdnych wojen. Organizacja ta, zwana też Najwyższą Radą Jedi, stanowiła za czasów Starej Republiki grupę dwunastu mądrych i potężnych Mistrzów Jedi, wybranych, by przewodzić Zakonowi Jedi oraz doradzać Kanclerzom Republiki Galaktycznej.
Batalion (dawniej – nazwa skrócona baon) – jednostka organizacyjna wojska, mniejsza od pułku – ok. 300-700 żołnierzy (czasem więcej niż 700).
Biblioteka Ossus to internetowa encyklopedia Gwiezdnych wojen w Polsce, oparta na systemie Wiki. Została uruchomiona 11 sierpnia 2006. Nie znajduje się na serwerze Wikia, jest całkowicie niezależna. Obecnie posiada ponad 10000 haseł, plasując się na czwartym miejscu pod tym względem wśród Star Wars Wiki na świecie. Współpracuje także z innymi, polskimi stronami internetowymi czy organizacjami inspirowanymi Gwiezdnymi wojnami. Od 3 lipca 2007 encyklopedia ma status oficjalnej polskiej Star Wars Wiki – tytuł ten przejęła po Empirepedii, która obecnie jest opuszczona przez administrację i fanów.
Darth Maul – jeden z bohaterów Gwiezdnych wojen. Przedstawiciel rasy Zabrak, uczeń Dartha Sidiousa, urodzony na planecie Iridonia w roku 54 BBY. Na wzór pradawnych Sithów został wytatuowany na całej powierzchni ciała, co budziło grozę wśród jego wrogów. Jego bronią był dwustronny miecz świetlny o szkarłatnych ostrzach, którym potrafił posługiwać się ze śmiertelną precyzją.
Wookiee – w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen rasa futrzastych, humanoidalnych istot zamieszkujących planetę Kashyyyk. Charakteryzują się dużą siłą fizyczną i rozwiniętymi zdolnościami mechanicznymi, a także silnym poczuciem honoru i więzi rodzinnych.

Reklama