Yle X3M

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Yle X3M (Radio Extrem) - rozgłośnia radiowa należąca do fińskiego nadawcy publicznego Yleisradio. Jedna z dwóch stacji nadawcy nadających w języku szwedzkim i skierowanych do szwedzkojęzycznej mniejszości w Finlandii.

Język szwedzki (szw. svenska språket, svenska) – język północnogermański wschodni (wschodnioskandynawski), używany głównie w Szwecji i częściach Finlandii, przez ok. 9 mln ludzi. W Finlandii język szwedzki jest, obok fińskiego, językiem urzędowym, z uwagi na 5% szwedzkojęzycznych obywateli Finlandii zamieszkałych głównie na wybrzeżach tego kraju. Szwedzki jest dość dobrze zrozumiały dla Norwegów i w mniejszym stopniu także dla Duńczyków. Język standardowy w Szwecji, tzw. rikssvenska (szwedzki państwowy) oparty jest na dialektach regionu sztokholmskiego.Yleisradio (Yle) – fiński publiczny nadawca radiowo-telewizyjny istniejący od 1926 roku. Nadaje 5 kanałów telewizyjnych oraz 38 radiowych (w tym 25 regionalnych) w pięciu językach: fińskim, szwedzkim, lapońskim, angielskim i łacińskim. Zwłaszcza ten ostatni język wyróżnia ofertę Yle na tle innych europejskich mediów. Yle było organizatorem Konkursu Piosenki Eurowizji 2007.

Format[ | edytuj kod]

Jest przeznaczone dla słuchacza w wieku 15 - 30 lat. Nadaje informacje, muzykę popularną i audycje słowne. Jest radiem społecznościowym, posiada własną zintegrowaną społeczność.

Historia[ | edytuj kod]

Radio powstało w roku 1997 z rozszczepienia jednego wówczas programu szwedzkojęzycznego. W 1998 jako jeden z pierwszych programów fińskich był nadawany przez internet. W roku 2007 władze Yle ogłosiły, iż program może zostać zlikwidowany z powodu niedostatecznego wpływu pieniędzy z abonamentu. Likwidacja miała przynieść ok. 1.5 mln euro oszczędności. Doprowadziło to do protestu słuchaczy i decyzję odwołano.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ula-lähetysten kuuluvuusalueet. Yleisradion ohjelmat. [dostęp 2011-12-01].
  2. Om Svenska Yle. [dostęp 2011-12-01].
  3. Radio Extrem får fortsätta (szw.). [dostęp 2011-12-01].
Reklama